Труба з подачі соратника Януковича надумав посадити Порошенка...
П’ятий президент назвав заведену ДБР кримінальну справу проти себе юридично нікчемною
Прізвище п’ятого президента України Петра Порошенка цього тижня зарясніло у заголовках не тільки вітчизняних, а й зарубіжних видань. Причиною стало рішення Державного бюро розслідувань скерувати до Генеральної прокуратури проєкт повідомлення про підозру колишньому главі держави. А також звернення ДБР до Верховної Ради (Порошенко нині є народним депутатом) з проханням притягнути його до кримінальної відповідальності.
Намір відомства Романа Труби запроторити за ґрати Петра Порошенка викликав занепокоєння серед авторитетних політичних діячів, на думку яких зважають у світі. У цьому кроці вони вбачають намір політичного реваншу, помсти нинішнього керівника України. Прогнозують негативні наслідки для нашої країни. Колишній президент Польщі (і великий друг України) Александр Квасьнєвський переконаний: якщо Зеленський переслідуватиме свого попередника Порошенка з політичних мотивів, це завдасть шкоди його власному реноме та іміджу України. «Якщо буде чиста політика, то це поганий приклад на майбутнє, крім того, це дасть сигнал світу, що українці не можуть позбутися своєї історичної хвороби — реваншизму. Ми прийшли до влади — тепер будемо давити тих, хто був до нас», — сказав Квасьнєвський в інтерв’ю «ВВС News Україна». Експрезидент Польщі спрогнозував, що у випадку «політичного спектаклю» світова спільнота не мовчатиме. «Порошенко був партнером, шанованим партнером багатьох лідерів у Європі — вони не будуть сидіти і дивитися…» — цитує видання відомого зарубіжного діяча.
Тривожні передбачення робить і західна преса. Британське видання Independent припустило, що «справа Порошенка» може розколоти українське суспільство — а це «не у довгострокових інтересах України».
ДБР звинувачує Петра Порошенка за статтею 109 (частина 3) Кримінального кодексу і ст. 364 (частина 2). Тобто «у публічних закликах до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади», а також «у розповсюдженні матеріалів із закликами до таких дій, вчинених особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням ЗМІ». Інша стаття у підозрі стосується «зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки».
Порошенку закидають вчинення неправомірного впливу на проведення конкурсу з добору кандидатів на призначення членів Вищої ради правосуддя у березні-травні 2019 року. Генпрокурор Руслан Рябошапка повідомив журналістам, що його підлеглі вивчають скеровані ДБР матеріали щодо П. Порошенка і найближчим часом приймуть процесуальне рішення. Своєю чергою, один з керівників парламентської більшості — недавно обраний голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко — заявив, що коли відповідне питання поставлять на голосування у парламенті, колеги його підтримають…
Підготовлена Порошенку підозра бере свій початок зі звернення у ДБР Андрія Портнова, ексзаступника глави Адміністрації президента часів Януковича. Після п’ятирічної відсутності він повернувся в Україну за день до інавгурації Володимира Зеленського і відразу почав закидати правоохоронні органи скаргами проти Порошенка. Нині за цими заявами ДБР відкрила 13 кримінальних проваджень.
Аналітики вважають, що Портнов користується прихильністю керівника Офісу президента Андрія Богдана, який у 2007−2009 був його помічником-консультантом у Верховній Раді. А також отримує сприяння від олігарха Ігоря Коломойського, якому нині надає юридичні послуги. У Коломойського, як відомо, давні порахунки з експрезидентом — олігарх не може пробачити йому націоналізації «ПриватБанку». Цікаво, що перш ніж про підозру дізналася преса, її текст виставив на своїй сторінці у соцмережах згадуваний Портнов. Це дало підстави ЗМІ та експертам вкотре говорити, що ДБР перебуває на службі у Портнова…
Як тільки стало відомо про підозру ДБР, Петро Порошенко (усупереч прогнозам його ворогів, які чекали, що колишній глава держави чкурне світ за очі) перервав своє закордонне відрядження у Туреччину і повернувся до Києва. Підписане Романом Трубою клопотання назвав «феєричною дурістю», юридично нікчемною провокацією, «з якої навіть кури сміються». Сказав, що мета цієї провокації — залякати його команду, яка бореться за європейське та євроатлантичне майбутнє України. «Хочу наголосити: нічого у вас не вийде!».
Адвокат Порошенка Ігор Головань назвав підозру ДБР «замовленням Росії». Такої ж думки дотримуються у партії «Європейська Солідарність», яку очолює Порошенко. У прес-службі «ЄС» заявили, що «так звана підозра, виставлена у Телеграм-каналі Портнова, а потім скопійована прес-службою ДБР, є нічим іншим, як російським замовленням для завдання шкоди репутації п’ятого президента України». Співголова фракції «ЄС» у парламенті Артур Герасимов переконаний, що нинішній владі «…потрібне шоу, щоб відвернути увагу від катастрофічних провалів майже по всіх напрямах діяльності… Щоб відвернути увагу від капітуляції, яка може кінцево відбутися під час зустрічі з Путіним. Щоб відвернути увагу від низки численних корупційних скандалів усередині «Слуги народу».
На думку парламентської опозиції, є й інша причина появи підозри ДБР. Вона має особистісний, «шкурний» характер. У парламенті ось-ось ухвалять у другому читанні новий законопроєкт про Державне бюро розслідувань. Згідно із внесеними у нього правками, через нові, збільшені повноваження керівника ДБР, має відбутися «перезавантаження» цього органу, на посаду очільника ДБР повинні обрати нову людину. Ухваленню цієї норми руками-ногами опирався Роман Труба. Коли ж це не вдалося, намагається будь-що довести президентові Зеленському свою потрібність. Зробив це кримінальною справою проти його опонента.
Думка з приводу
Тарас Березовець, політолог, ведучий телеканалу «Прямий»
Зеленському має бути очевидно, що Труба відверто підставив його справою проти Порошенка, яка має явні ознаки політичного переслідування і зліплена настільки невміло, що стане черговою ганьбою для ДБР. Порушення справи напередодні річниці Революції гідності — ніякий не збіг, а знак, який буде дуже чітко потрактовано патріотичною частиною суспільства. Висновки будуть не на користь президента. Вся слава переслідувача політичного опонента № 1 дістанеться Зеленському. Меркель і Макрон це неодмінно нагадають Зеленському у найнеприємніший для нього спосіб. А ось Путін буде явно у захваті. «Зер гут, Вольдемар».
А тим часом
На телеграм-каналі «Трубу прорвало» з’явилися записи розмов глави Державного бюро розслідувань Романа Труби у своєму кабінеті. «Плівки» спричинили ефект бомби, адже на них зафіксовано, зокрема, як Офіс президента України, особисто глава ОПУ курирують справи проти Петра Порошенка. А саме: як очільник ДБР за вказівкою генпрокурора Рябошапки призупиняє розслідування, як Труба виконує сумнівні доручення очільника держави, аби втриматися у своєму кріслі, як проєкти підозр, які мало вручати ДБР окремим діячам минулої влади, зокрема колишнього в. о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун, Зеленський переглядає особисто.
Оглядачі, зокрема Юрій Бутусов, вбачають у публікації «плівок Труби» «політичну катастрофу». «Тепер західним дипломатам і значній частині українського суспільства не доведеш, що резонансні справи не мають політичного підтексту. Записи доводять, що справи порушуються і просуваються за командою ОП. А значить, про яку справедливість, про які принципи може бути мова?», — пише Бутусов.