Тарас Кузьо: «Зеленський – найгірший тип менеджера: думає, що все знає, насправді нічого не знає»
Чи переміг би Зеленський, якби у президентських виборах взяв участь Вакарчук? Чи посадять Коломойського? Чим закінчиться «мирний план» Зеленського і хто вийде на новий Майдан? Про це говоримо з відомим британським політологом українського походження Тарасом Кузьом.
— Пане Тарасе, ми з вами зустрічалися і записали інтерв’ю півтора року тому — у квітні 2018-го, за рік до президентських виборів. Тоді обговорювали шанси потенційних кандидатів у президенти. Ви прогнозували, що у другому турі зустрінуться Порошенко і Тимошенко. Я ще вас запитала, чи можливо, що «вистрелить» хтось із нових облич. Ви сказали, що вже запізно стартувати комусь з невідомих, не розкручених політиків. Не так сталося як гадалося. Чи для себе маєте відповідь, чому помилилися?
— Зеленський не переміг би, якби Вакарчук взяв участь у виборах. Нішу «нового обличчя» зайняв би Вакарчук…
— Якби Вакарчук взяв участь у президентських виборах, то переміг би він, а не Зеленський?..
— Не знаю… У Вакарчука є проблема — відсутність харизми і самовпевненості, що є у Зеленського. Але самовпевненість Зеленського межує з арогантністю. Результати президентських виборів в Україні нагадують результати Брекзиту у Британії. Ніхто не міг подумати, що так станеться… Як ніхто не думав, що у Сполучених Штатах президентські вибори виграє Трамп.
— Тобто Україна опинилася у світовому тренді…
— Так, у світовому антиістеблішментському тренді. Зеленський цілковито цим скористався. Я переконаний, Порошенко був найкращим президентом за час незалежності України. Але його слабкість, його ахіллесова п’ята у тому, що погано боровся з корупцією, нікого не посадив. На цій темі дуже спекулювали противники Порошенка, в тому числі і Зеленський. А на «посадки» корупціонерів був сильний запит, який Порошенко не задовольнив. Цей запит нікуди не зник, і тепер Зеленський є його заручником. Він буде змушений когось садити. Крім того, на відміну від Порошенка, він має більше можливостей. Порошенко не мав монобільшості у парламенті, не було Антикорупційного суду. Якщо Зеленський не посадить корупціонерів, його популярність почне різко падати. Причому садити повинен не своїх опонентів, а справжніх корупціонерів. І бажано зі свого оточення.
Але він цього робити не буде! Вже бачимо, що шукає на роль корупціонерів ритуальні жертви з оточення попередньої влади. Водночас Коломойський буде йому постійно нагадувати про себе і про ПриватБанк. А українці почнуть запитувати у Зеленського, чому не сидить за ґратами Коломойський, який завдав українській державі збитків на п’ять мільярдів доларів?
Мене здивувала не так перемога Зеленського на виборах, як результат, з яким переміг. Що отримав так багато голосів. Що за нього більшість виборців голосували навіть у Тернополі та Івано-Франківську! Тобто по всій Україні, окрім Львова!
— Зеленський уже півроку керує державою. Яким для вас є президент Зеленський?
— Арогантним і наївним. Він найгірший тип менеджера: думає, що все знає, насправді нічого не знає. І не хоче слухати поради розумніших. Чимось нагадує Трампа, який весь час підкреслює, що інакший, ніж Обама, і обливає попередника брудом. Зеленський так само хоче показати, що інакший, що він не Порошенко. Хоча, якщо подивитися, які реформи в середині країни впроваджує більшість у парламенті, це, по суті, продовження реформ Порошенка. І дай Боже, щоб так тривало. Найскладніше буде втілити у життя земельну реформу. Бо тоді його не зможе підтримати Тимошенко, яка наразі підтримує внутрішню політику Зеленського. Натомість земельну реформу, очевидно, буде підтримувати «Європейська Солідарність» Порошенка.
Щодо зовнішньої політики, то не зрозуміло, чого прагне Зеленський, окрім селфі з Макроном та Путіним. Він абсолютно не розуміється на закордонній політиці. Найгірше, не розуміє, чому йде війна. А війна йде через питання національної ідентичності, через те, що Путін і переважна більшість росіян вважають, що Україна — фейкова держава. Це означає, що цей конфлікт триватиме довго. З Путіним, який поєднує у собі менталітет кагебіста і російського шовініста, компроміс неможливий. Якщо Зеленський думає, що зможе домовитися з Путіним, то живе поза реальністю.
Перед Зеленським є кілька червоних ліній. Це ПриватБанк, газові відносини з Росією (пряме постачання газу з Росії — це водночас постачання корупції, бо найбільший експорт з Росії — це корупція, а не газ), Закон про мову і, звичайно, війна на Донбасі. Зеленський не розуміє, до якої міри Україна змінилася за останні п’ять років. Не усвідомлює, на скільки багатолюдною є опозиція до капітуляції. Проти замирення з Росією на умовах Путіна виступають не лише галичани, цей рух є широким у Центральній та Східній Україні. І це не лише ветерани чи націоналісти.
— І все ж Зеленський, попри протести, продовжує сподіватися на домовленості з Росією. І першим йде на поступки Кремлю…
— Не розумію, як можна в принципі домовлятися з Путіним, який, по-перше, каже, що кримське питання закрите, а по-друге, продовжує наполягати, що російських військ на Донбасі немає, що там громадянська війна, і домовлятися треба з так званими республіками. Як Зеленський буде домовлятися про звільнення Донбасу від російської окупації, якщо «их там нет»?! Крім того, демілітаризація, на яку погоджувався Порошенко, і демілітаризація в розумінні Путіна, це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Росія хоче, щоб перший і другий корпус «ЛНР» і «ДНР» були перетворені у місцеву поліцію. В такий спосіб їх легалізують, і вони там надалі будуть заправляти. Українських силових структур там близько не буде. Де-факто буде створено державу в державі, яка контролюватиметься з Москви. Як британець, я знаю, наскільки складно зробити демілітаризацію. Коли у Північній Ірландії підписали мирну угоду в 1997 році, також йшлося про демілітаризацію. Там було 2,5 тисячі терористів. А на окупованому Донбасі 35 тисяч! Там терористи мали лише автомати Калашникова. Тут танки, гармати, все, що нині мають сучасні армії. Нічого з «мирного плану» Зеленського не вийде. Бачу, і в його команді вже немає впевненості. Бо якщо вже зараз кажуть, що мають план Б, це означає, що не впевнені у реалізації плану А.
— А мають план Б?
— Звісно, що ні!
— Ви кажете, Зеленський сподівається на результативну домовленість з Путіним через свою наївність. Припустимо, він такий наївний і довірливий, але ж навколо нього є люди з більшим політичним досвідом. Вони б могли пояснити йому наслідки його наївної політики. Той самий міністр МЗС Вадим Пристайко працював при Порошенкові. Він, думаю, все розуміє…
— Можливо, йому говорять. Питання, чи здатний він слухати і чути. Наприклад, колишній президент США Джордж Буш (молодший) не був надто розумний, але оточував себе мудрими людьми, поради яких слухав. Зеленський думає, що він особливий, що завдяки своїй харизмі зможе вплинути на Путіна… Та найгірше, що Зеленський, здається, справді вважає, що у війні винен не Путін, а Порошенко. Що Порошенко спеціально підбурював і провокував Путіна.
— Тобто Зеленський сам є жертвою російської пропаганди?
— Певною мірою так. Крім того, у нього персональна ненависть до Порошенка, який публічно назвав Зеленського малоросом.
— Говорите про Зеленського так, ніби він самостійна, самодостатня фігура. Але ж це не так. Усі знають, що за ним стоїть могутня постать Коломойського. Чи ви не вважаєте, що Зеленський — маріонетка Коломойського? Хоча часом здається, що він маріонетка Путіна…
— Тут він дещо схожий на Трампа. Трамп навряд чи є агентом Кремля, а радше такий собі корисний ідіот, який часом діє всупереч національним інтересам США. Ми не знаємо, до якої міри Коломойський контролює Зеленського. Але якщо віддасть Коломойському ПриватБанк — йому, як президенту, кінець.
— Можливий конфлікт між Коломойським і Зеленським?
— Як раціональна людина, Зеленський мав би сказати Коломойському, що є два варіанти, — або той втікає за кордон, або його посадять за ґрати.
— Він йому такого не скаже…
— Тоді у Зеленського будуть великі проблеми через Коломойського. У вересні я брав участь у роботі форуму Ялтинської Європейської Стратегії (YES), яку проводить Пінчук (після анексії Криму відбувається у Києві. — Авт.), то на ланч прийшов Коломойський. Коли той зайшов, посол США Вільям Тейлор покинув зал на знак протесту. Бо Америка і Великобританія хочуть судити Коломойського.
— Ви сказали, що з «мирного плану» Зеленського нічого не вийде. Чому так впевнені?
— Бо Зеленський сподівається, що після того, як зробить кроки назустріч Путіну, той також буде змушений робити кроки назустріч. А Путін жодних кроків робити не буде.
— Путін може віддати ще кількох заручників і вважати, що це його крок…
— Може, але Путін точно не піде на демілітаризацію Донбасу, не віддасть контролю над кордоном. Вже не кажу про Крим. Відтак домовленості зайдуть у глухий кут, і Зеленському доведеться перейти до плану Б.
— Тобто реалізації так званої формули Штайнмаєра не буде?
— Є два сценарії. Російська сторона нічого зі свого боку не робитиме, і тоді Україна також зупиниться. Або тиск на Зеленського під час зустрічі у Нормандському форматі буде такий шалений, що він на все погодиться і усе підпише. Пригадуєте, щось подібне було у 1993 році з Кравчуком, коли він підписав угоду з Росією щодо розподілу Чорноморського флоту. Після цього у Києві були страшні протести, і Кравчук відмовився від своїх зобов’язань.
— Якщо Зеленський надто близько підійде до червоної лінії щодо питання Донбасу чи, не дай Боже, перетне її, які перспективи і наслідки Майдану?
— Це неминуче призведе до немирного Майдану. В країні, де шостий рік іде війна, багато зброї. Опитування показують, що більшість українців проти капітуляції. І не тільки у Західній Україні. Зеленський забуває, що «азовці» — це переважно східняки. Найбільше негативного впливу війни зазнала саме Східна Україна. Зрештою, галичан не треба було переконувати, хто такі москалі. Ілюзію, що Росія — це братній народ, мали на сході України. І ця ілюзія поступово зникає. На Помаранчевій революції найбільше людей було з Західної України. На Революції гідності вже було чимало українців із Центральної і Східноі України. На наступному Майдані буде дуже багато східняків.