Стан – надзвичайний! Як і ситуація у країні
Новий правовий режим триватиме наразі 30 діб
У зв’язку зі зрослими воєнними загрозами 23 лютого Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення про запровадження надзвичайного стану (НС) на всій території України. Рішення не стосується Донецької та Луганської областей, де надзвичайний правовий режим діє від початку проведення Операції об’єднаних сил і функціонування військово-цивільних адміністрацій. Рішення РНБОУ про введення НС скеровано до парламенту для затвердження. Надзвичайний стан діятиме упродовж 30 днів. У разі необхідності, його можуть продовжити.
Згідно із законом “Про правовий режим надзвичайного стану”, на час введення НС буде запроваджено:
- особливий режим в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться НС;
- обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
- посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
- заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
- заборона страйків;
- примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.
Чи всі ці обмеження буде запроваджено зараз, у момент підготовки цього номера ми ще не знали: народні депутати обговорювали варіант рішення. Але про деякі деталі майбутнього рішення кореспонденту “Високого Замку” розповів народний депутат Михайло Цимбалюк:
– Йдеться про запровадження надзвичайного, а не воєнного стану, між цими поняттями є різниця. Поки що не йдеться про комендантську годину, тобто про обмеження часу пересування. Відповідні рішення ухвалюватимуть обласні комісії, все залежатиме від того чи іншого регіону, від того, як складатиметься оперативна обстановка .
Запровадження надзвичайного стану дасть можливість забезпечити безпеку громадян і охорону майна. Національна гвардія патрулюватиме важливі народногосподарські об’єкти, електростанції, системи водопостачання, інші об’єкти критичної інфраструктури.
РНБО запропонувала ввести режим НС по всій країні, а його посилення відбудеться у прикордонних областях, особливо у Харківській, а також Одеській, Миколаївській, Херсонській, які прилягають до моря, і можливо, у тих областях, які межують з Білоруссю. Коли ми з вами розмовляємо, йде консультація з лідерами фракцій щодо того, який варіант обмежень обрати.
– Чи означає це, що буде обмежено рух транспорту, робота підприємств, закладів торгівлі?
– Обмеження не впливатимуть на рух транспорту. НС передбачає перевірку резерву, комплектацію сил і засобів (йдеться про центри, які прийшли на зміну військкоматам) – вони теж працюватимуть у посиленому режимі, щоб перевірити, хто із військовозобов’язаних готовий прибути у разі необхідності. Перейдуть на посилений режим несення служби всі правоохоронні структури. Армія і так працює у посиленому режимі.
– Людям потрібно завжди мати при собі документи?
– Поки що таких обмежень, очевидно, не буде. А у разі введення комендантської години всім громадянам України потрібно мати при собі документи. Існуватиме певний час пересування, треба бути готовими до того, що діятимуть пропускні пункти, на яких правоохоронці встановлюватимуть особу і мету їхнього пересування. Поки що про ці обмеження не йдеться. І дай Боже, щоб не дійшло до цього.
– Чи відчуваєте у парламенті консолідовані дії? Чи не вставляє палиці п’ята колона, проросійськи налаштовані нардепи?
– Нема такого. У вівторок три народні депутати із “ОПЗЖ” – Мамка, Павленко, Фельдман – проголосували за постанову Верховної Ради про засудження дій Росії. У парламенті створилася коаліція підтримки України. Щоправда, монобільшість не виносить на голосування законопроєкти, запропоновані опозицією, про виділення додаткових коштів на оборону, про фінансування всіх потреб армії без затяжних процедур.
Читайте також: Львівщина готова до надзвичайного стану: без мітингів, але з перевіркою автівок та документів