«Україна належить до країн, що не цікаві для компаній-виробників вакцин»
Ірина Микичак – про те, як пандемія вплинула на реформу медицини та коли чекати на вакцинацію
На якому етапі в Україні епідемія, які корективи вона внесла у реформу медицини, як вакцинуватимуться українці? Про це розповіла «ВЗ» заступниця міністра охорони здоров’я.
— Пандемія Covid-19 — лише одна з нескінченної низки смертельних атак вірусів, — розпочала розмову пані Ірина. — Вони мутують, змінюють свій склад. Завдяки строгій дисципліні у Китаї вдалося завершити епідемію швидко та з мінімальними наслідками. В європейських країнах все складніше. Вірус боляче вдарив по людях похилого віку. У багатьох країнах Європи, як, наприклад, у Британії, ліжок у стаціонарах значно менше, аніж в Україні… Досі не синтезовано жодного препарату, який має специфічну етіотропну дію на Covid-19 і може його подолати.
Проблеми забезпечення наших лікарень з’явилися не сьогодні. Вони були і вчора, і десять років тому. Медиків ніхто не чув, нові лікарні із сучасними інженерними мережами ніхто не будував. А вірус ніби чатував. І вдарив, випробовуючи на міцність медичні системи різних країн. У нас фахові лікарі, вони самовдосконалюються, мають великий досвід, клінічну інтуїцію, а ще готовність на виправданий ризик у екстраординарних ситуаціях. Наприклад, досвід лікування пневмоній. Тепер з’явився новий унікальний досвід. Насамперед — дотримання вимог інфекційного контролю. У нас не було традиції використовувати кисневу терапію для дорослого населення. Є протоколи первинної респіраторної реанімації, у пологових стаціонарах обов’язково має бути доступ дитини до кисню залежно від ситуації, тобто лікування гострого респіраторного дистрес-синдрому. Це у нас є, і було у неонатології. У клініках для дорослих згідно з протоколами МОЗ такого не було передбачено, тому кисневих мереж було небагато.
— Яка ситуація сьогодні у лікарнях України?
— Пікове навантаження у стаціонарах було у вересні-листопаді, зараз поволі знизилося. Як і казали на початках, лікування у стаціонарах потребуватиме не більше 20% пацієнтів з тих, хто захворіє. З них — до 10% потребуватимуть інтенсивної терапії. Так і є. Ліжок, які забезпечені адекватним стаціонарним киснем, наразі вистачає. Не концентраторами, які — тимчасова річ, а саме стаціонарним надходженням кисню. Нашим медикам вдалося втримати ситуацію. Такого височенного рівня летальності, який мали італійці, іспанці і навіть американці (а ясно, що не можна порівнювати наше і їхнє забезпечення медичної галузі), у нас не було.
— Планові операції відмінено?
— Ні. Планова госпіталізація не скасована. Але у нас завжди була надлишкова госпіталізація. Чому на Заході значно менше лікарень, ніж в Україні? Країни з сильною економікою рахують гроші. Пацієнт, який має, скажімо, гастрит чи тонзиліт, не лягає у стаціонар. У нас є практика «лягти у лікарню, прокапатися» раз чи двічі на рік, а за кордоном такого немає. Пологи тепер три дні, як у світі, і додому, а не 7−10 у стаціонарі. Змінюються протоколи. Колись інфаркт сім місяців лікували, а тепер — за два тижні додому.
— Реформа в українській медицині і пандемія ковіду збіглися у часі. Чи вплинула пандемія на реформу?
— Звичайно, бо не дає можливості адекватно реалізувати реформу. Ті ресурси, які можна було використати для важливих напрямів у медицині (онкологія дитяча чи доросла, наприклад, або складна реконструктивна хірургія), йдуть на пацієнтів з ковідом, на закупівлю засобів індивідуального захисту для медиків. Це не мінус, але відволікання коштів. Загалом, пандемія має різноплановий вплив на реформу у медицині. Багато сімейних лікарів під час епідемії перевели роботу в онлайн. На це нарікають пацієнти, але так легше зберегти кадровий ресурс.
Пандемія гостро виявила, що чимало районних лікарень не відповідають сучасним вимогам. Якщо лікарня малопотужна, має пів анестезіолога у штаті, то не може забезпечити роботу реанімації. Епідемія не дала можливості достовірно оцінити статистику госпіталізації, тому що є відкладена госпіталізація. У країнах, які мають медичне страхування, є список очікування пацієнтів, а в нас це сталося через епідемію, бо медики змушені відкласти надання планової медичної допомоги на якийсь час. Але більшість патологій усе-таки лікують у стаціонарах.
Медики перекваліфікувалися, і це — унікальний досвід. На початках епідемії персонал медичний по-різному сприймав те, що почали поступати пацієнти з ковідом. Звільнялися по пів лікарні, особливо молодь, звільнялися цілими змінами… Бюджет охорони здоров’я України не покривав і 30% потреби на функціонування і розвиток галузі. Коли на Львівщині у 2017−2019 роках вдалося купити 10 рентгенапаратів чи 20 ліфтів для обласних лікарень, була велика радість. Коли здобули проєкт Світового банку «Онкопревенція», дехто сумнівався у доцільності його співфінансування з обласного бюджету.
— Увесь світ почав вакцинуватися, бо хоче повернутися до нормального життя. Албанія навіть розпочала вакцинацію, а в Україні ще й кінь не валявся…
— Якщо поцікавитися обсягом вакцинації населення в Україні від кору, поліомієліту і дифтерії, то були би дуже розчаровані, бо показники вакцинації вкрай низькі. Україна належить до країн, що не цікаві для компаній-виробників вакцин. Навіть вакцини від грипу торік були проблемою для України, бо план розписано для країн, які традиційно закуповують вакцини для масової вакцинації населення. Охоплення вакцинацією у розвинутих країнах — 95−97% населення. Питання прихильності до вакцинації — одне з визначальних у формуванні планів закупівель. Країни, де виробили вакцини, орієнтуються насамперед на власні ринки, тобто на країни з потужною економікою, які забезпечують масштабні обсяги вакцинації. З початку епідемії міністр і головний санітарний лікар постійно вели перемовини і зустрічалися з представниками ВООЗ та іншими компаніями. Гадаю, в українців немає великого бажання вакцинуватися, і з досвіду скажу, що масово українці не вакцинуватимуться. Вакцинація від ковіду буде добровільною. Вакцина в Україні буде, і це єдиний метод запобігання інфекційним хворобам.
— ЗМІ пишуть, що китайська вакцина не надто ефективна. Дає лише 60 відсотків ефективності. Це дуже мало.
— А хто знає про її ефективність? Жоден вчений країни не працював з жодною із наявних на сьогодні вакцин.
— Чи ефективні нинішні карантинні обмеження?
— Будь-які карантинні обмеження ефективні там, де люди виконують вимоги. Не треба жорсткого локдауну, було би достатньо, аби усі мили руки і носили маски. Але якщо одна маска на місяць, а ще причеплена на підборідді, то результату не буде. Щоб розірвати епідеміологічний ланцюжок, треба розірвати контакти між людьми. Значить, треба мінімально контактувати з іншими людьми. Ми не можемо закрити громадський транспорт, людям треба добиратися на роботу. Але є вимоги, яких слід дотримуватися у транспорті. Нас переконують, що найважливішою галуззю економіки є ресторани, бо ресторатори найбільше плачуть через втрати від локдауну… Професор Наталя Виноград правильно сказала: дуже важливою є економіка, але життя все-таки миліше.