«Брендовий» схематоз
ДБР і Служба безпеки проводять 40 обшуків на Львівській митниці через ввезення в Україну брендового одягу під виглядом... секонд-хенду
СБУ та детективи Державного бюро розслідувань проводять масові обшуки на постах Львівської митниці та за місцями проживання службових осіб митниці. Про це повідомила на своїй сторінці у фейсбуці перша заступниця директора Державного бюро розслідувань Ольга Варченко.
«Проводимо санкціоновані обшуки на Львівській митниці ДФС. А саме, на пункті пропуску, митних постах та їхніх відділах митного оформлення, а також за місцем проживання її службових осіб. Загалом — 40 обшуків, — написала на своїй сторінці у фейсбуці перша заступниця директора ДБР Ольга Варченко. — Причина така: слідчі Центрального апарату ДБР разом зі співробітниками Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю СБУ викрили незаконну схему із ввезення на територію України з країн ЄС дорогого брендового одягу за підробленими документами.
Орієнтовна вартість кожної партії становить не менше 400 тисяч доларів. Перевіряємо причетність до цієї схеми службових осіб митниці, які, за попередньою версією слідства, сприяли незаконному переміщенню товару через митний кордон без проходження відповідних митних процедур. Одяг ввозили до України як секонд-хенд".
Зі слів Ольги Варченко, такий одяг потрапляв на український ринок без сплати відповідних митних платежів. У результаті держава зазнавала збитків щонайменше на суму мільйон гривень з кожної партії товару.
Вантажівки, якими везли товар за фіктивними документами, перетинали кордон через пункт пропуску лише під час роботи зміни певних посадовців митного посту. Службові особи митниці, за домовленістю з організаторами незаконного переміщення товару через митний кордон України, організовували безперешкодне проходження митних формальностей, не застосовували необхідні форми митного контролю, не вживали заходів контролю щодо імпортованих ними товарів під час перетину державного кордону України на підставі неправдивих відомостей, внесених до вантажно-митних декларацій."Крім обшуків на Львівській митниці, вони також проводяться за адресами діяльності підприємств-імпортерів, місцями проживання їхніх керівників, а також організаторів, — зауважила Ольга Варченко. — Під час обшуків документується причетність фігурантів справи до протиправної схеми. Процесуальне керівництво здійснює Генпрокуратура.
Кримінальне провадження зареєстроване за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України (ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів); частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки; частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). Досудове розслідування триває".
Після «шухеру» на митниці виникає логічне запитання: що це — реальна боротьба з контрабандою на митниці, яка в Україні процвітає не один рік, чи перерозподіл впливів? До речі, такі речі, які везли в Україну під виглядом секондхенду, можна розпізнати у магазинах за зрізаними етикетками. На етикетці можна побачити пляму, яка закриває назву бренду. Я, наприклад, натрапила на пальто MaxMara зі зрізаною етикеткою у магазині в одному з відомих торгових центрів. Саме на такі хитрощі йдуть підприємці, аби заплатити менше мита… І це триває не один рік.
Голова Державної митної служби Максим Нефьодов написав на своїй сторінці у фейсбуці: «Разом з Сергієм Гончаровим, заступником міністра МВС, Янікою Мерило, радником голови Державної митної служби, мріємо про щасливі часи, коли на кордоні буде працювати електронна черга. Через смартфон можна буде забронювати час приїзду, а всі камери митниці, прикордонників та Нацполіції будуть підключені в єдину систему. Ну, як мріємо — працюємо у цьому напрямку…».
Слід зауважити, що від початку року працівники Львівської митниці ДФС виявили 3 тис. 794 порушення митних правил, вартість вилученого — майже 87 млн грн. Як повідомило Головне управління ДФС у Львівській області, здебільшого порушниками митних правил були фізичні особи — громадяни прикордонних районів. Стосовно посадових осіб за останні дев’ять місяців зафіксовано 146 митних правопорушень.
Упродовж поточного року виявлено 53 спроби незаконного переміщення сигарет через митний кордон, вилучено 197 тис. пачок тютюнових виробів, що, порівняно з аналогічним періодом 2018 р., удвічі більше. Традиційними місцями приховування сигарет залишаються конструктивні порожнини автомобілів, порожнини коліс, спеціальні тайники…
Серед вилучених товарів: 59% - промислові товари, 29% - продовольчі товари, 5% - тютюнові, 3% - зброя, 2% - транспортні засоби, 1% - валюта, дорогоцінні метали та каміння — 1%.
Фото Державного бюро розслідувань