Директор ДБР Труба запевняв Банкову, що засадити «Пороха» – справа для нього «пріоритетна»...
В українській політиці набирає обертів новий «касетний» скандал
![](https://img.wz.lviv.ua/aj5I-egDcr11cP-smBF5tgoJons=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/401251/tru-2.jpg)
Здавалося, після «плівок Мельниченка», «жучка» в акваріумі Холодницького" наші небожителі у високих кабінетах назавжди зарубають собі на носі, що їх покликання — шанувати закон, служити народу. Та ба! І за шостого президента візантійщина, нехтування правом, обов’язком, мораллю й честю стали нормою, сумними реаліями дня.
Про гниле нутро людей в офісі на Банковій, у найвищих правоохоронних структурах країни свідчать оприлюднені у Telegram-каналі записи, що їх таємно, між 21 червня й 20 вересня, було зроблено в апартаментах директора Державного бюро розслідувань Романа Труби. Те, про що давно била тривогу опозиція, підтвердилося: незалежним державним силовим органом в ручному режимі управляють, дають незаконні вказівки клерки з оточення президента. Та й сам глава держави, той самий, який перед виборами обіцяв нові стандарти управління державою… Найогидніше, що керівництво ДБР, забувши про присягу, запопадливо грає у ці підкилимні політичні ігри.
Із записів (невідомі робили їх із вентиляційного люку в кабінеті Труби) широкому загалу стало відомо про таке:
керівник Офісу президента Андрій Богдан (Роман Труба називає його БАЙєм, перші три букви — прізвище, ім’я, по батькові чиновника, а найчастіше — «Бліжайшим») і Генпрокурор Руслан Рябошапка вказують Трубі, а той дає команду своїм підлеглим — на час візиту до Києва місії Міжнародного валютного фонду припинити перевірки у НБУ, «ПриватБанку» і Дніпровській міськраді;
директор ДБР возив на узгодження із президентом проєкт підозри колишньому міністру охорони здоров’я Уляні Супрун;
Роман Труба веде змовницькі переговори з одним із бізнесменів, який робив оборудки зі спальними мішками для Міноборони. Бізнесмен обіцяє Трубі прислужитися — і той заспокоює його: все буде гаразд;
керівник НАБУ попереджає директора ДБР про те, що на записах з кабінету скандального судді Вовка є компромат на заступників Труби (ходу цьому компромату так ці не дали).
І ще багато чого іншого. Із плівок стає зрозуміло, що на нараді у президента Зеленського Трубу попередили: щоб він залишився на посаді, має показати результати, виконати низку завдань. Серед них — взятися за п’ятого президента України Петра Порошенка…
У фрагменті таємного запису від 17 липня чути, як керівник ДБР просить свою помічницю покинути його кабінет, набирає на телефоні номер «Андрія Йосиповича» (саме так звуть главу Офісу президента Богдана) і звітує йому про свій ранковий брифінг щодо неприходу на допит «Пороха». Труба також радиться із Богданом щодо наступного виклику Порошенка на допит у справі Корбана. «Там повістка вручається за три дні, і ми технічно не могли його викликати на п’ятницю. Давай ми тут зробимо паузу. Як я розумію, нам у цьому провадженні потрібен якийсь результат юридичний. Якщо ми його викличемо на п’ятницю навіть по безпрєдєлу, він зманіпулює і виставить себе жертвою», — каже Труба. І далі, вислухавши співрозмовника, додає: — Андрію Йосиповичу, я тобі обіцяю, що я все зроблю. Ця справа для нас пріоритетна…".
В іншому фрагменті запису чути, як до директора Труби заходить заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов і з порогу каже (тут і далі цитуємо мовою оригіналу): «Роман Михалыч, я прошу прощения, что тебя дергаю. Мне спускают великие задачи». У чому полягають ці «задачі», стає зрозуміло через кілька секунд. На записах вчуваються фрази: «человек должен не вылазить с допросов», і (обережно, ненормативна лексика!) — «зай…вати його, щоб він ходив і ходив». Після цього Роман Труба дзвонить до когось, просить перевірити номер справи «42 019… у кінці 1288». А далі дає Смирнову контактний телефон слідчого, щоб Смирнов «щодня казав, дивився». Іншими словами, щоб радив слідчому, як вести справу.
Ось ще одна цитата Смирнова: «Ну, я им подсказал, что нужно сделать… как мы идем, кого выдвинуть, кого дернуть… И нам надо потихоньку… Потому что расправил Атлант плечи. Ходит по городу, бл…» Із контексту розмови стає зрозуміло, що «Атлант» — не хто інший, як Петро Порошенко. Смирнов із Трубою радяться, як змусити Порошенка регулярно ходити на допити. Політичні замовлення — більш ніж очевидні!
Якби щось подібне виявили, скажімо, у США, усім фігурантам скандалу світила б не тільки відставка, а й тюремний пайок. В Україні ж найвищі чини роблять вигляд, що нічого страшного не сталося. Коли журналісти поцікавилися думкою президента, Зеленський відмахнувся, мовляв, є справи більш серйозні. Щоправда, наступного дня пообіцяв розібратися. Генпрокурор теж проігнорував скандальну тему, сказавши, що нема ніяких підстав для відставки керівника ДБР. А сам Роман Труба заявив, що «фейки» не коментує…
Автори оприлюдненого компромату на директора ДБР та чиновників Офісу президента кажуть, що мають у своєму розпорядженні тисячі годин скандальних розмов. Обіцяють періодично оприлюднювати зміст цього «лайна». Так що можна не сумніватися — нас чекає гаряча політична осінь.
Думки з приводу
Борислав Береза, народний депутат 8-го скликання
Я з першого дня обурювався, що Трубу, який відзначився замовними справами проти Майдану, призначили на найвищу посаду у ДБР. Це гачок, на який його підвісили, тому він буде слухняним і керованим. Так і вийшло.
Геннадій Друзенко, політексперт, учасник АТО, голова наглядової ради у Першому добровольчому мобільному шпиталі ім. Миколи Пирогова
Записи з кабінету Труби — це рубікон для Зеленського. Або він до нового року звільняє Богдана, або стає на ескалатор узурпації, який привезе його туди ж, куди привіз усіх його попередників. Тільки у турборежимі.
Зашквари у парламенті «слуг народу» — це лише моральна відповідальність Зе. Сумнівні ініціативи із замирення з Росією — це його політична відповідальність. Але і перше, і друге відбувалось у межах інституційних повноважень президента. І це було принципово. Ми могли не погоджуватись з політикою Зеленського, критикувати її та активно протестувати проти неї, але мусили визнати: президент має політичний мандат і конституційні повноваження діяти так, як він діяв. Дотепер.
«Плівки Труби» змінюють ситуацію радикально. Бо це відверте порушення інституційних меж. Тому що, на відміну від Зе-депутатів чи міністрів уряду Гончарука, Богдана ніхто не обирав — він одноосібний вибір і одноосібна відповідальність президента, який прийшов до влади на гаслах радикального розриву з традиціями «попередників». Які, до речі, замість правоохоронних інституцій, як виявилось, натворили репресивних органів влади. І в цьому засаднича проблема. Інституції не працюють. Не захищають ані свободу, ані право. І тому єдиним стримувальним чинником проти узурпації влади Офісом президента залишається народний протест. На превеликий жаль.
Як на мене, шанси, що Зеленський пожертвує Богданом — мінімальні. Це означає, що Зеленський так нічого і не зрозумів в Україні.