Порошенко думає про «батьківство», Яценюк – про фанеру над Парижем...
Що прояснив другий тиждень парламентської кампанії?
![](https://img.wz.lviv.ua/L20gMFFFcSvlvmbBpF0BvA88suY=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/391776/qdrtmv2lxfqqqors9vizw695.jpg)
До дачно-садового та пікніково-пляжного сезонів в Україні ще один додався — «з'їздовий». В очікуванні судного дня (рішення конституційної Феміди щодо президентського указу про розпуск Верховної Ради) претенденти на місце під парламентським сонцем у наступній ВР не розхолоджуються. Суд судом, а виборча кампанія — за розкладом.
Першою на виборчий старт вийшла партія Петра Порошенка. Це раніше «БПП „Солідарність“ носила президентське прізвище. Тепер із назви партії Порошенка прибрали (перейменувавши її на „Європейську солідарність“), а додали його до реєстру партійців. Звісно, у рядових Порошенко не затримався: 30 травня отримав партквиток, а 31-го після одноголосного благословення з’їздом очолив „ЄС“. З вірогідністю 99,9% можна прогнозувати, хто очолить список партії. Залишається лише інтрига щодо фінішу Порошенка у парламентській кампанії: чи складатиме п’ятий президент депутатську присягу у ВР дев’ятого скликання? За інформацією „Української правди“, у виборі між варіантами „батько фракції“ і „батько нації“ Порошенко схиляється до другого. „Оточенню Петра Олексійовича начебто вдалося переконати його, що після президентської висоти натискання кнопочки у парламенті — не його рівень. Порошенко очолить партію, але має стати не депутатом, а батьком нації. Щось типу Качинського у Польщі, який жодних посад не займає, але насправді має найбільший авторитет і вплив“, — пояснюють в оточенні Порошенка», — пише «УП». Наразі неофіційна заявка на «батьківство» повеселила користувачів соцмереж. Коментатори пропонували перейменувати статус на «тато нації», а то «бацька» вже у Білорусі є.
Презентація списків «ЄС» — наступний етап партійного з’їзду. Анонсовані Порошенком «праймеріз» уже провели. Якщо можна назвати цим гучним словом голосування на сайті ГО «Справа громад», серед засновників якої — Юрій Бірюков (був радником президента Порошенка) та блогер-«порохофан» Андрій Карпов. Серед запропонованих ГО «достойників» знайшлося місце кільком депутатам із парламентської фракції «БПП», включаючи її очільника Артура Герасимова і таких персонажів, як Сергій Березенко (керівник виборчого штабу «ЄС»), Олег Барна, Олексій Гончаренко. Чи не цих, бува, діячів й оголосять переможцями імітованих «праймеріз»? Розбавивши «стару команду» кількома впізнаваними і вже засвіченими на з’їзді «ЄС» новобранцями, серед яких — журналіст Віталій Гайдукевич, політолог Сергій Таран, «голос львівського Євромайдану» Софія Федина, очільниця «солідарної молодіжки» Дінара Габібулаєва.
Враховуючи, що нинішні 8−10% рейтингу «ЄС» (до виборів навряд чи істотно примножаться) конвертуються у 25−30 мандатів, пропозиція для нових облич у прохідній частині партсписку обмежена. Крім «своїх», там треба прилаштувати і «примкнулих», які «заслужили» місце під порошенківською парасолькою. Як, наприклад, спікер Андрій Парубій, котрий на минулих виборах пройшов до парламенту з «Народним фронтом» і врешті-решт причалив до Порошенка.
«НФ», як і на президентських перегонах, — у прольоті. Перемовини про спільний похід на вибори до ВР з партією прем’єра Володимира Гройсмана закінчилися пшиком. Часу на те, аби зліпити щось путнє з того, що є під вивіскою «НФ», не залишилося. Тож партії Яценюка у бюлетені не намічається. «Фронтовики» виставлятимуться без опту — лише уроздріб. «Бачимо, що не встигаємо переформатуватися, але це не забирає право у наших депутатів йти по мажоритарці… Арсеній Яценюк балотуватися по мажоритарному округу не буде», — заявив минулого тижня очільник фракції «НФ» Максим Бурбак, який уже анонсував свій похід на дострокові вибори по мажоритарному округу у Чернівцях. При цьому ремарка Бурбака «рішення обговорюються» дає підстави припускати, що з Яценюком не все так однозначно. Можливо, прізвище експрем’єра таки буде серед «буковинських» кандидатів-мажоритарників. Інтрига розвіється після з’їду «НФ».
У «Партії поганих Ген» зі зльотом не затягували. На з’їзді у Харкові Гени, Кернес і Труханов, злилися під прапором труханівської партії «Довіряй справам». У складі Ге-збірної анонсували зо два десятки мерів і понад півсотні мажоритарників. Списки ще «труть», з урахуванням квот акціонерів-розпорядників (включно з олігархом Ігорем Коломойським) і шансів розширеної «ДС» подолати прохідний п’ятивідсотковий бар’єр. Оскільки з останніми тугувато, ставку робитимуть на мажоритарку.
Зі слів Кернеса, до Ге-збірної запрошували і столичного мера Віталія Кличка, але той відмовився. Погодившись на таку «заманливу» пропозицію, Кличко, по суті, підписав би собі політичну «похоронку»: союз з «ватою» — убивчий варіант. Чи прийняв хтось «УДАР» Кличка, який на всі боки звивався, розуміючи, що з «плінтусним» рейтингом самостійний похід на вибори для партії — лише гроші на вітер? З «ЄС» Порошенка і «Голосом» Вакарчука не домовилися. Були контакти з Тимошенко і Смешком, але ні про переговори, ні про їх результати сторони воліли не розголошувати. Інформація про те, що у «Батьківщині» скооперувалися з «Основою» Тарути, була. Що у Смешка з Гордоном, теж прояснилося (Гордон очолив штаб «Сили і честі», але сам, як запевнив Смешко, до Верховної Ради не балотуватиметься). А про переговори Кличка з Тимошенко і Смешком — мовчанка.
Що нічого не склеїлося, стало очевидним після оприлюднення відеопосту Кличка. У ньому столичний мер, заявивши про участь «УДАРу» у виборах, зробив пропозицію тому, хто балотуватися у парламент не може (бо не жив в Україні останні майже півтора року). «Я залишаюсь лідером партії, а Міхеілу Саакашвілі пропоную стати її головою», — заявив Кличко, породивши одразу дві інтриги. Перша: хто очолить «УДАРний» список? Варіант, що сам Кличко (була версія і про молодшого брата, Володимира), залишається — попри запевняння мера, що не збирається міняти крісло у Ратуші на депутатське. А що міняти, коли шанси «УДАРу» на потрапляння до парламенту примарні? Навіть у дуеті з «Рухом нових сил» Саакашвілі (чи відбудеться цей дует — друга інтрига).
Що на праворадикальному фронті? Все ті ж заяви про необхідність об’єднання. І все ті ж «міряння», хто достойніший бути центровим в об’єднавчому процесі. Дмитро Ярош «лайкнув» «Свободу», заявивши, що саме вона має стати «майданчиком для єдиного націоналістичного списку», в якому бачить себе колишній «комбат» «Правого сектору». У відповідь отримав «зачот» від Олега Тягнибока за «мудрі слова». І словесний «рикошет» від керманича «Нацкорпусу» Андрія Білецького, який через кілька годин після обміну люб’язностями між Ярошем і Тягнибоком написав у своєму блозі на «УП»: «Об'єднуватися повинні не бренди, а люди, за чиїми плечима — реальні справи, які не потребують окремої реклами. Слід відкинути старі назви і відштовхуватися не від кількості організацій та партій націоналістичного середовища, а від реальних людей та їх ваги у суспільстві!». Це те «об'єднання патріотів, націоналістів і ветеранів», яке ініціює «Нацкорпус», «підважив» себе Білецький.