Чоловік – до ДУСі, дружина – у парламент...
У Верховній Раді можна міжфракційне об’єднання родичів створювати
![](https://img.wz.lviv.ua/ze3UeQa1Vi_VC2eFLCDZLsIU758=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/395232/sup.jpg)
Як і скільки не оновлювалася би Верховна Рада, одне явище у ній точно не переведеться. Це не прогульництво і не кнопкодавство, а родинно-сімейні підряди під парламентським куполом. Одні вважають це явище злом: нічого, мовляв, кумівство у владі плодити і мажорних діток на шию платникам податків садити. Інші не бачать нічого гріховного у кровно-депутатських узах: якщо коханкам, водіям, охоронцям можна, то чому дружинам, дітям, братам-сестрам, зятям-невісткам — ні? Рекордно оновлена Верховна Рада дев’ятого скликання не стала винятком із правила.
Після нинішніх виборів із братського квартету Балог-Петьовки лише розсварений дует залишився. Продовжити мандат вдалося тільки Віктору Балозі та Василю Петьовці (чорна кішка між кузенами пробігла після того, як Петьовка перекочував у депутатську групу «Воля народу»). Двоє молодших братів із закарпатської політдинастії, Іван та Павло, з тріском програли у своїх мажоритарних округах: обидва лише четвертими до фінішу дійшли.
Поменшає у новообраному парламенті і на одного Дубневича. Поки молодший із братів, Ярослав, — в очікуванні своєї третьої поспіль депутатської каденції, старший, Богдан, оговтується після виборчої поразки: у своєму, здавалося б, безпрограшному львівському окрузі, Дубневич пропустив уперед даму — кадидатку від «Голосу» Галину Васильченко.
Чи може 1+1+1=0? Як показала виборча історія з «буковельським» підрядом Шевченків, може. Олександр та Віктор Шевченки сподівалися не лише власне депутатство продовжити, а й «розширитися» у ВР — ще на одного родича. Так у кандидатських списках з’явилося одразу троє кровних Шевченків: «УКРОПівці» Олександр і Віктор балотувалися самовисуванцями на тих же 83-му та 85-му прикарпатських округах, в яких отримали путівки до нинішньої Верховної Ради. А на сусідньому, 88-му окрузі, дебютував Андрій Шевченко. Поки його рекламні білборди висіли без портрета, «непосвячені» гадали, чи то головний тренер національної збірної з футболу на Франківщині балотується, чи його тезко — екснардеп і посол України у Канаді. Та 27-річний кандидат Шевченко виявився не футболістом і не дипломатом, а молодшим і не стільки впізнаваним у публічних колах братом нардепів Шевченків. Балотувався як висуванець від «Слуги народу». Здавалося б, Шевченки усе прорахували, зробивши ставку на два «пригріті» округи і «Зе!бренд» для «новобранця». Але плани ще до виборів дали тріщину. Зорієнтувавшись, що з появою «Зе!бренду» шанси «небрендових» кандидатів відчутно зміліли, Олександр Шевченко хутко переграв комбінацію. Знявшись із виборів, заявив про підтримку висуванця від «Слуги народу». А ним у 83-му окрузі виявився… помічник Шевченка у нинішньому і попередньому депутатських скликаннях Андрій Сторожук. Але і ця страховка не спрацювала: кандидата від «Слуги народу» обійшла висуванка від «Свободи» Оксана Савчук. Не зарадив «Зе!бренд» і Шевченкові-наймолодшому: в окрузі його випередив нардеп Андрій Іванчук. Середущий з братського тріо, Віктор Шевченко, програв вибори кандидатові від «Слуги народу» Едуарду Прощуку. Мудрували на трьох, а мандат жодному не дістався.
Колони у сесійній залі і журналістські камери сумуватимуть за Дмитром Добкіним (пролетів в окрузі на Харківщині). А у парламентських кулуарах більше не лунатимуть «екзотичні» версії на тему «Що робив за колонами молодший брат?» від Михайла Добкіна (балотувався у списку «Опоблоку», який не подолав прохідний бар’єр).
Крім братів, ще й сватів у новому парламенті поменшає. Зі сумом рахує дні до депутатського «дембеля» Володимир Литвин. Ексспікеру й у страшному сні не снилося, що в окрузі на рідній Житомирщині його виштовхає у лузери політичний «салага» — 26-річний журналіст «Еспресо» Дмитро Костюк. Литвину залишається хіба що за свата порадіти: Андрій Деркач «зберігся» у парламенті, перемігши в окрузі на Сумщині.
Не «сватуватимуть» у наступній Верховній Раді нардепи Оксана Білозір та Микола Кучер. На цих виборах Кучер виграв у мажоритарці на Вінниччині. А співоча кума третього і п’ятого президентів вже не балотувалася. Але «родинна вакансія» порожньою не залишилася: на зміну одній Білозір прийде інша. 37-річна Лариса Білозір — невістка депутатки-співачки, донька Кучера. За інформацією місцевих ЗМІ, округ, на якому балотувалася (по сусідству з «батьківським»), Білозір два роки активно «гляділа». До родинної колекції тільки парламентської «ксиви» з прізвищем Андрія Білозора бракує. Він ще 24-річним, у далекому 2006-му на вибори до Верховної Ради ходив — у списку Соціально-Християнської партії, першою очільницею якої була його мати, Оксана Білозір. СХП до парламенту не пройшла. Через вісім років Андрій Білозір таки став депутатом — але не Верховної, а Київради. Наприкінці жовтня 2018-го урядовим розпорядженням за підписом прем’єра Володимира Гройсмана був призначений в.о. гендиректора Національної акціонерної компанії «Украгролізинг» (де досі працює).
«Вилоносиця» Альона Кошелєва та нардеп з «БПП» Давид Макар’ян прийшли у нинішній парламент незнайомцями. А попрощаються із ним як подружжя (у березні у пари народилася донька). Макар’ян не балотувався. А Кошелєва пролетіла разом із партією Ляшка (була дев’ятим номером у списку).
Не засідатиме під парламентським куполом і сімейний підряд Дзензерського-Донець. На минулих виборах Денис Дзензерський і його тоді ще майбутня дружина Тетяна Донець пройшли до ВР за списком «Народного Фронту». Ці перегони дружно «прогуляли».
А ось Наталія Королевська та її чоловік Юрій Солод знову депутатські значки на груди повісять. Королевська оновила мандат, пройшовши до ВР четвертим номером у списку «Опозиційної платфоми — За життя». А Солод удруге святкує перемогу по мажоритарці — в окрузі на Донеччині, який до нього «окучував» Азаров-молодший (Солод навіть публічно проголосив себе продовжувачем справи свого «окружного» «папєрєдніка»).
Через «ЗаЖОПу» нову стежку до насиджених місць у Верховній Раді проклали Сергій Льовочкін (п'ятий номер у списку медведчуківської збірної) і його сестра Юлія Льовочкіна (21-й номер). Цим же шляхом сподівався повернутися у владні коридори молодший брат путінського кума Віктора Медведчука Сергій Медведчук, який після Помаранчевої революції зник не лише з політики, а й з інформаційного поля. Але розрахунок на те, що помножена на медведчуківське прізвище лейба «ЗаЖОПи» гарантує перемогу в окрузі на Луганщині, не спрацював. Старший Медведчук — із мандатом, молодший — у прольоті.
Стараннями виборців Донеччини у новій Верховні Раді ні Надії, ні Віри не буде. Сестри Савченки так надіялися і вірили, що тепер депутатським дуетом будуть парламент «кошмарити». Розігналися на перемогу, а отримали пшик. Та ще й який! Віра Савченко набрала 538 голосів, Надія аж… вісім!
Не вдалося продовжити сімейну депутатську династію Ярині Ключковській. 32-й номер у списку «Голосу» не став фартовим для доньки нардепа кількох попередніх скликань Юрія Ключковського.
Провалом закінчився похід на вибори батька і сина Гриценків. Для очільника та першого номера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка це була друга невдала спроба отримати свій третій парламентський значок (був нардепом 6-го і 7-го скликань). Олексій Гриценко балотувався в одному зі столичних округів, але на фініші був лише шостим, отримавши 5,5 тисячі голосів.
Розклавши яйця у різні партійні кошики, мандатне «примноження» у сім’ї святкують нардеп Альона Шкрум та її чоловік Дмитро Наталуха (за губернаторства Михайла Саакашвілі очолював одну з райадміністрацій на Одещині). Як і на минулих виборах, Шкрум балотувалася у списку «Батьківщини» (тільки цього разу не у першій п’ятірці, а у ризиковому третьому десятку). Наталуха ж дебютуватиме у парламенті під «Зе!брендом» (пройшов 14-им номером у списку «Слуги народу»).
У парламентській «Зе!команді» братським підрядом працюватимуть Руслан і Микола Стефанчуки. Нинішній представник президента у ВР, прізвище якого фігурує у чернетці кандидатів на крісло першого віцеспікера, балотувався другим номером у списку «Слуги народу». А його молодший брат, 38-річний Микола (до депутатства очолював юридичний відділ у Національному офісі інтелектуальної власності), переміг в окрузі на Хмельниччині.
На Вінниччині «мажоритарну путівку» у парламент отримала «Зе!кандидатка» Ірина Борзова. У навкологумористичних колах вона відома персона — донька продюсера «Ліги сміху» Наума Барулі (свого часу працював гендиректором компанії «АмиК» Олександра Маслякова) та дружина колишнього «вінницького перця» Сергія Борзова. За президентства Петра Порошенка випускник педуніверситету, який на той час був відомий хіба що серед шанувальників КВК (гуморив у команді «Вінницькі перці») і ногою на держслужбу не ступав, одразу ж на Банковій осів, ставши заступником керівника Держуправління справами. А коли шеф, Сергій Березенко, у Верховну Раду подався, Порошенко призначив Борзова тимчасовим виконувачем обов’язків голови ДУС. На цьому манна небесна для «вінницького перця» не закінчилася. Через кілька місяців після отримання приписки «т.в.о.» його ще й матеріально підвищили. Керівник ДУСі одержав від своєї ж «контори» квартиру на столичному Печерську. Житловий фокус розсекретили журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом». Квадратні метри вартістю понад 10 мільйонів гривень обійшлися Борзову за «дякую». Й отримав їх тимчасовий керманич ДУСі не тимчасово, а у власність. «Халявна» київська квартира на 188 «квадратів» поповнила і без того чималеньку колекцію сімейної нерухомості, в якій три квартири у Вінниці, два будинки і земельна ділянка на Вінниччині та кілька орендованих нежитлових об’єктів.
Зі зміною влади на Банковій «вінницький перець» безробітним не залишився. Схоже, спрацювало його «КВКівське» минуле і давні тестеві зв’язки. 11 червня президент Володимир Зеленський підписав указ про призначення Борзова т.в.о. керівника ДУСі. А 1 серпня прибрав приставку «т.в.о».