Софія Федина: «Україна або буде, або українці її знищать своїми руками»
Вперше Софію Федину я побачила років сім-вісім тому на одному з концертів просто неба. Ставна, красива, харизматична дівчина з чудовим голосом і патріотичним репертуаром.
![](https://img.wz.lviv.ua/v0eyCoySwbQubEkN4drmbhMmgc4=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402032/7306764327491321251247715740120067643801600o-2-730x410.jpg)
Вона могла би зробити успішну кар’єру співачки, але вибрала іншу дорогу — тернистий шлях боротьби за незалежну Україну. Як громадська активістка яскраво проявилася під час Революції гідності — з перших днів протесту не сходила зі сцени львівського Майдану. Її називали «голосом львівського Євромайдану». А з перших днів війни на сході України зайнялась волонтерством, часто їздила на передову, підтримувала і допомагала українським бійцям. На президентських виборах Софія відкрито агітувала за Петра Порошенка, не раз виступала на вічах на його підтримку. Тому її присутність у списку «Європейської Cолідарності» до Верховної Ради не здивувала, хоча місце у першій п’ятірці було дещо несподіваним. Яким було дитинство Софії? Хто вплинув на її становлення як особистості? Що спонукало громадську діячку піти у політику? Чому її, як викладача, боялися студенти? Чим можуть завершитися репресії проти неї і Марусі Звіробій? Чи буде Майдан? Та якою є мрія Софії Федини. Про це — в ексклюзивному інтерв’ю з народною депутаткою.
«Я народилася усім на зло»
— У мене склалося враження, що усе своє попереднє життя ви готувалися до політичної кар’єри? Чи це так? І коли ви, людина творча, відчули, що маєте стати політиком?
— Ніколи не хотіла стати політиком і спеціально до цього не готувалася. І зараз більше почуваюся волонтером і співачкою, ніж політиком. До останнього моменту, вже навіть після парламентських виборів, сумнівалася, чи треба йти до Верховної Ради. Думала знятися на користь Володимира В’ятровича. Щоправда, він би тоді все одно не став депутатом, бо перед ним у списку була ще людина.
— А що не так? Що зупиняло?
— Здавалось, не моє це. Не подобається оця постійна політична гризня. Кажуть, політика — брудна справа. То вона такою і буде, якщо туди будуть йти лише негідники, а хороші люди триматимуться осторонь. Мені вдається налагоджувати контакт з людьми, мене чують, і це треба використати, щоб донести те, чого мене вчили батьки, діди. Мамина родина майже вся вимерла під час Голодомору на Харківщині. Частина татової родини пережила депортацію. Дідо сидів і за німців, і за совітів. У 1984 році, коли я мала народитися, тата змушували відмовитись від свого батька, який був священником. Мама казала, що я могла і не народитися. Але я народилася усім на зло. У нашій родині знали, про що треба мовчати, про що завжди пам’ятати і що треба у певний момент сказати. І, напевно, зараз мій час казати!
«У хаті не було що їсти…»
— Розкажіть, яким було ваше дитинство?
— Коли мені виповнилося три рочки, мама віддала мене на танці, музику, співи, малювання, англійську мову і естетичне виховання. На танці почала ходити навіть трохи раніше. Сусідки мамі дорікали, мовляв, у дитини немає хвилини вільного часу, щоб гуляти, з дітьми бавитися. Але для мене найбільшим покаранням за якусь провину було те, що не піду цього дня на танці. Мене мама у рік навчила азбуки, у два роки я вже читала. І ще одним найгіршим покаранням було, коли мама забирала книжку. У нас у хаті величезна бібліотека. Як і у бабунечки. Книжки були моїм улюбленим світом. З іншого боку, дитинство було складним, бо тато і мама — музейні працівники (мама працювала в Музеї етнографії, тата звідти вигнали за те, що дідо був священником, і він пішов працювати у Львівську картинну галерею), а на початку 90-х років минулого століття музейні працівники були бідні, як церковні миші. У хаті не було що їсти… Тому у 12 років я пішла на Вернісаж продавати мамині вироби з бісеру. Усі ці розкішні речі, які зараз часто ношу, це мамина робота. Вона відтворює автентичні народні прикраси. Мама психологічно не могла стати за прилавок і продавати…
— А вам як то було?
— Коли хочеться їсти… Зрештою, це були унікальні речі, які приємно було продавати. Тому львівський Вернісаж — це моє рідне середовище, серед якого виросла, де заробила собі на репетиторів, на навчання в університеті.
— До якого часу там торгували?
— Останній раз продавала кілька місяців тому, коли приходила до мами. Мама кудись відійшла, і я торгувала.
— Мама досі там продає свої прикраси?
— Так. Має авторський стенд виробів з бісеру. Зараз багато людей до мами підходять, щоб висловити підтримку. Це вже стало своєрідним місцем зустрічі однодумців.
![](https://img.wz.lviv.ua/rV031-3JwH6a9Xbc8i47oAg0-Qs=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2019/12/Fedyna_IMG_2591.jpg)
«Дідо є стрижнем нашої родини»
— Що вам найбільше запам’яталося з дитинства? Можливо, є знакова подія, яка вплинула на формування характеру, особистості?
— Мабуть, коли мене дід Павло Чаговець вчив «Дочки Ієфая» Старицького. Вони з бунічкою (бабцею — Авт.) жили в Олександрії Кіровоградської області. Він є почесним громадянином, пів міста збудовано завдяки йому. Я там кожне літо проводила з сестрами. У нього була величезна бібліотека, і одного літа дід кожній з нас дав завдання вивчити вірш. Мені було шість рочків, і я мала вивчити цей вірш Старицького. Там було, здається, шість куплетів, і я була недобра на нього, що змушує такий важкий вірш вчити. Але цей вірш згодом читала на незліченній кількості концертів, і чим далі, тим він стає актуальнішим.
— Нагадайте перший куплет.
— Коли доля велить полягти за свій край, В несподівану ранню могилу, Ти, мій батьку святий, серце скорбне втримай, Моя смерть дасть одвагу і силу! (на очах у Софії з’явилися сльози. — Авт.)
— А чому у вас сльози на очах?
— Мій дідо був унікальною людиною. Він з козацького роду. За Богдана Хмельницького навіть був курінь Чагівця. Його німці розстріляли, коли мав 17 років. Він мав стати морським піхотинцем, вчився у Севастополі, і коли почалася війна, хлопці погнали у бій. Потрапили у полон, їх завели у підвал і розстріляли. Дідові куля потрапила у скроню, але він вижив. Його витягли з-під тіл загиблих товаришів. Бунічка за ним доглядала, так вони познайомились і закохалися. Був інвалідом, лікарі сказали, що не доживе до 30 років. Він дожив до 77 років. Коли у 1996 році вмирав, повторював тільки одне: «Зробіть, щоб Україна була незалежною».
— Але в 1996 році Україна вже була незалежною…
— (Софія знизує плечима. — Авт.) Дідо був і є стрижнем нашої родини. У нас у хаті на центральному місці його величезний портрет. А він був козак з оселедцем…
— Яку роль у вашому становленні як особистості зіграла мама?
— Якби мама у 90 році не кинула усе і не зайнялася мною, то я, напевно, такою б не була, якою є сьогодні. Мама для мене і натхненник, і вчитель, і художній керівник, і підтримка…
— Ким хотіла вас бачити?
— Вона вважала, що головне — дати дитині можливість проявити свої таланти. Вона — локомотив. Водночас дуже прогресивна людина. Більш прогресивна, ніж я. Я важко піддаюся змінам. А мама як бронепоїзд, який тягне за собою уперед. Але свій шлях я обрала сама. У 12 років заявила мамі, що хочу вчитися на факультеті міжнародних відносин. Мама була заскочена. Це був найдорожчий, наймажорніший, найнеприступніший факультет…
— Чому у 12 років з’явилося таке рішення?
— Мені легко давалися іноземні мови. І мріяла гідно представляти Україну на міжнародній арені…
— Хотіли бути дипломатом? Бо я думала, що ви, мабуть, у дитинстві мріяли бути співачкою, а доля занесла на суспільно-політичну стежку…
— Спів сприймала радше як розвагу, як задоволення. Тим паче, з дитинства знала, що творчою професією в українських реаліях грошей не заробиш. Хоча вступала паралельно на міжнародні відносини і на театральне відділення. Коли треба було складати останній іспит, виявилось, на обидва факультети іспит в один день. Тоді став остаточний вибір професії. Обрала міжнар, вступила на бюджет. Після чого Богдан Козак (народний артист України, завідувач кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв Львівського національного університету ім. Івана Франка. — Авт.) зі мною два роки не розмовляв. Але жодного разу не пошкодувала про свій вибір.
— Ви не робили кар’єри дипломата, не пішли на державну службу, а стали викладачем. Чому?
— Щоб почати дипломатичну кар’єру, треба було мати фінансові можливості. Треба було проходити піврічну практику в МЗС без копійки зарплати. При цьому за свої гроші жити у Києві. Таких можливостей не мала. Тому вступила в аспірантуру. А одного разу Іван Олександрович Вакарчук (тодішній ректор Львівського університету. — Авт.) мене запитав, чому не йду викладати? Відповіла, що місць немає. «Як нема місць?! — обурився. — Ану бігом подавай документи». І вже на конкурсній основі мене взяли викладачем.
«Мене і в школі однокласники не дуже любили, бо була сама собою»
— Яким ви були викладачем? Чула, дуже вимогливим, студенти вас боялись…
— Я також чула, що студенти мене страшенно бояться, що з Фединою не можна домовитись. Для мене це комплімент. Завжди орієнтувалась на себе. За усі роки навчання на факультеті міжнародних відносин, який вважався корумпованим, жодного разу не платила і не домовлялася за свої оцінки. Був на першому курсі випадок, коли мали складати історію України, і староста сказала, що ніхто не складе безплатно, треба принести десять доларів. Оскільки у нас таких грошей не було, мама сказала: не складу з першого разу, піду другий раз чи третій… Виявилось, що я була серед п’яти студентів, які цей іспит склали автоматом.
— А решта здали гроші?
— Не знаю. Не вникала. Я не знала, що роблять мої одногрупники. Жила своїм насиченим життям: то поїхала на якусь конференцію, то на концерт. Я не мала часу тусуватися з однокурсниками, не мала внутрішньої комунікації. Можливо, це та частина студентського життя, якої не мала і за якою сумую. Коли зараз хтось згадує про веселі студентські роки, думаю, що маю згадати про цей період? Ну, наприклад, засідання Об’єднаної ради світової молоді, навчання у міжнародних школах, в Академії НАТО (сміється — Авт.)? Як кажуть, кожному своє…
— А нічні клуби, кавалерка?
— Жодного разу не була на дискотеці, не ходила на студентські забави. Єдине, куди ходила, це Український клуб в ЛОРТА, який організували наші патріотичні організації. Це було перше таке місце у Львові, де звучала тільки українська музика. Ще організація «Борець» робила такі вечірки, але я вже там виступала як співачка.
— На факультеті ви були як біла ворона?
— І біла ворона, і аутсайдер. Мене і в школі однокласники не дуже любили, бо була сама собою, осторонь від усіх.
— Подружки у вас були в школі, в університеті?
— У мене є добрі подруги, але вони не з навчального середовища.
— Коли ви викладали на факультеті, мабуть, бачили прояви корупції серед викладачів…
— Якщо я хабарів не беру, то мені і не несуть. Так воно й укорінилося.
«Це помста усім, хто посмів боротися за Українську державу»
— Коли починалася Революція гідності, ви були однією з лідерів львівського Майдану. Пригадую, ви обстоювали тезу «Майдан без політиків». Коли самі стали політиком, не переосмислили це гасло, не вважаєте, що тоді це була технологія маніпуляції? Що Майданом без політики легше управляти? І що компрометація усіх політиків призвела до перемоги «простого хлопця з народу» Зеленського?
— Коли молодь кричала: «Без політиків», я їх виправляла і пояснювала: те, що нині робиться, — це і є політика. Молодь не хотіла політиканства, не хотіла партійних прапорів. І я зараз на всіх вічах підтримую організаторів, які не хочуть бачити партійні прапори. Нас усіх має об’єднувати синьо-жовтий стяг і чорно-червоний, як прапор боротьби.
— Підозра вам і Марусі Звіробій за начебто «погрози вбивством на адресу президента Зеленського» — це помста, залякування, спроба відвернути увагу від власних зашкварів, знищення потенційного лідера протестів? Чи ще щось?
— Це помста! І не мені. Це помста усім, хто посмів боротися за Українську державу, за її незалежність. Люди, які зараз цькують мене і Марусю, зрештою, цькують генерала Марченка з побратимами, інших військових, патріотів, це лише сторожові пси цієї влади. Треба дивитись, звідки ноги ростуть, хто за ними стоїть. Зверніть увагу, як змінюється атмосфера в державі з моменту перемоги Зеленського. Як змінюються акценти: з майданівців намагаються зробити злочинців, з беркутівців — жертв, а московським посіпакам і терористам ми маємо платити репарації та вибачатися перед ними. Спікер Держдуми Росії погрожує, що від України можуть відпасти ще кілька областей. І ми не чуємо адекватної реакції головнокомандувача. Натомість бачимо, як нівелюються інституції, як руйнуються стовпи державності. Шаленими темпами дискредитуються армія, волонтери. Бачимо повернення нечисті, яка п’ять років переховувалася за кордоном, боялася ніс висунути, а нині вказує Офісу президента і ДБР, кого переслідувати, на кого відкривати справи.
— Чому Офіс президента їх слухає?
— Бо це одне середовище. Те, що нині маємо, це реванш, помста тих, хто внаслідок Революції гідності втратив владу. Тепер демонструють, хто у хаті господар. Бачу прояви, які нагадують совєтські часи, часи НКВД. І влада це толерує, посилаючись на людей, мовляв, люди цього хочуть, «хочуть посадок». Виглядає, що сьогодні найбільший злочин — це говорити правду і боротися за свою державу. Бо ані ґвалтівництво, ані замовлення повій у парламенті, ані корупційні дії з роздачею зарплати депутатам у конвертах, ані заснування українофобських партій, ані участь у Антимайдані та ретрансляція на російських пропагандистських телеканалах кремлівських темників не є злочином для цієї влади. Навіть не є приводом для засудження.
— Коли ви познайомились з Марусею Звіробій?
— Ми познайомились цього року в офісі «Європейської Солідарності» на День Незалежності України. До Львова вона приїхала у своїх справах. Написала мені у Фейсбуку, що у Львові. Вирішили зустрітися на каві. Маруся не бачила Львова, і я запропонувала зробити їй екскурсію містом. А це якраз був той день, коли Інтернетом розліталося відео зустрічі та спілкування Зеленського з бійцями на передовій. Це відео збурило і її, і мене. Ми пішли на каву, і там з’явився цей стрім.
— Мені видається, що перед цим стрімом ви одна одну добряче накрутили…
— Не ми одна одну накрутили, а відео з передової, де Зеленський дико некоректно спілкувався з бійцями, нас накрутило. Крім того, це спілкування відбувалося на тлі так званої формули Штайнмаєра, відведення військ на необлаштовані позиції, де наших бійців розстрілювали з протитанкових ракет, як гарматне м’ясо, і це називалося «режим тиші». На тлі зустрічі Зеленського із сепарами, які підтримують відведення військ, але ж він не зустрічається з місцевими мешканцями, які криком кричать, що не можна відводити війська, бо почуватимуться у небезпеці. І їх влада не чує, їх ігнорують. Від нас з Марусею хочуть почути слова виправдання, а я скажу навпаки: завдяки цьому стріму нас почули. Зараз час, коли треба говорити правду, якою б різкою і болючою вона не була. Зараз або ти борешся за державу, або ти зрадник. Не може бути півтонів. Бо Україна або буде, або українці її знищать своїми руками. І це є план Путіна.
— Чому саме на вас — двох жінках — вирішили апробовувати репресивну машину?
— Тому що нас почули. Якщо опонент тебе не чує, єдиний вихід достукатись до нього — говорити його мовою. Мова, якою ми з Марусею звернулися до влади, була для неї настільки зрозумілою, що нас почули. Ті, хто організовує атаки на нас, підставляють президента Зеленського, якого у світі будуть сприймати як такого собі пострадянського псевдодиктатора.
— Ваша справа може стати каталізатором незворотних процесів в Україні. Чи ви готові на роль Жанни Д’Арк?
— На все воля Божа. «Слуги» у кулуарах кажуть, що готові голосувати за зняття з мене недоторканності, але не готові голосувати за арешт чи притягнення до кримінальної відповідальності.
— А як ваша мама реагує на ці події?
— Якраз через маму кажу своїм недругам: я не злопам’ятна, але їх добре запам’ятала. І на них прийде кара, Божа кара. А мама у мене боєць. Вона жила у радянські часи і категорично не хоче, щоб вони повернулися.
— У Фейсбуку шириться флешмоб на вашу підтримку. А чи є люди, від яких чекали підтримки і наразі не дочекалися?
— Навпаки. Я не очікувала такої шаленої підтримки з боку українців. Це не лише флешмоб у Фейсбуку, а шквал приватних повідомлень, дзвінків, новітні меми, ефіри… Я десь боялася, що частина людей не сприйме наш різкий стрім, що будуть хейтити (розганяти в соцмережах негатив. — Авт.). Не було підтримки від тих псевдопатріотів, від яких я і не чекала підтримки, але які усі попередні роки позиціонували себе як великі патріоти, борці з корупцією. Цих борцунів після перемоги Зеленського взагалі не видно і не чутно.
— До речі, а що ви про них думаєте?
— Я завжди казала, що усі вони — про-во-ка-то-ри! Провокатори і російська агентура, яка діяла на знищення Української держави. Вони усі п’ять попередніх років нищили країну, привели до влади те, що нині маємо, і знову залягли на дно. Ми повинні розуміти, хто вони. А вони — зрадники. Бо попередні п’ять років і близько не було тих безчинств, що витворяє теперішня влада. Але зараз ніхто не кидає в президента плюшевими свинками…
— За кілька місяців роботи у парламенті що ви зрозуміли про українську політику, які відкриття для себе зробили?
— Я пишаюся нашою командою. Нас лише 27, але це моноліт. Мене часто запитують, чи не розчарувалася? Навпаки. Щоразу переконуюсь, яка це потужна команда однодумців, яка вміє тримати удар і відбивати його. Остаточно переконалась, що монобільшості глибоко плювати на державу. Там є кілька нормальних людей, але це винятки. А засадничо їм чхати на Україну. А найболючіший момент: як би ти не старався, що б не робив, у такому парламенті ми ні на що не впливаємо. Єдина зброя, яка у нас залишилась, це слово. І бачимо, як влада цієї зброї боїться.
«Моя найбільша мрія: щоб у 73 відсотків людей включився мозок»
— Як політолог, зробіть прогноз на майбутнє. Майдан буде?
— Не хочу Майдану. Він може бути кривавим, і ним може скористатися ворог. Якби президенту Зеленському залежало на тому, щоб розгребти ситуацію, виправити помилки, то він би запропонував Петру Порошенку посаду прем’єр-міністра і дав би йому можливості розрулювати питання на міжнародному фронті і в економіці. Але оскільки на такий подвиг не здатний, бо навіть не знайшов у собі сили хоч раз зустрітися з Порошенком після перемоги, щоб перейняти справи, то єдиний шанс до них достукатися — це масово стукати. Вони готові чути лише велику масу людей.
— Тобто, щоб людей почули, вони мусять виходити на Майдан?
— Виходити на віче. Віче — це ще не Майдан.
— Якщо Зеленський у Парижі на саміті щось таке підпише, що суперечить національним інтересам України, ви, як політична сила, готові виводити людей на велелюдне віче?
— Мені страшно, що може статися 9 грудня. Але якщо стоятиме питання боронити державність, то я буду з людьми на Майдані.
— І на останок питання про мрію. Колись ви казали, що ваша мрія — сісти у танк і пальнути у той бік, куди треба…
— Вона ще не здійснилась. Але нині моя найбільша мрія: щоб у 73 відсотків людей включився мозок. Бо ми падаємо у безодню. Можна було б їм сказати: падайте, так вам і треба. Але падає вся країна. А Україна у мене одна, і я буду за неї боротися.
Фото з відкритих джерел