«Тягати жінок за волосся неприпустимо, правоохоронці за це відповідатимуть»
Після брутального розгону блокади російського вугілля у Соснівці під керівником львівської поліції захиталося крісло
![](https://img.wz.lviv.ua/mIsgCEaM5sg-b8zqmWJJ6t6ZRs4=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398044/2-1.jpeg)
10 вересня 2019 року на залізничну станцію «Соснівка», що у Сокальському районі, прибуло 113 вагонів, завантажених вугіллям. Зі слів активістів, вугілля на Сокальщину привезли з РФ — країни-агресора. Маркування російською мовою можна було побачити на самих вагонах. Активісти заблокували залізничну колію та не дозволили потягу доставити вугілля на підприємство. Вугілля, очевидно, їхало на Червоноградську збагачувальну фабрику, яка є у приватний власності…
Керівник підприємства звернувся до поліції. Відтак блокада у Соснівці минулими вихідними переросла у сутички між правоохоронцями та активістами. А відео, на якому видно, як поліція «зачищає» протестувальників, набуло широкого розголосу. Чи стануть події у Соснівці «спусковим гачком» до гучних відставок у правоохоронних органах? Що насправді криється за цими протистояннями? Кому належить вугілля, привезене на Львівщину? Чи не є ця акція спланованою провокацією задля дестабілізації ситуації в регіоні?
Хроніки протистояння
«Штаб блокади торгівлі з окупантами» повідомив: «Поліція силою розігнала та заарештувала ветеранів та шахтарів, які блокували російське вугілля у Львівській області. Поліція без жодних попереджень почала заарештовувати ветеранів АТО та місцевих шахтарів. Спроби розігнати блокаду відбувались увесь час із початку блокування — протягом трьох тижнів! Адміністрації місцевих шахт провокували самих шахтарів розігнати блокаду під шантажем невиплати зарплати. Серед затриманих і перший командир батальйону „Донбас“ Семен Семенченко…».
«Штаб блокади торгівлі з окупантами» також оприлюднив реквізити рахунка, на який усі охочі можуть переказувати кошти (на ім’я Сергія Акимовича) (?!). Гроші, за повідомленням активістів, підуть на потреби блокади російського вугілля у Соснівці…
У вівторок, 24 вересня, на апаратній нараді голова Львівської ОДА закликав начальни
До речі,
За інформацією відділу ко
Своєю чергою, відео з місця події активно коментували дописувачі у соцмережах. На одному з них видно, як спецпризначенці відтискають з колії натовп людей. Чути крики протестувальників… Дописувачі зазначили, що до розгону активістів причетні не лише львівські поліцейські, а й київські (авто з київськими номерами можна було бачити на місці події).
На іншому відео бачимо, як дорогою їде поліцейський автозак. Протестувальники кидаються до Віконського з вимогою звільнити їхніх колег, яких «пов'язала» поліція. Віконський зупиняє цю машину, протестувальники біжать до дверей, але їм не відчиняють. Тоді керівник поліції Львівщини представляється і просить, аби поліцейські відпустили людей. Один чоловік сидів у машині без верхнього одягу… Поліцейські, одягнені у захисні шоломи, озлоблені, але неохоче таки відпускають людей. Одяг викидають з машини… Василь Віконський намагається не конфліктувати з протестувальниками… Поводиться напрочуд спокійно, йде назустріч вимогам розлюченого натовпу…
Тим часом поліція звітує про те, що під час заходів з розблокування руху поїздів постраждало восьмеро поліцейських. 38-річного старшого сержанта поліції доставили у лікарню. «На законні вимоги правоохоронців блокувальники не реагували, — таку інформацію оприлюднив відділ комунікації обласної поліції. — Поліція змушена була застосувати заходи поліцейського примусу, оскільки вони чинили фізичний спротив. Правоохоронці затримали 28 правопорушників».
Тим часом громадськість шокована і обурена діями правоохоронців. Під тиском активістів голова ЛОДА Маркіян Мальський робить заяву про те, що головний правоохоронець Львівщини має піти з посади… Віконський, своєю чергою, заявляє, що подасть у відставку, якщо буде наказ його безпосереднього керівника — голови Нацполіції України Сергія Князєва, який на цей час вже сам подав у відставку.
Віконський vs «активісти»?
Відтак долю головного поліціянта Львівщини беруться вирішувати депутати Львівської обласної ради. На сесії ЛОР депутати засудили дії працівників поліції у Соснівці і звернулися до ГПУ та МВС з вимогою розслідувати обставини силового розгону акції протесту. Та запропонували усунути з посади Василя Віконського на час проведення такого розслідування. Активістам це не сподобалося. Вони заблокували трибуну, аж поки сесія 51 голосом не підтримала звернення ЛОР до президента, керівників правоохоронних органів з вимогою звільнити Віконського.
Цікаво, що активісти, які керували «парадом» у сесійній залі, це ті ж особи, які були присутні на першій зустрічі Віконського з громадськістю. Тоді ще звернула увагу, що поводились вони зухвало, подекуди по-хамськи. Начебто лише вони «вирішують» усі питання в регіоні, зокрема кадрові. Ті самі активісти брали участь у «штурмі» міської ради декілька тижнів тому. Тоді постраждали чиновники. Викликає чимало запитань і участь одіозного Семена Семенченка у блокаді вугілля…
Тому виникає логічне запитання: чи не намагаються певні особи руками активістів та провокаторів дестабілізувати ситуацію на Львівщині? Кому вигідні силові протистояння? І до чого можуть призвести?
Під час сесії облради Василь Віконський визнав помилки у діях поліцейських під час подій у Соснівці. За його словами, між правоохоронцями та активістами не було діалогу. Цей факт назвав «своїм прорахунком». Зауважив, що «тягати жінок за волосся неприпустимо, і правоохоронці за це відповідатимуть». Не заперечував і того, що поліцейські були без розпізнавальних шевронів… «Про силовий розгін наказу не було. Наказ був про відтіснення, і давав його я», — сказав Віконський під час сесії ЛОР.
Василь Віконський заявив: «Не чув, що дії поліції треба погоджувати з головою ОДА та головою облради (Очільники області заявляли, що з ними питання щодо розгону мітингувальників не обговорювалося. — Авт.). «Якщо так треба робити згідно з законодавством, готовий це робити надалі», — пообіцяв.
Звідки і навіщо вугілля?
Повернімося до вугілля… То звідки на Львівщину привозять «чорне золото»? Голова ЛОДА Маркіян Мальський сказав: «З тих даних, які маю, видобуток вугілля в країні недостатній, тому імпортуємо його з інших держав. Підтримую думку, що потрібно імпортувати його не з Росії, а з інших країн».
Маркіян Мальський зауважив, що експертизу вугілля провели. «Перш за все, з метою виявлення того, чи не є це вугілля з не підконтрольних Україні територій. Воно не є з тих територій, і така торгівля дозволена», — сказав голова ЛОДА. На уточнювальне запитання журналіста «ВЗ»: «То звідки ж це вугілля привезене?» пан Мальський не відповів (журналіст «ВЗ» зверталася по коментар у прес-службу ЛОДА). Щоправда, дивно, що йдеться про експертизу, а не про документи на транспортування вугілля.
Тим часом голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус пояснив, чому на Львівщину везуть вугілля. На станції «Соснівка» стоїть російське вугілля, яке призначається для Центренерго, — написав на своїй сторінці у фейсбуці. — Це високоякісне вугілля з Кузбасу із золою 13%. Воно мало змішуватися із вугіллям «Львіввугілля» із золою 45%-55% та відправлятися на Центренерго, яке приймає вугілля із золою 25%".
Зі слів Андрія Геруса, фактично ні російське вугілля не можна використовувати на ТЕЦ (бо надто низька зола), ні вугілля, видобуте на Львівщині (бо у нього надто висока зола). Його змішують і вже таким відправляють на електростанції.
«Мальський все знав! Чому не вжив заходів?!»
Голова первинного осередку НПГУ ПАТ «Львівська вугільна компанія» Наталія Барна у коментарі «ВЗ» зауважила, що їхніх працівників на мітингу не було. Крім того, вона досі достеменно не знає, звідки привезли скандальне вугілля…
«Працівники нашого підприємства теж проти російського вугілля, — каже Наталія Барна. — Ми за те, щоб гроші вкладалися у наші вугільні підприємства. Там наші чоловіки працюють, діти. Ми за те, щоб розвивався наш регіон. Підприємство — заручник ситуації. Ми беремо на переробку те вугілля, яке до нас приходить. Наша фабрика угод не укладає. Нам дають — ми переробляємо».
«А воно справді російське?» — уточнюю. «А звідки ми знаємо? — каже пані Барна. — У мої обов’язки входить захист прав трудового колективу. Щоб людям платили зарплату, щоб побоїща не було на фабриці. В області є влада! Коли був Олег Синютка (попередній голова ЛОДА. — Авт.), ми до нього і вночі приїжджали… Він був господар в області. Синютка про шахти дбав, а теперішній керівник „бавиться“ областю. Понапризначили пацанів, що навіть немає до кого звернутися. Представники профспілок тиждень тому були у пана Мальського і говорили, що трудовий колектив проти збагачення російського вугілля. Знав він про цю ситуацію. Чому не вжив заходів? Коли був Синютка, такі вагони до нас не приїжджали. Він не дозволяв, дбав, щоб ми своє вугілля переробляли».
Коментар для «ВЗ»
Олег Синютка, народний депутат, ексголова Львівщини
«Віконський — гвинтик реваншу»
— Не розглядаю події у Соснівці як якийсь відокремлений факт. Це один із гвинтиків реваншу, який відбувається в Україні з боку Росії. Також мені видається, що Віконський — гвинтик реваншу. Я точно знаю, що дуже багатьом хотілося б, щоб Львівщина не була єдиною. Але ця історія доведе усім, що з львів’янами так чинити не можна. Ті, хто видає незаконні накази, повинні за це відповідати. А для всіх нас це має бути уроком, що будь-яка річ, яка сьогодні пов’язана з країною-агресором, повинна отримати негайну, чітку, українську відповідь. І ніколи вугілля агресора, тим паче у російських вагонах, не повинно з’являтися на території України і Львівщини зокрема. Бо це замах на нашу енергетичну безпеку.
— Говорять про те, що є потреба у змішуванні різного вугілля… Нашого бракує, тому власники фабрики замовляють додаткове вугілля.
— Це дезінформація, яку хочуть продемонструвати ті люди, які є або непрофесійними, або які не хочуть добра та енергетичної безпеки нашій державі. Львівщина може обходитися і без російського вугілля. Впродовж п’яти років ми обходилися без нього, бо шахти «Лісова», «Степова» мають можливість видобувати вугілля надзвичайно низької зольності. Центральна збагачувальна фабрика проєктувалася і повинна бути як єдиний ланцюжок у структурі видобутку, переробки і транспортування вугілля на теплові електростанції. Ніякого російського вугілля для технологічних потреб у Львівському вугільному басейні не потрібно.