Передплата 2025 ВЗ

Труба з подачі соратника Януковича надумав посадити Порошенка...

П’ятий президент назвав заведену ДБР кримінальну справу проти себе юридично нікчемною

Прізвище п’ятого президента України Петра Порошенка цього тижня зарясніло у заголовках не тільки вітчизняних, а й зарубіжних видань. Причиною стало рішення Державного бюро розслідувань скерувати до Генеральної прокуратури проєкт повідомлення про підозру колишньому главі держави. А також звернення ДБР до Верховної Ради (Порошенко нині є народним депутатом) з проханням притягнути його до кримінальної відповідальності.

Намір відомства Рома­на Труби запроторити за ґрати Петра Порошен­ка викликав занепокоєння се­ред авторитетних політичних діячів, на думку яких зважають у світі. У цьому кроці вони вба­чають намір політичного ре­ваншу, помсти нинішнього ке­рівника України. Прогнозують негативні наслідки для нашої країни. Колишній президент Польщі (і великий друг України) Александр Квасьнєвський пе­реконаний: якщо Зеленський переслідуватиме свого попе­редника Порошенка з політич­них мотивів, це завдасть шкоди його власному реноме та імі­джу України. «Якщо буде чис­та політика, то це поганий при­клад на майбутнє, крім того, це дасть сигнал світу, що українці не можуть позбутися своєї істо­ричної хвороби — реваншизму. Ми прийшли до влади — тепер будемо давити тих, хто був до нас», — сказав Квасьнєвський в інтерв’ю «ВВС News Україна». Експрезидент Польщі спрогно­зував, що у випадку «політично­го спектаклю» світова спільно­та не мовчатиме. «Порошенко був партнером, шанованим партнером багатьох лідерів у Європі — вони не будуть сиді­ти і дивитися…» — цитує видан­ня відомого зарубіжного діяча.

Тривожні передбачення ро­бить і західна преса. Британ­ське видання Independent припустило, що «справа Поро­шенка» може розколоти укра­їнське суспільство — а це «не у довгострокових інтересах України».

ДБР звинувачує Петра По­рошенка за статтею 109 (час­тина 3) Кримінального кодек­су і ст. 364 (частина 2). Тобто «у публічних закликах до на­сильницької зміни чи повален­ня конституційного ладу або до захоплення державної вла­ди», а також «у розповсюдженні матеріалів із закликами до та­ких дій, вчинених особою, яка є представником влади, або повторно, або організованою групою, або з використанням ЗМІ». Інша стаття у підозрі сто­сується «зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки».

Порошенку закидають вчи­нення неправомірного впливу на проведення конкурсу з до­бору кандидатів на призначен­ня членів Вищої ради правосуд­дя у березні-травні 2019 року. Генпрокурор Руслан Рябошап­ка повідомив журналістам, що його підлеглі вивчають скерова­ні ДБР матеріали щодо П. Поро­шенка і найближчим часом при­ймуть процесуальне рішення. Своєю чергою, один з керівни­ків парламентської більшості — недавно обраний голова партії «Слуга народу» Олександр Кор­нієнко — заявив, що коли відпо­відне питання поставлять на го­лосування у парламенті, колеги його підтримають…

Підготовлена Порошен­ку підозра бере свій початок зі звернення у ДБР Андрія Порт­нова, ексзаступника глави Ад­міністрації президента часів Януковича. Після п’ятирічної відсутності він повернувся в Україну за день до інавгурації Володимира Зеленського і від­разу почав закидати правоохо­ронні органи скаргами проти Порошенка. Нині за цими за­явами ДБР відкрила 13 кримі­нальних проваджень.

Аналітики вважають, що Портнов користується при­хильністю керівника Офісу пре­зидента Андрія Богдана, який у 2007−2009 був його поміч­ником-консультантом у Вер­ховній Раді. А також отримує сприяння від олігарха Ігоря Ко­ломойського, якому нині надає юридичні послуги. У Коломой­ського, як відомо, давні пора­хунки з експрезидентом — олі­гарх не може пробачити йому націоналізації «ПриватБанку». Цікаво, що перш ніж про підозру дізналася преса, її текст виставив на своїй сторінці у соцмережах згадуваний Порт­нов. Це дало підстави ЗМІ та експертам вкотре говорити, що ДБР перебуває на службі у Портнова…

Як тільки стало відомо про підозру ДБР, Петро Порошен­ко (усупереч прогнозам його ворогів, які чекали, що колиш­ній глава держави чкурне світ за очі) перервав своє закор­донне відрядження у Туреччину і повернувся до Києва. Підпи­сане Романом Трубою клопо­тання назвав «феєричною ду­рістю», юридично нікчемною провокацією, «з якої навіть кури сміються». Сказав, що мета цієї провокації — залякати його ко­манду, яка бореться за євро­пейське та євроатлантичне майбутнє України. «Хочу наго­лосити: нічого у вас не вийде!».

Адвокат Порошенка Ігор Го­ловань назвав підозру ДБР «замовленням Росії». Такої ж думки дотримуються у партії «Європейська Солідарність», яку очолює Порошенко. У прес-службі «ЄС» заявили, що «так звана підозра, виставлена у Те­леграм-каналі Портнова, а по­тім скопійована прес-службою ДБР, є нічим іншим, як росій­ським замовленням для за­вдання шкоди репутації п’ятого президента України». Співго­лова фракції «ЄС» у парламенті Артур Герасимов переконаний, що нинішній владі «…потрібне шоу, щоб відвернути увагу від катастрофічних провалів май­же по всіх напрямах діяльнос­ті… Щоб відвернути увагу від капітуляції, яка може кінцево відбутися під час зустрічі з Пу­тіним. Щоб відвернути увагу від низки численних корупційних скандалів усередині «Слуги на­роду».

На думку парламентської опозиції, є й інша причина поя­ви підозри ДБР. Вона має осо­бистісний, «шкурний» характер. У парламенті ось-ось ухвалять у другому читанні новий зако­нопроєкт про Державне бюро розслідувань. Згідно із внесе­ними у нього правками, через нові, збільшені повноваження керівника ДБР, має відбутися «перезавантаження» цього ор­гану, на посаду очільника ДБР повинні обрати нову людину. Ухваленню цієї норми руками-ногами опирався Роман Труба. Коли ж це не вдалося, нама­гається будь-що довести пре­зидентові Зеленському свою потрібність. Зробив це кримі­нальною справою проти його опонента.

Думка з приводу
Тарас Березовець, політолог, ведучий телеканалу «Прямий»

Зеленському має бути очевидно, що Труба відверто підставив його справою проти Поро­шенка, яка має явні ознаки політичного переслі­дування і зліплена настільки невміло, що стане черговою ганьбою для ДБР. Порушення справи напередодні річниці Революції гідності — ніякий не збіг, а знак, який буде дуже чітко потрактовано патріотичною частиною суспільства. Висновки будуть не на користь президента. Вся слава переслідувача політичного опонента № 1 дістанеться Зе­ленському. Меркель і Макрон це неодмінно нагадають Зелен­ському у найнеприємніший для нього спосіб. А ось Путін буде явно у захваті. «Зер гут, Вольдемар».

А тим часом

На телеграм-каналі «Трубу прорва­ло» з’явилися записи розмов глави Дер­жавного бюро розслідувань Романа Тру­би у своєму кабінеті. «Плівки» спричинили ефект бомби, адже на них зафіксовано, зокрема, як Офіс президента України, особисто глава ОПУ курирують справи проти Петра Порошенка. А саме: як очіль­ник ДБР за вказівкою генпрокурора Рябо­шапки призупиняє розслідування, як Тру­ба виконує сумнівні доручення очільника держави, аби втриматися у своєму кріс­лі, як проєкти підозр, які мало вручати ДБР окремим діячам минулої влади, зо­крема колишнього в. о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун, Зеленський пере­глядає особисто.

Оглядачі, зокрема Юрій Бутусов, вба­чають у публікації «плівок Труби» «полі­тичну катастрофу». «Тепер західним ди­пломатам і значній частині українського суспільства не доведеш, що резонанс­ні справи не мають політичного підтексту. Записи доводять, що справи порушують­ся і просуваються за командою ОП. А зна­чить, про яку справедливість, про які прин­ципи може бути мова?», — пише Бутусов.