Трубу, який «спалився» на замовних справах проти Порошенка, списують з рахунку
Після двох років функціонування Державного бюро розслідувань народні депутати, за ініціативи президента Володимира Зеленського, вирішили «перезавантажити» цей орган.
Як тільки на Банковій підпишуть ухвалений парламентом закон, свої кабінети дочасно покинуть директор ДБР Роман Труба та його заступники. Інстанцією керуватиме «т. в.о.». Нового очільника державного правоохоронного органу підбиратимуть на конкурсі. Зважаючи на виписані процедури, ім’я нового керівника ДБР стане відоме десь у середині квітня.
Новацій кілька. У ДБР, на вимогу громадянського суспільства, створять відділ, який розслідуватиме справи Майдану. У цей відділ без конкурсу перейдуть слідчі ГПУ, які займалися цими питаннями раніше. Закон посилює парламентський контроль за ДБР, містить норми, коли глава держави може звільнити керівника ДБР. Призначатиме його президент за поданням конкурсної комісії, яку сформують уряд і Верховна Рада. Новий директор ДБР, на відміну від чинного, сам, не за конкурсом, призначатиме собі заступників.
За словами народного депутата від «Європейської Солідарності» Ірини Геращенко, її опозиційна до влади фракція підтримала поправку про перезавантаження керівництва ДБР, а також поправку, яка дозволяє слідчим ГПУ продовжити розслідування справ Майдану у ДБР, «аби не втрачати час, спадковість і довести справи до суду». «Але ми утрималися при голосуванні за закон „у цілому“, — каже Геращенко, — тому що вважаємо, що в цій редакції він суперечить Конституції, залишає ДБР карально-репресивним органом, посилює залежність цієї структури від президента. Ми наполягали на незалежності ДБР і призначенні керівництва структури за участі міжнародних експертів».
У день, коли парламентарії ухвалювали у другому читанні президентський законопроєкт, Володимир Зеленський повідомив, що на хабарі у 150 тисяч доларів затримано «праву руку директора ДБР» (як з’ясувалося згодом — колишнього начальника головного слідчого управління Генпрокуратури Ігоря Щербину). Зеленський додав, що це є додатковим аргументом для того, аби оновити ДБР. Згодом, не називаючи прізвищ, Національне антикорупційне бюро уточнило: «колишній посадовець ГПУ за посередництва підприємця у сфері будівництва вимагав від однієї зі столичних компаній-забудовниць 150 тис. дол. США неправомірної вигоди нібито для подальшої передачі керівнику одного з правоохоронних органів. Той в обмін на гроші начебто мав забезпечити закриття кримінального провадження, що розслідується територіальним управлінням цього органу щодо дій згаданої компанії-забудовниці». Журналісти кажуть, що «одним із правоохоронним органів», про який ідеться у звіті НАБУ, було Державне бюро розслідувань.
Роман Труба відразу відхрестився від будь-якої причетності до цієї корупційної оборудки, зображував себе ледь не жертвою чиїхось закулісних інтриг. Запевнив, що «ані на керівництво ДБР, ані на слідчих неможливо впливати ні за гроші, ні за будь-які інші ресурси». Бився у груди: «Якби мені стало це відомо, то я би першим написав заяву про злочин».
Хоча Труба робив вигляд, що не знає, про кого і що саме йшлося, журналісти-розслідувачі з’ясували, що Щербина і Труба є давніми приятелями. Перший кілька років тому посприяв у призначенні другого, тодішнього прокурора Пустомитівського району на Львівщині, на посаду начальника Управління з розслідування особливо важливих справ Генпрокуратури України. А згодом рекомендував високопосадовцям країни призначити Романа Трубу директором ДБР. Кажуть, через це протегування Труба багато чим зобов’язаний Щербині. Останнього аналітики вважали «негласним керівником ДБР», який начебто вирішував, яку справу розслідувати, яку — закривати, а яку — продавати…
Поза сумнівом, «перезавантажити» ДБР, не в останню чергу, змусив владу і гучний політичний скандал за участі Романа Труби. У Телеграм-каналі «Трубу прорвало» кілька днів тому оприлюднено текст таємних записів у кабінеті директора ДБР. Із розшифровки цих записів українці дізналися, як директор «незалежного» органу, всупереч закону, консультується із керівництвом Офісу президента щодо розслідувань свого відомства. Зокрема, щодо відкриття справ проти п’ятого президента Петра Порошенка. Голос, схожий на голос Романа Труби, запевняє високопоставленого співрозмовника (дехто у ньому упізнав керівника Офісу президента Андрія Богдана), що для нього (Труби) це завдання («засадити» Порошенка) є «пріоритетним».
Кажуть, що таких скандальних записів із «зашкварами», які компрометують і президентську канцелярію, і ДБР, «палять» самого Зеленського, зроблено на кілька сотень годин. Їх розшифровку уже мали нагоду побачити наші західні партнери. І пережили розчарування. Бо сподівалися, що нова влада шануватиме закон, всерйоз візьметься за боротьбу з корупцією — натомість побачили, що в Україні діє телефонне право, здійснюється переслідування політичних опонентів. І що партнерами влади у цих діяннях є силові органи, як-от розрекламоване ДБР.
Упевненості, що це саме так, зарубіжним дипломатам додав новий фрагмент із «плівок у кабінеті Труби», який з’явився у соцмережах у день, коли «перезавантажували» ДБР. На цих записах чути, як Роман Труба висловлює невдоволення роботою свого підлеглого Олега Корецького. Бо той в епопеї з Порошенком узяв розслідувати справу, яка, на думку Труби, не є перспективною. «У нас що — адекватних справ немає?» — дорікає директор ДБР Корецькому, тим самим стимулюючи співрозмовника до пошуку компромату на Порошенка.
Через низку скандалів, в які вляпався Труба, експерти прогнозують йому у найближчому часі таку ж перспективу, яку той своїми руками намагався зліпити іншим…
А тим часом…
Тимчасовим виконувачем обов’язки керівника ДБР може стати уродженець с. Козьова Сколівського району на Львівщині, генерал-майор Віктор Трепак, який нині працює заступником генпрокурора. Про це повідомляють джерела з Офісу президента. Серед іншого Віктор Трепак відомий тим, що оприлюднив «чорну бухгалтерію» Партії регіонів, брав участь у затриманні генерала Пукача (справа Гонгадзе) і судді Зварича, розслідуванні справи «діамантових прокурорів».