Львівщина «позеленіла»...
Партія «Слуга народу» перемогла у восьми з дванадцяти округів області. Лише чотири округи Львова «зеленим» не далися
Згідно з попередніми даними ЦВК, на позачергових парламентських виборах на Львівщині за партійними списками (йдеться про загальну кількість голосів) перемагає партія «Голос» із 23,18%, на другому місці «Слуга народу» (21,90%), на третьому — «Європейська Солідарність» (20,08%). П’ятивідсотковий бар’єр долають «Батьківщина» (9,32%) та «Свобода» (5,38%).
«Європейська Солідарність» перемогла за списками лише у львівському окрузі № 117. «Голос» взяв більшість у трьох інших львівських округах (№№ 115, 116 і 118). Усі решта вісім виборчих округів області — «зелені»…
Коли у ЦВК підраховували останні відсотки, журналіст «ВЗ» пройшлася по місцевих штабах «прохідних» партій і подивилася, який там панує настрій.
«Голос» про «виборчі чудеса» у ніч виборів
У львівському «Голосі» з особливою напругою спостерігали за ситуацією на 118-му виборчому окрузі. Там точилася запекла боротьба між висуванкою «Голосу» Галиною Васильченко (остаточний результат — 31,51%) та самовисуванцем Богданом Дубневичем (30,12%). До боротьби підключився і лідер партії Святослав Вакарчук. Він публічно звернувся до президента Зеленського, як до гаранта Конституції, з проханням «захистити вільне волевиявлення українських громадян».
«Чим більше публічності, тим менше ризиків фальсифікацій і зловживань, — прокоментував ситуацію „ВЗ“ координатор виборчого штабу „Голосу“ на Львівщині Роман Лозинський. — Після виступу Вакарчука ми, двадцятеро членів команди, спостерігачі, журналісти, кандидатка, уповноважені, кандидати по інших округах, члени нашого списку, які приїхали з Києва, — всі були на 118-й ОВК до пізньої ночі, контролювали процес. Знаємо, що у ніч виборів творяться „виборчі чудеса“. Заява Дубневича про програш може бути маневром, аби ми розслабилися, а він потім зробить своє. Згідно із законодавством, маємо п’ять днів на встановлення результатів виборів. Очікуємо, щоб по всіх ОВК були фінальні протоколи».
— Як оцінюєте перемогу «Слуги народу» за партійними списками в обласних округах поза межами міста Львова?
— Це, радше, підтримка бренду Зеленського, який піднявся на хвилі президентської кампанії. Це не є оцінка виборцями його партії. Стартові позиції у команди Зеленського були значно вищі, ніж у «Голосу». «Слуга народу» вже мала розгорнуті штаби. Якби вибори були чергові, а не позачергові, то у жовтні побачили б зовсім інші результати.
25-річний політолог Роман Лозинський є 15 номером у списку партії, відтак вже «пакує валізи» у Раду. Каже, у «голосівців» настрій — максимально швидко включатися у роботу парламенту: «Треба перезавантажити Верховну Раду. Досі це був такий собі курорт: мінімум парламентських тижнів, максимум перерв, мінімальна явка парламентаріїв та їхня мінімальна ефективність. Не можна у країні, де йде війна, так працювати! Має бути дисципліна: депутат прогуляв 25% засідань — забрати зарплату і всі виплати, 50% прогулів — позбавити депутатського мандата. У „Голосу“ величезна команда. Кожен, хто не пройшов у парламент, залишається працювати з нами в експертних групах. Ми вже чітко позиціонувалися, що у нас у парламенті не може бути жодної співпраці з „Опозиційною платформою — За життя“. Щодо інших фракцій — ми зацікавлені в ефективній роботі парламенту, а не у з’ясуванні стосунків. Ми за конструктивну співпрацю з усіма проукраїнськими та проєвропейськими силами. Тому бачимо і в „ЄС“, і в інших силах потенціал для майбутньої співпраці».
Олег Синютка привітав переможців-мажоритарників від «Голосу»
У штабі «Європейської Солідарності» керує Олег Синютка — ексочільник ЛОДА, а тепер координатор виборчої кампанії «ЄС» на Львівщині (має восьмий номер у партійному списку). Змінив костюм із краваткою на демократичну картату сорочку з коротким рукавом. Помітно, що Олега Михайловича огортає сум з приводу не дуже втішних для «ЄС» результатів. Але він майстер знаходити дипломатичні формулювання для характеристики ситуації: «За „Слугу народу“ на Львівщині проголосувало менше людей, ніж за Зеленського у другому турі президентських виборів. Це свідчить про те, що частина людей уже зрозуміла, що може трапитися з державою, і відповідно реагує. Напевно, людям ще потрібен час, аби розібратися та розрізнити справжні наміри і популістичні заяви. Хоча цього часу може не вистачити… Виборці, які були прихильниками Блоку Петра Порошенка „Солідарність“, що є твердими у своїх переконаннях, підтримали і „Європейську Солідарність“. Розуміємо, що на Україну чекають непрості часи. Але хто сказав, що буде легко? Європейські партнери нас попереджали, що після динамічного руху вперед може бути відкат. Після нього обов’язково був рух уперед».
Олег Синютка привітав із обранням народними депутатами Ярослава Рущишина і Романа Лозинського з «Голосу». «Зараз важливо, як формуватиметься фракція «ЄС» у парламенті, — пояснює. — Переконаний, більшість нардепів із Львівщини будуть членами фракції «ЄС». Не важливо, чи їх підтримав з’їзд партії (самовисуванці Андрій Лопушанський, Андрій Кіт), чи вони є членами «ЄС» (Микола Княжицький, Михайло Бондар). Сподіваюсь, до нас долучаться мажоритарники, які мають тверді україноцентричні переконання.
— Які для себе ставите завдання в парламентській роботі?
— Обстоювати інтереси України. Чітко вести політичну і стратегічну лінію на входження України в європейські і євроатлантичні структури. І, звичайно, не відриватися від людей. Де зможу, допомагатиму.
«Деякі члени комісій від „Батьківщини“ поїхали на заробітки за кордон»
Голова Львівської обласної організації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк результатами виборів, схоже, не розчарований. «Результати кращі, ніж могли бути, але гірші, ніж ми очікували, — каже Михайло Цимбалюк. — Маємо четверте місце по області: майже 10% - 100 тисяч голосів. Якщо порівнювати з парламентськими виборами 2014 року, то тоді „Батьківщина“ на Львівщині отримала близько 55 тисяч голосів. Тобто ми суттєво додали. Далася взнаки низька явка — як ніколи для Львівщини. Навіть менше за 55%. Зазвичай Львівщина демонструвала явку 65−75%. Все тому, що люди не від хорошого життя поїхали за кордон на заробітки. Навіть наші члени комісії вибачалися і їхали за кордон. Серед них вчителі, які під час відпустки поїхали на заробітки у Польщу».
Михайло Цимбалюк розповів, що спілкувався з представниками політсил зі Львівщини, які проходять у ВР: «Треба створювати надфракційну групу, навіть не галичан чи львів’ян, а депутатів, які представляють західну частину держави і центр і які мають проукраїнські погляди. Про це говорили з Олегом Синюткою, Миколою Княжицьким, Романом Лозинським, які будуть представляти нашу область у парламенті».
Виборчий штаб Зе! команди «випарувався»
А от у штабі Зе! команди мені побувати не вдалося. «Зелені», відповідно до заяв президента про «державу у смартфоні», наживо спілкуватися вперто не бажають. Під час президентських виборів на вул. Тершаківців, 1, був «зелений офіс». Тепер його закрили. Координатор Зе! команди на Львівщині 25-річний Ростислав Тістик, до якого я кілька разів телефонувала, трубки не брав. Згодом відписав, що він у Києві. У партійному списку хлопець має прохідне 107 місце, тож вже, мабуть, готується до депутатської роботи.
Хто ж наші «мажори»?
Серед переможців у одномандатних округах Львівщини найбільше самовисуванців
На 115-му окрузі перемогла висуванка «Голосу» Наталя Піпа, на 116-му — Микола Княжицький з «Європейської солідарності». Округ № 117 «взяв» Ярослав Рущишин, «Голос», № 118 — Галина Васильченко, «Голос».
Інші мажоритарники-переможці: округ № 119 — Михайло Бондар, «Європейська Солідарність», № 120 — Ярослав Дубневич, самовисуванець, якого підтримав з’їзд «Європейської солідарності», № 121 — Орест Саламаха, «Слуга народу», № 122 — Павло Бакунець, «Самопоміч», № 123 — Тарас Батенко, самовисуванець і одночасно голова політичної партії «УКРОП», № 124 — Юрій Камельчук, «Слуга народу». На № 125 і 126-му округах перемогли самовисуванці, яких підтримав з’їзд «ЄС» — Андрій Лопушанський і Андрій Кіт.