Передплата 2025 «Добрий господар»

Львівщина «позеленіла»...

Партія «Слуга народу» перемогла у восьми з дванадцяти округів області. Лише чотири округи Львова «зеленим» не далися

Згідно з попередніми даними ЦВК, на позачергових парламент­ських виборах на Львівщині за партійними списками (йдеться про загальну кількість голосів) перемагає партія «Голос» із 23,18%, на другому місці «Слуга народу» (21,90%), на третьо­му — «Європейська Солідарність» (20,08%). П’ятивідсотковий бар’єр долають «Батьківщина» (9,32%) та «Свобода» (5,38%).

«Європейська Солі­дарність» перемогла за списками лише у львівському окрузі № 117. «Го­лос» взяв більшість у трьох ін­ших львівських округах (№№ 115, 116 і 118). Усі решта вісім виборчих округів області — «зе­лені»…

Коли у ЦВК підраховували останні відсотки, журналіст «ВЗ» пройшлася по місцевих штабах «прохідних» партій і подивила­ся, який там панує настрій.

«Голос» про «виборчі чудеса» у ніч виборів

У львівському «Голосі» з осо­бливою напругою спостеріга­ли за ситуацією на 118-му ви­борчому окрузі. Там точилася запекла боротьба між висуван­кою «Голосу» Галиною Василь­ченко (остаточний результат — 31,51%) та самовисуванцем Богданом Дубневичем (30,12%). До боротьби підключився і лідер партії Святослав Вакарчук. Він публічно звернувся до прези­дента Зеленського, як до гаран­та Конституції, з проханням «за­хистити вільне волевиявлення українських громадян».

«Чим більше публічності, тим менше ризиків фальсифіка­цій і зловживань, — прокоменту­вав ситуацію „ВЗ“ координа­тор виборчого штабу „Голосу“ на Львівщині Роман Лозин­ський. — Після виступу Вакарчука ми, двадцятеро членів команди, спостерігачі, журналісти, канди­датка, уповноважені, кандидати по інших округах, члени нашого списку, які приїхали з Києва, — всі були на 118-й ОВК до пізньої ночі, контролювали процес. Знаємо, що у ніч виборів творяться „ви­борчі чудеса“. Заява Дубневича про програш може бути манев­ром, аби ми розслабилися, а він потім зробить своє. Згідно із за­конодавством, маємо п’ять днів на встановлення результатів ви­борів. Очікуємо, щоб по всіх ОВК були фінальні протоколи».

— Як оцінюєте перемогу «Слуги народу» за партійними списками в обласних округах поза межами міста Львова?

— Це, радше, підтримка брен­ду Зеленського, який підняв­ся на хвилі президентської кам­панії. Це не є оцінка виборцями його партії. Стартові позиції у ко­манди Зеленського були значно вищі, ніж у «Голосу». «Слуга на­роду» вже мала розгорнуті шта­би. Якби вибори були чергові, а не позачергові, то у жовтні поба­чили б зовсім інші результати.

25-річний політолог Роман Лозинський є 15 номером у спис­ку партії, відтак вже «пакує валі­зи» у Раду. Каже, у «голосівців» настрій — максимально швид­ко включатися у роботу парла­менту: «Треба перезавантажити Верховну Раду. Досі це був такий собі курорт: мінімум парламент­ських тижнів, максимум перерв, мінімальна явка парламентаріїв та їхня мінімальна ефективність. Не можна у країні, де йде війна, так працювати! Має бути дисци­пліна: депутат прогуляв 25% за­сідань — забрати зарплату і всі виплати, 50% прогулів — позба­вити депутатського мандата. У „Голосу“ величезна команда. Ко­жен, хто не пройшов у парла­мент, залишається працювати з нами в експертних групах. Ми вже чітко позиціонувалися, що у нас у парламенті не може бути жодної співпраці з „Опозиційною платформою — За життя“. Щодо інших фракцій — ми зацікавлені в ефективній роботі парламенту, а не у з’ясуванні стосунків. Ми за конструктивну співпрацю з усі­ма проукраїнськими та проєвро­пейськими силами. Тому бачимо і в „ЄС“, і в інших силах потенціал для майбутньої співпраці».

Олег Синютка привітав переможців-мажоритарників від «Голосу»

У штабі «Європейської Солі­дарності» керує Олег Синютка — ексочільник ЛОДА, а тепер координатор виборчої кампанії «ЄС» на Львівщині (має вось­мий номер у партійному спис­ку). Змінив костюм із краваткою на демократичну картату со­рочку з коротким рукавом. По­мітно, що Олега Михайлови­ча огортає сум з приводу не дуже втішних для «ЄС» резуль­татів. Але він майстер знаходи­ти дипломатичні формулюван­ня для характеристики ситуації: «За „Слугу народу“ на Львів­щині проголосувало менше лю­дей, ніж за Зеленського у друго­му турі президентських виборів. Це свідчить про те, що частина людей уже зрозуміла, що може трапитися з державою, і відпо­відно реагує. Напевно, людям ще потрібен час, аби розібра­тися та розрізнити справжні на­міри і популістичні заяви. Хоча цього часу може не вистачи­ти… Виборці, які були прихиль­никами Блоку Петра Порошенка „Солідарність“, що є твердими у своїх переконаннях, підтримали і „Європейську Солідарність“. Розуміємо, що на Україну чека­ють непрості часи. Але хто ска­зав, що буде легко? Європей­ські партнери нас попереджали, що після динамічного руху впе­ред може бути відкат. Після ньо­го обов’язково був рух уперед».

Олег Синютка привітав із об­ранням народними депутатами Ярослава Рущишина і Романа Лозинського з «Голосу». «Зараз важливо, як формуватиметься фракція «ЄС» у парламенті, — по­яснює. — Переконаний, більшість нардепів із Львівщини будуть членами фракції «ЄС». Не важ­ливо, чи їх підтримав з’їзд пар­тії (самовисуванці Андрій Лопу­шанський, Андрій Кіт), чи вони є членами «ЄС» (Микола Княжиць­кий, Михайло Бондар). Споді­ваюсь, до нас долучаться ма­жоритарники, які мають тверді україноцентричні переконання.

— Які для себе ставите за­вдання в парламентській ро­боті?

— Обстоювати інтереси Укра­їни. Чітко вести політичну і стра­тегічну лінію на входження України в європейські і євроат­лантичні структури. І, звичайно, не відриватися від людей. Де зможу, допомагатиму.

«Деякі члени комісій від „Батьківщини“ поїхали на заробітки за кордон»

Голова Львівської обласної організації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк резуль­татами виборів, схоже, не роз­чарований. «Результати кращі, ніж могли бути, але гірші, ніж ми очікували, — каже Михайло Цим­балюк. — Маємо четверте міс­це по області: майже 10% - 100 тисяч голосів. Якщо порівню­вати з парламентськими вибо­рами 2014 року, то тоді „Бать­ківщина“ на Львівщині отримала близько 55 тисяч голосів. Тоб­то ми суттєво додали. Далася взнаки низька явка — як ніколи для Львівщини. Навіть менше за 55%. Зазвичай Львівщина де­монструвала явку 65−75%. Все тому, що люди не від хорошого життя поїхали за кордон на за­робітки. Навіть наші члени ко­місії вибачалися і їхали за кор­дон. Серед них вчителі, які під час відпустки поїхали на заро­бітки у Польщу».

Михайло Цимбалюк розпо­вів, що спілкувався з представ­никами політсил зі Львівщини, які проходять у ВР: «Треба ство­рювати надфракційну групу, на­віть не галичан чи львів’ян, а депутатів, які представляють за­хідну частину держави і центр і які мають проукраїнські погля­ди. Про це говорили з Олегом Синюткою, Миколою Княжиць­ким, Романом Лозинським, які будуть представляти нашу об­ласть у парламенті».

Виборчий штаб Зе! команди «випарувався»

А от у штабі Зе! команди мені побувати не вдалося. «Зелені», відповідно до заяв президен­та про «державу у смартфоні», наживо спілкуватися вперто не бажають. Під час президент­ських виборів на вул. Терша­ківців, 1, був «зелений офіс». Тепер його закрили. Коорди­натор Зе! команди на Львівщи­ні 25-річний Ростислав Тістик, до якого я кілька разів телефо­нувала, трубки не брав. Зго­дом відписав, що він у Києві. У партійному списку хлопець має прохідне 107 місце, тож вже, мабуть, готується до депутат­ської роботи.

Хто ж наші «мажори»?
Серед переможців у одномандатних округах Львівщини найбільше самовисуванців
На 115-му окрузі перемогла висуванка «Голосу» Наталя Піпа, на 116-му — Микола Княжицький з «Європейської солідарності». Округ № 117 «взяв» Ярослав Рущишин, «Голос», № 118 — Галина Васильченко, «Голос».

Інші мажоритарники-переможці: округ № 119 — Михайло Бондар, «Європей­ська Солідарність», № 120 — Ярослав Дубневич, самовисуванець, якого під­тримав з’їзд «Європейської солідар­ності», № 121 — Орест Саламаха, «Слуга народу», № 122 — Павло Бакунець, «Са­мопоміч», № 123 — Тарас Батенко, са­мовисуванець і одночасно голова по­літичної партії «УКРОП», № 124 — Юрій Камельчук, «Слуга народу». На № 125 і 126-му округах перемогли самовисуван­ці, яких підтримав з’їзд «ЄС» — Андрій Ло­пушанський і Андрій Кіт.