Чи слід боятися сказу?
Так! Від нього не виліковують! Якщо вкусила або обслинила пошкоджені ділянки шкіри невідома тварина, ми ніколи не дізнаємось, чи була вона хвора на сказ. Тому слід подбати про себе і пройти курс профілактичних щеплень. Для цього слід звернутися до сімейного лікаря, і він порадить, де є вакцина. Не можна відмовлятися від захисту, коли його пропонує лікар
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/509331/skaz.jpg)
На цьому наголосшує лікар-епідеміолог Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Ярослав Бойченко.
Фахівець також розповів про те, що робити для профілактики та як діяти у випадку інфікування сказом. Адже тільки від початку цього року на території Львівської області підтвердили понад 20 випадків сказу, — повідомив Ярослав Бойченко.
— Відтак, Ярославе Івановичу, що ж таке сказ і яким чином він вражає людину?
— Сказ — це вірусне захворювання, яке має найвищий рівень смертності серед усіх інфекційних хвороб людини. Вірус сказу вражає центральну нервову систему, і після появи симптомів без вчасно розпочатого лікування стає невиліковним — 100% хворих людей помирають.
Джерелом зараження людини є хворі на сказ тварини. Хворіють на сказ практично всі види наземних ссавців. Особливо небезпеку становлять хижаки, серед яких повідну роль у поширенні сказу відіграють лисиці. Під впливом сказу лисиці забігають у населені пункти, де нападають на людей та домашніх тварин. У містах найбільшу небезпеку становлять бродячі собаки та коти.
Захворіти на сказ може людина або тварина, якщо їх укусить, подряпає або обслинить пошкоджені шкірні покрови інфікована тварина. Водночас через кров чи сечу тварин сказ не передається. На сказ можуть хворіти всі ссавці, тож кажани, лисиці, собаки й коти, їжаки, білки, гризуни й інші представники фауни — потенційно можуть бути хворими на сказ. Це може бути як дика тварина, так і домашня, якщо її не вакцинували.
— Як можна запобігти сказу?
— Для цього треба насамперед вакцинувати домашніх тварин, триматися і тримати домашніх улюбленців якнайдалі від тварин диких. Після потенційного контакту з твариною невідкладно звертатися по медичну допомогу до появи симптомів.
— Що робити, якщо людину вкусив чи подряпав ссавець або на шкіру чи слизову потрапила його слина?
- Треба ретельно (щонайменше упродовж 10−15 хвилин) промити місце ураження проточною водою із милом.
- Обробити краї рани чи подряпини антисептиком або спиртовим розчином та накласти асептичну пов’язку.
- Якщо рана сильно кровить або це артеріальна кровотеча — не можна гаяти часу, негайно викликайте швидку медичну допомогу.
- Якнайшвидше звернутися по медичну допомогу для проведення, у разі потреби, щеплення антирабічною вакциною.
— Як відбувається щеплення?
— Про «40 уколів в живіт» не йдеться. Сучасні схеми вакцинації передбачають 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96−99% випадків. Наголошу, вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Тому в жодному разі не варто боятися вакцини.
Хочу додати, що вакцину від сказу винайшов французький мікробіолог Луї Пастер, і вона вже впродовж понад 130 років рятує життя людей.
Будьте відповідальними. Не дайте сказу шансу!