Андрій Парубій: «Війна з Росією почалася у 2010-му, коли Янукович підписав з Путіним харківські угоди...»
- 26.02.2020, 17:04
- 3 694
Ексголова Верховної Ради – про виклики у післямайданній Україні, причини втрати Криму, героїв і зрадників на фронті, засланих козачків у політиці. І про те, що робити, аби не загубити державу
У ці дні згадуємо не тільки перемогу Майдану та його героїв, а й початок збройної агресії Росії проти України. Очевидцем цих драматичних подій був один з найактивніших учасників обох українських демократичних революцій Андрій Парубій. Спочатку — як комендант Майдану, керівник «Самооборони Майдану», згодом — як секретар Ради національної безпеки і оборони. Наша відверта розмова, сподіваємося, багатьом відкриє очі, зніме необґрунтовані докори, домисли, пересуди та дозволить краще уявити, в яких неймовірно складних умовах Україна у 2014-му відстоювала свою крихку незалежність. І які виклики ще попереду…
«Для Путіна перемога Майдану була геополітичною поразкою»
— Пане Андрію, коли ви усвідомили, що розпочалася війна?
— Є момент, коли відчуваєш, а є — коли точно знаєш. Відчував ще на Майдані. З його трибуни говорив, що Росія розпочне агресію. Дехто з політиків підходив до мене і просив стриматися, не лякати людей. Коли обирали післямайданний уряд, тривала дискусія щодо кандидатур до нього. Дехто пропонував провести праймеріз, а я казав: нема часу, бо кожного дня може розпочатися російський наступ.
— Можливо, вперше відчули кремлівську загрозу після інформації, що у «Борисполі» приземлився літак з російською зброєю для «Беркуту»?
— На такі відчуття було ряд причин, у тому числі — історія з літаком. 18−20 лютого «Беркут» вже володів російськими спецзасобами для придушення протестів на Майдані. Такий висновок зробив з того, як несподівано швидко «вирубував» нас невідомий газ із гранат, що їх кидали у людей «беркути». Ми вже адаптувалися до вітчизняних гранат зі сльозогінним газом, який застосовували проти нас з перших днів Майдану. На останній стадії спецпризначенці використовували завезені з Росії шумові, димові гранати, патрони помпових рушниць.
Мали інформацію про те, що контакти Януковича з Путіним настільки часті, що «проффесор» уже самостійно не приймає рішень, перетворився у маріонеткову фігуру. Москва наказувала: треба розігнати, треба діяти! Для Путіна перемога Майдану була його найбільшою геополітичною поразкою. Одна справа — Грузія, Сирія, зовсім інша — Україна.
Я був переконаний, що на Майдані діяли російські ФСБшники. Їхнім завданням було не тільки відстежувати події, а й вчиняти провокації.
Тож відчуття війни прийшло до мене раніше. Фактично війна розпочалася 20 лютого. А 1 березня Рада
— До того часу «зелені чоловічки» уже захопили Верховну
— Розумів, що величезна кількість наших військових і представників спецорганів у Криму працюють на противника. Багато чого ми не знали. Щоб уявити реальну ситуацію, я послав у Крим довірених людей, які щоденно доповідали про те, що відбувається там. Від них дізнався, що багато осіб на відповідальних посадах працюють на країну-агресора, повністю їй підзвітні. В силу своїх обов’язків отримував від різних служб секретну інформацію. Порівнюючи її з повідомленнями з Криму, зрозумів, що «секретка» спрямована на те, щоб мене, секретаря РНБО, дезінформувати. Це був «розрив мозку»!
Мене дратують розмови на кшталт: треба було вислати у Крим літаки, гелікоптери зі спецназом і навести порядок. Багато силових структур були насичені агентами ФСБ і відверто саботували або вже були на боці противника. Іноді було відчуття безвиході: ти як секретар РНБО маєш отримати повну інформацію про стан справ, а тобі її подають свідомо викривлену, маніпулятивну.
У багатьох наших військових частинах звечора пили коньяк з російськими командирами, а зранку розігрували спектакль «захисту» свого об’єкта. З багатьма командирами військових частин «роботу» було проведено задовго до початку російської окупації. За зраду їм заздалегідь пообіцяли звання, посади, квартири, пільги. Російські спецслужби знаходили їхніх однокласників, «сослуживців» — і через них вербували. За домовленістю з росіянами деякі наші командири передавали їм свої військові частини. Тоді ми не могли говорити про це відкрито — щоб не деморалізувати українців. Говорили про героїчну українську армію, яка намагається втриматися. Достатньо подивитися цифри: скільки залишилися вірними українській присязі і вийшли на материкову Україну, а скільки пішло на службу до окупанта.
— В Україну повернулися 25% військових з Криму…
— Менше третини військовослужбовців та силовиків залишилися вірними присязі і вийшли на материк. Найбільше зрадників виявилося у кримській СБУ.
— Є думка, якби українська влада у той час діяла рішучіше, дала відповідну команду військам, то, можливо, не зрадили б. А так значна частина перейшла на бік сильнішого.
— У той час ми намагалися навести лад у Києві. Протягом кількох тижнів у післямайданний період на вулицях Києва (не Криму, не Донецька) не було жодного (!) правоохоронця. Налякані можливістю розплати за безчинства «Беркуту» силовики поховалися. «Самооборона Майдану» самотужки підтримувала порядок у багатомільйонній столиці та в інших містах країни.
Вороги запустили проти нас велику пропагандистську хвилю, мовляв, у Києві владу захопила хунта, заколотники. З Києва через міфічні «напади на консульство» виїхав російський консул. Багато армійських керівників поводилося відсторонено: «пішли у відпустки», на робочі наради у РНБО не з’являлися…
Пригадую, як у той час під’їхав у підрозділ Внутрішніх військ, який повинен був охороняти посольство. Кажу: ви повинні відновити свою роботу. Чую у відповідь: «Для нас там небезпечно». Тоді привожу у цю частину чотири майданівські сотні і кажу: «Бійці „Самооборони“ стоятимуть поруч з вами на всіх об’єктах». Потім практикою стало спільне патрулювання. У кожний силовий підрозділ поступово вводили наших людей. У тому числі — у підрозділ ДАІ. Хлопці із «Самооборони» відповідали за коригування руху у центрі Києва.
Нагадую це, щоб зрозуміти, в якому стані перебувала країна у перші тижні після Майдану.
— Чи не могли ми у Криму опертися на кримських татар, які, пригадується, стояли живим щитом перед парламентом у Сімферополі?
— Щоб розуміти ситуацію у Криму, ще раз повернуся до Києва. Ми розуміємо, що Росія розпочинає агресію. Знаємо, де знаходяться російські війська, які армійські сили сконцентровані на кордоні з Україною, визначаємо ймовірні напрямки їхньої атаки: Чернігів — на півночі, Харків, Донецьк і Луганськ — на сході, Крим — на півдні. Знаємо, що на південному заході є загроза вторгнення російських підрозділів з Придністров’я. Найбільш небезпечним вважали чернігівський напрям, бо це найближчий шлях до Києва. Мали кілька сигналів про наміри росіян захопити нашу столицю. А нам реально нема чим Київ захищати! Сотні «Самооборони» на мостах стояли як єдині їхні оборонці. Наші найперші дії було спрямовано на те, щоб: а) захистити Київ, б) бойові частини висунути на найбільш небезпечні, уже згадувані мною ділянки можливого наступу ворога. Неможливо було точно знати напрям удару. Але прораховували всі варіанти. У тому числі російську атаку на Київ. У перші тижні країна не була готова до належної відсічі ворогові.
— Кримський журналіст розповідав нам: коли на півострові вбили українського прапорщика Сергія Кокуріна, росіяни так налякалися, що відійшли від деяких наших військових частин кілометрів на десять. Боялися нашої реакції. Мовляв, якби ми тоді були більш рішучими…
— Щоб відповісти, наведу лише один приклад. Військові доповідають: одна частина «впала», друга, третя. Мовляв, перед російськими солдатами виходять жінки, діти, ми нічого не можемо вдіяти. Потім чуємо: захопили один з наших кораблів, зараз готується атака на наш корвет. В.о. президента Олександр Турчинов каже: але ж на корвет не полізуть бабусі і діти! Дзвонить прямо із кабінету голови Верховної Ради командирові корабля: «Даю наказ утримувати корабель від противника будь-якими засобами! Зрозуміли наказ? Зрозуміли! Втримаєтеся? Втримаємося!» Іде нарада, а я читаю новину: корвет такий-то не витримав атаки і змушений був припинити опір…
Можливо, на тому корветі і були українські патріоти. Не можу необережним словом зневажити всіх людей, що служили на ньому. Але випадок, про який розповідаю, відбувався на моїх очах. На скарги командира, що цивільні хочуть лізти на корабель, Верховний головнокомандувач запитував: у вас є автомати? Є! У вас є патрони? Є! Відкривайте попереджувальний вогонь у повітря! Якщо не спрацює — відкривайте вогонь по противникові. Тому всі оці історії про «відсутність наказу» вважаю недолугими виправданнями, маніпуляціями, якими дехто намагався посіяти ще більший дисбаланс у середині країни, яка трималася з останніх сил.
— Адмірал Ігор Воронченко розповідав: якби він отримав такий наказ, то не відступив би… Хоча його шантажували, пробували купити.
— Росіяни шантажували, пробували купити ледь не кожного нашого командира. Воронченко — один з тих, хто не продався, кого не залякали, він тримався гідно. Тому повернувся з Криму і поїхав нести службу на північ Луганщини. Я Воронченка добре знаю. Але таких стійких командирів була меншість.
— Коли «зелені чоловічки» захопили кримський парламент, багато хто у Сімферополі думав, що це — робота українського спецназу, який у такий спосіб захистив представницький орган півострова від окупантів. Чи справді у нас був такий варіант — послати 300 «спартанців», щоб вони зіграли на випередження?
— Розповім дещо про тодішній український спецназ. Пригадую, приїхали у Луганськ, готували там спецоперацію. Жили у військовій частині. Сепаратисти захопили тисячу одиниць зброї. Зранку виходжу покурити — стоїть група наших «альфівців». Подаю руку для вітання — вони руки за спину. У чому справа? «А вы на Майдане убивали наших братьев». Це вам ілюстрація до «300 спартанців»…
«Добровольці підняли дух армії»
— Недавно ми зустрічалися з французьким філософом російського походження Антуаном Аржаковським, який є противником Путіна. Дискутували про мирний план на Донбасі авторства цього науковця. Коли сказали йому, що не сприймаємо мирні плани європейців, мовляв, Росія — агресор, жодних компромісів з нею не може бути, Антуан на це каже: не можна бути таким категоричним, бо Україна… теж винна у тому, що сталося. Ми заперечили: у чому ми винні — у тому, що стали жертвою агресії? А він відповідає: ви винні у тому, що не чинили опір. Цей аргумент не перший раз чули від західних експертів і журналістів…
— Це абсурдне сприйняття реальності. Україна чинила опір російській агресії вже на Майдані і потім на фронті. Ціною життів українців. Хто в сучасній Європі чинив більш відчайдушний опір російській агресії?
Як я вже говорив, була катастрофічна руїна силових структур. Тоді сказав про необхідність створення добровольчого руху. Був одним з авторів закону про Національну гвардію, який дав можливість доукомплектовувати прикордонні частини добровольцями. Коли на Майдані з бійців «Самооборони» були створені перші добровольчі батальйони (теперішній 1-й батальйон оперативного призначення НГУ імені генерала Сергія Кульчицького), вони поїхали на схід, своєю участю у боях змінили атмосферу в армії, дали їй мотивацію. Добровольці (вони разом з іншими підрозділами стояли і на блокпостах довкола Слов’янська) своїм прикладом безстрашності підняли дух решти військових.
Ви запитували, коли почалася війна. Для мене вона почалася з підписання у квітні 2010 року сумнозвісних харківських угод. Росія тоді не тільки збільшила свій контингент у Криму, а й отримала дозвіл пересуватися по півострову без окремого спецдозволу України. З вини Януковича російські війська у Криму були легалізовані повністю.
— До речі, на знак протесту проти ратифікації тих угод ви кидали димові шашки у сесійній залі. Кримінальну справу за це проти вас закрили?
— Так.
— Коли було звільнено Слов’янськ, у багатьох виникало питання: чому не пішли далі? Ситуація ніби переламалася на нашу користь… Чому випустили з кільця російського терориста Гіркіна?
— Ми оточили терористів. Це була унікальна операція. Оточили меншими силами, ніж їх було у ворога. Коли перекрили всі напрямки для відходу, вони відступили до Донецька. Наш підрозділ через барикаду пройшов у центр міста, а тамтешні міліціонери, ніби нічого не сталося, писали папери на своїх робочих місцях…
Але сили, якими ми тоді володіли, ще не були достатніми для повномасштабної атаки.
Часом запитують: а чому не було оголошено воєнного стану? А тому, що під час воєнного стану заборонено проводити вибори. Нам доводилося виконувати два суперечливі завдання: захищати країну і проводити виборчу кампанію. Формат АТО це дозволяв.
Важливу роль у стримуванні ворога у той час зіграв колишній міністр оборони Михайло Коваль…
— Він заявляв: як тільки російські війська перетнуть кордон, знищимо їх своїми ракетами…
— Михайло Коваль на своїй посаді почав розробляти загальну систему контрнаступу. У нас відбувалася концентрація військ на півдні, на півночі і у центрі. Пригадуєте збитий у червні 2014 року літак Іл-76 у Луганську із 40 нашими десантниками? Це була велика трагедія для України. І великий удар по підготовленій нами операції, в якій мали брати участь ці воїни. Під час запланованої операції три колони з різних напрямків мали контратакувати ворога і вичистити від нього територію аж до кордону…
Велика заслуга у підготовці контрнаступу колишнього в. о президента Олександра Турчинова. Але ми розуміли, що наказ на контрнаступ має віддати новообраний глава держави. Горджусь, що, як секретар РНБО, був присутнім, коли Верховний головнокомандувач Порошенко дав наказ про контрнаступ. В його результаті ми звільнили дві третини окупованого Донбасу.
«Бойовик у Луганську казав натовпу: «Хочете, піду і Парубія розстріляю!»
— Ви вели переговори з бойовиками про те, щоб вони склали зброю…
— Ми з головою СБУ Наливайченком, спецпідрозділом «Альфа» прибули у Луганськ. З’явилася інформація, що наш літак може бути збито. Тож приземлилися у Дніпрі, звідти добиралися на місце машиною. Нашим головним завданням було звільнити захоплені бойовиками адмінбудинки. У Луганську бойовики захопили ще й будівлю СБУ і майже тисячу одиниць зброї, кожне її вікно було перетворено на бійницю, з якої стирчали снайперські гвинтівки, автомати. Хотіли шляхом переговорів переконати бойовиків скласти зброю. Інший шлях — у ході спецоперації відбити цю будівлю… Через своїх активістів-самооборонівців у Луганську вийшли на переговори з бойовиками. Місцевий депутат-«регіонал» Володимир Медяник надав для переговорів свій офіс. Домовилися, що йдемо на розмову без зброї. Але інша сторона цього зобов’язання не дотрималася. Зі мною був Андрій Левус, заступник керівника СБУ. Переговори з нами вів такий собі Олексій Рельке і Олексій Карякін (згодом його було призначено «головою парламенту» так званої ЛНР. — Ред.). Спілкувалися з ними декілька днів, інколи — по 12−14 годин на добу. Переконували. Навіть склали проєкт угоди, погодженої з Турчиновим, згідно з якою бойовики повинні були покинути приміщення Луганського управління СБУ.
Рельке і Карякін були одними з керівників проросійських бойовиків у Луганській області, яких затримала наша СБУ. Їх закривають у будівлі СБУ. Піднімається проросійський мітинг. На його вимогу приймають рішення про випуск затриманих. Але у момент, коли це відбувається, розлючений натовп захоплює це приміщення…
Мене здивувало, що лідери бойовиків на моїх очах знайомилися між собою, тобто раніше вони не знали один одного. Вони напряму мали контакт з Росією. Це була горизонтальна диверсійна структура у прикордонних з Росією районах, яка створювалася на базі клубів, які реконструювали події Другої світової війни. Було визначено підрозділ, його командира, на тренуваннях під видом підготовки до історичної реконструкції вчилися стріляти. Єдиним, на кого вони посилалися, був Віктор Медведчук. Я колись розповів про це на прес-конференції. Медведчук через це досі судиться зі мною.
Росія, допускаючи, що Янукович може підписати Угоду по асоціацію України з ЄС, організувала свою мережу. Як члени горизонтальної структури, з метою конспірації, вони один одного не знали. Вказівки отримували з Росії. На початках, коли у Луганськ ще не прийшли російські військові, нам здавалося, що зможемо цих бойовиків переконати. Паралельно готували операцію із силового звільнення будівлі СБУ.
Із цією операцією теж була цікава історія. Я дізнався, як відбуваються подібні операції. За законом, перед її початком має бути повідомлено всіх жителів навколо — щоб вони звільнили свої будинки. Потім мало бути оточено всю територію. Аж потім мала працювати «Альфа». Я побачив, як на ділі поводяться спецпідрозділи. «Альфа» каже: ми не будемо заходити, поки не буде оточено периметр. Даємо вказівку внутрішнім військам оточити район. А з частини ВВ повідомляють, мовляв, не можемо вийти, бо заблоковані. Приїжджаю туди на машині: стоять чотири бабки з плакатами. Отака «блокада», через яку «специ» не можуть виїхати. Потім один з командирів сказав мені: «Луганчанин в луганчанина стрелять не будет». У такій атмосфері доводилося діяти…
Десь на шостий-сьомий день переговорів наші переговорники сказали: «Все, пришли русские, дальше не сможем договариваться». Ситуація ускладнювалася тим, що під будинком СБУ цілодобово стояв пікет, хотіли зробити там дитячий майданчик з каруселями і дітками — щоб ми не могли провести спецоперацію.
— На яких умовах луганські бойовики готові були звільнити зайняту будівлю СБУ?
— Вимагали амністію «Беркуту», «Альфи», внутрішніх військ, які брали участь у розстрілі Майдану. Друга вимога — референдум. Запитуємо: який саме референдум? Місцевий, загальнонаціональний? А вони — «тот, о котором говорит Медведчук».
Коли у Луганськ зайшли росіяни, ми зрозуміли, що подальші переговори є неможливими.
— А була загроза вашій особистій безпеці?
— Карякіна його соратники почали звинувачувати у тому, що він у змові з нами. Сиджу у кабінеті Медяника, а недалеко до захопленого будинку СБУ перед бойовиками виступає Карякін. Заперечує зраду. Каже до натовпу: «Щоб ви мені повірили, хочете, зараз піду і Парубія розстріляю?».
Якби вдалося погасити вогнище у Луганську, змогли б врегулювати ситуацію і у Донецьку…
— Як би ви їх переконали, якщо бойовики не були самостійними?
— Я їх лякав жорсткою спецоперацією зі звільнення будівлі СБУ.
— Повернімося до ситуації у Криму. Чи не міг зіграти ключову роль міжнародний чинник? Якби президент США Обама попередив Путіна про жорстку реакцію своєї країни, країн НАТО — можливо, таких важких наслідків не було б…
— Усі закордонні партнери казали нам: «Не стріляти! Ми все вирішимо дипломатичним шляхом». Вони боялися повномасштабної війни. Найважче було у перші кілька тижнів. На кордоні разом із прикордонниками ми поставили загони «Самооборони» — так з’явилися батальйони «Чернігів», «Одеса» та інші. А військові підрозділи окопувалися, робили укріпрайони на відстані 20−30 км від них — щоб у випадку ворожої атаки стримати її, щоб дати можливість підтягнутися іншим частинам…
— Чому після шести років війни з Україною Путіну вірить нинішній президент Володимир Зеленський? Невже так важко оглянутися і зробити висновки?
— Представників нинішньої влади взагалі не можна ставити в якесь порівняння із післямайданною командою, якій довелося зіткнутися з небаченими досі викликами. Вони тотально некомпетентні. Поняття зеленого не мають, що таке фронт. Вони переконані, що війну розпочали олігархи для того, щоб «воровать страну». Із розмови із Зеленським я дійшов висновку, що він вірить у те, що з Путіним можна сісти за стіл і домовитися. Він не розуміє глибинних процесів. Дії цієї влади на фронті — це катастрофа!
— Вони справді такі «недалекі» чи — відверті вороги?
— Поміж ними є багато людей, які не представляють український табір. Нинішній керівник Офісу президента Єрмак у трьох скликаннях Ради був помічником нардепа-«регіонала» Тедеєва. У мене теж були помічники, їхні погляди дуже ідентичні з моїми. Не може бути такого, щоб помічником в одного з ключових бойовиків Партії регіонів була людина інших від нього поглядів… Під час ратифікації харківських угод Тедеєв бігав по сесійній залі із «колорадськими» стрічками.
Або взяти одіозного Бужанського. І таких там багато.
— Як вони потрапили у команду Зеленського, далекої від політики людини? Хтось їх туди привів за ручку?
— Там однакове мислення, однакове бачення речей. Зеленський може бути елементом великої гри. Просто елементом — як телевізійний персонаж. Цю велику гру бачу в інших країнах. Колись литовська колега у Парламентській асамблеї казала мені: подивіться уважно, що відбувається у Грузії, у Литві, в Україні. Коли є національна влада, Росія її тотально дискредитує, потім приходить «нейтральна» влада — під опікою певного олігарха. Приходить олігарх зі своєю «нейтральною» партією, яка імітує, що не заперечує курс в ЄС, НАТО — щоб приспати електорат. Вони розуміють: коли нація змобілізована, коли вона у бою, ти її не зможеш переламати. Завдання — деморалізувати націю, нанести удар по її базових цінностях. І те, що побачили у дні вшанування героїв Євромайдану, — це наймасштабніша атака на нашу ідентичність, на українську єдність. Чи не з усіх телеекранів вже чуємо: «Майдан — це неоднозначне явище», «Треба добре подивитися, хто почав стріляти першим». Відбувається цинічне «переосмислення» — коли депутати Верховної Ради піднімаються і кажуть: давайте вшануємо ВСІХ, хто загинув на Майдані. На пропозицію вшанувати Героїв Небесної Сотні нам кажуть — давайте вшануємо ВСІХ. Тобто і тих, хто вбивав майданівців…
— Спроба урівняти жертву й агресора…
— Це і є виконання завдань, поставлених Росією. Через рік ми можемо почути: «Давайте вшануємо всіх, хто загинув на Донбасі». Тобто і тих, хто ішов зі зброєю проти України — і терориста Гіві, і терориста Моторолу. З цією владою до цього йде…
«Не можна допустити ще однієї поразки українського табору»
— Що має суспільство зробити, щоб запобігти цьому?
— Найперше треба оздоровитися. Величезна кількість людей, у тому числі — інтелектуалів, людей з патріотичними засадами брали участь у кампанії за Зеленського. Ці люди демонізували попередню владу. «Хуже нє будєт» — страшна біда. Український табір зазнав великої поразки. Маємо переформатуватися, зробити все, щоб до управління державою чимшвидше прийшли державники. Для здійснення цієї мети має бути співпраця всіх українських сил, у тому числі — у парламенті. Найсвіжіше соціологічне опитування показує, що рейтинг «Слуги народу» падає, а в «Європейської Солідарності» росте.
Минуло лише пів року. Має пройти певний час, щоб люди збагнули, що зробили помилку. Жодна влада не робила стільки «зашкварів», як нинішня. Треба робити все, щоб якомога швидше від державоруйнівних процесів повернутися до державотворчих. Якщо залишиться все так, як є, — важко оцінити масштаб втрат.
Думаю, недалекий той час, коли мегафракція у парламенті перестане бути єдиним цілим явищем — настільки поляризуються відносини між групами у ній…
— Чи можливий третій Майдан, який покаже на двері цій владі?
— Треба зробити все можливе, щоб це відбулося у виборчому форматі. Умовно передбачаю: якби були дочасні вибори у парламент, українські сили (якщо правильно побудують комунікацію між собою і суспільством) можуть взяти більшість голосів. Якщо будуть дочасні парламентські вибори, мета українського табору — мати 226 голосів плюс. Хотілося б, щоб саме таким шляхом ми пройшли. Найближче випробування і можливість — місцеві вибори. Треба щоб вже на них українські сили координували свої дії.
Розмовляли Наталія Балюк, Іван Фаріон