«Плануємо створити на Львівщині базу даних ДНК усіх віднайдених останків воїнів УПА...»
Меморіально-пошуковий центр «Доля» і через 75 років після війни знаходить тіла загиблих бійців
Меморіально-пошуковий центр «Доля», який займається пошуком поховань учасників національно-визвольної боротьби, солдатів Першої та Другої світових воєн, а також пошуком жертв політичних репресій, працює в Україні з 2007 року. За цей час фахівцям вдалося розшукати кілька тисяч загиблих бійців та жертв політичних репресій! Від цих трагічних подій минуло понад 75 років, а чимало солдатів і досі залишаються безвісти зниклими… З якими труднощами нині стикаються пошуківці? Які поховання були знайдені у Бродівському котлі часів Другої світової війни? Чи залучатимуть фахівців до пошуку загиблих уже у новітній війні, на Донбасі? Про це журналісту «ВЗ» розповів директор Меморіально-пошукового центру «Доля», депутат Львівської облради Святослав Шеремета.
— Розкажіть про вашу експедицію до Золочівського району та віднайдені тіла воїнів дивізії «Галичина». Чому ви ухвалили рішення власне у цих місцях проводити пошук?— Ми провадимо наші експедиції відповідно до пошукової методики. Шукаємо насамперед у тих місцях, де відбувалися події часів Другої світової війни чи Першої світової війни, національно-визвольної боротьби. Якщо маємо свідчення людей чи архівні матеріали про ті чи інші воєнні події, перевіряємо й ці місця. Це стосується, наприклад, пошуку воїнів Української Повстанської Армії або жертв політичних репресій. Загалом шукаємо солдатів різних армій, у тому числі воїнів дивізії «Галичина». Коли говоримо про територію Бродівського котла, це події липня 1944 року. У той час німецькі війська відступали, а радянська армія наступала. 1943-го зголосилося близько 80 тисяч українців-добровольців — охочих вступити у дивізію «Галичина», але потрапили туди лише 14 тисяч. «Дивізійники» фактично прорвали оточення та вийшли з котла. Основні події відбувалися біля населених пунктів: Червоне, Ясенівці, Почапи, Скварява, Княже, Бонишин тощо. Шукаємо загиблих у полі, в лісі. Там, де знаходимо лінії окопів, воронки. Під час експедиції вдалося локалізувати три місця поховань загиблих солдатів. Зараз готуємо документи для того, щоб отримати дозвіл на ексгумацію та перепоховання. На сьогодні складно сказати, кому належать останки. Це можуть бути солдати різних армій, які воювали в часи Другої світової війни. Робити висновки зможемо тільки після ексгумації.
— Чи існують поіменні списки загиблих «дивізійників»?
— Є поіменні списки воїнів дивізії — їх складали Товариства колишніх вояків української армії США та Канади. Також є списки, які складали українські дослідники. Зокрема, відомий дослідник Ігор Іваньков, який написав кілька публікацій про дивізію «Галичина». Різні організації віднайшли десятки останків «дивізійників», але їхні імена ще не розшифровані. Відповідно до звернень Меморіально-пошукового центру «Доля», розшифровано 14 ідентифікаційних жетонів воїнів дивізії «Галичина». Проте усі дані про них містяться у німецькому архіві. Лише торік німецький архів змінив своє підпорядкування і став більш відкритим. Зараз є більше шансів отримати звідти інформацію. Сподіваємося, карантинні обмеження будуть зняті, і ми скеруємо до Німеччини своїх фахівців.
— Скільки бійців дивізії «Галичина», за вашими даними, вважаються зниклими безвісти?
— За різними даними, під час Бродівського котла загинуло кілька тисяч воїнів дивізії. Певна інформація зібрана, але багато з них вважаються зниклими безвісти. Коли говоримо про Другу світову війну — це мільйони загиблих і мільйони зниклих безвісти. Коли знаходимо під час експедицій загиблих радянської армії (серед них, звичайно, є й українці), їх складно ідентифікувати. Якщо «дивізійники» та німецькі солдати мали ідентифікаційні жетони, то солдати радянської армії — ні. У них були капсули. Інформація зберігалася на папері і була вставлена у цю капсулу. Навіть якщо ми цю капсулу знаходимо, інформацію на папері дуже важко прочитати. Стільки років останки загиблого пролежали у землі, а це вологість, сирість… Це ми говоримо про 1941 рік. А після у радянській армії ще використовувалися червоноармійські книжки, і тут питання ідентифікації є фактично неможливим. Адже шанси, щоб ця паперова книжка збереглася, — мінімальні. Ще складніше ідентифікувати воїнів Української Повстанської Армії. Адже усі бійці мали псевда, щоб не наражати на небезпеку своїх рідних. Щоб розшукати справжнє ім’я бійця, потрібен час. Плануємо створити на Львівщині базу даних ДНК усіх віднайдених останків воїнів УПА та жертв політичних репресій. Але розуміємо, що неможливо ідентифікувати всіх загиблих солдатів Першої та Другої світових воєн, — це величезний масив інформації.
— Були випадки під час експедицій, які вас особливо вразили?
— Ми проводимо дослідження не лише на території Львівської області, а й по цілій Україні. Наші пошукові експедиції стосуються різних періодів: Перша світова і Друга світова війни, політичні репресії, Національно-визвольна боротьба 40−50 рр., Національно-визвольна боротьба 17−21 року. Експедиції стосуються як армії Української Народної Республіки, так і Галицької армії.
У 2017 році вперше з Українським інститутом національної пам’яті ми провели експедиції щодо пошуку поховань воїнів армії Української Народної Республіки. Це територія Поділля, Вінницької, Хмельницької, Тернопільської областей. У нас були вражаючі експедиції, які стосувалися армії Української Народної Республіки. У 90-х рр. на території Західної України було багато зроблено щодо вшанування пам’яті воїнів Галицької армії. У Ланівцях Тернопільської області ми віднайшли 41 воїна Армії УНР, у Великих Зозулинцях Хмельницької області — 26 останків, у Кукавці Вінницької області — 19 останків. За історичними даними, їх розстрілювали і рубали шаблями. Далі — скидали у яму. Була проведена ексгумація останків. Воїнам були віддані всі релігійні і військові почесті. У такі моменти розумієш, що робота, яку виконує наша команда, надзвичайно важлива.
Торік у Вінниці нам вдалося локалізувати найбільше поховання воїнів Галицької армії. У 1919 р. 40-тисячна Галицька армія перейшла річку Збруч, з боями дійшла як до Києва, так і до Одеси. До 100-ліття проголошення Західно-Української Народної Республіки ми розпочали проєкт щодо пошуку поховань воїнів Галицької армії. Таких поховань багато на Поділлі. До нас звернулися наші колеги з Центру історії Вінниці, і ми у Вінниці локалізували найбільше у світі кладовище воїнів Галицької армії. За різними даними, там може бути поховано близько 9 тисяч загиблих. Це воїни Галицької армії, також частина воїнів Української Народної Республіки, які у 1919 році вмирали від тифу у Вінниці та околицях.
Завжди згадую одну з перших своїх експедицій — у 2011 році в Золочівському районі, біля Сасова, ми знайшли місце поховання «дивізійників». Один «дивізійник», швидше за все, це був кулеметник, який на цій ділянці тримав оборону, як сидів навприсядки у воронці, так ми його і знайшли через майже 70 років…
— Ваш Центр, очевидно, залучатимуть і до пошуків загиблих на Донбасі. У вас достатній бюджет для таких експедицій? Чи платить Україні, наприклад, Німеччина за пошук німецьких солдатів?
— Є відповідні підрозділи Міністерства оборони, які займаються пошуком тіл під час бойових дій на Донбасі. Після завершення війни та звільнення окупованих територій такі пошукові організації, як наша, будуть залучені. Нас фінансує Львівська обласна рада, також реалізовуємо пошукові проєкти з Українським інститутом національної пам’яті, органами місцевої влади та самоврядування.
Наша організація не отримує коштів від Німеччини. Але є в Україні спеціалізовані підприємства, які займаються тільки пошуком, ексгумацією та перепохованням німецьких солдатів, загиблих у часи Другої світової війни. Їхню діяльність фінансує Німецька народна спілка догляду за військовими похованнями, яка уповноважена урядом ФРН займатися такою діяльністю у 44 країнах світу, в тому числі і в Україні.