Кабінетні аукціони
Львівська облрада продала приміщення площею понад 400 кв. метрів за ціною... однокімнатного помешкання.
Якщо читачі скажуть, що такого не може бути, перевірте — торгову операцію за згоди облради провернули у районному центрі Миколаєві. Нежитлове приміщення площею 404,6 «квадрата», яке перебувало у комунальній власності області, реалізували на аукціоні приватному підприємцеві всього за 941 тисячу 580 гривень. Себто один квадратний площі коштував 2 тисячі 327 гривень. Як на нинішні часи, смішна ціна...
Йдеться про незадіяне приміщення колишньої друкарні, котре розміщене у самісінькому центрі Миколаєва — на площі Ринок. Ця площа споконвіку є своєрідним культурним центром: тут встановлено фігуру Божої Матері, пам’ятник Тарасу Шевченку, інші скульптури, тут проводять усі великі урочисті заходи. Отож громади міста та району неодноразово клопотали, аби Львівська облрада, яка була власником будівлі, передала її в оренду для задоволення духовних потреб миколаївців. У приміщенні друкарні, що пустувало протягом десятиліття, передбачали облаштувати осередок національної пам’яті та національно-патріотичного виховання, який став би структурним підрозділом історико-краєзнавчого музею. Планувалося прихистити тут різноманітні молодіжні і громадські організації - «Пласт», «Просвіту», «Книжкову толоку»…
Ідея створення такого осередку об’єднала владу міста і громадських активістів. Місцеві підприємці задля доброї справи зголосилися усіляко допомагати у ремонті і в облаштуванні запланованого культурного центру.
Діалог з облрадою про передачу приміщення в оренду вели тривалий час. Аби втілити задум про створення осередку національної пам’яті, підняли на ноги не одного посадовця найрізноманітніших рангів. Писали листи-звернення народним депутатам попередньої каденції Лідії Котеляк та Ірині Фаріон. За присутності теперішнього нардепа Тараса Батенка, депутата Львівської обласної ради Романа Дудича, керівництво міста та Миколаївського району, місцеві підприємці, культурні та громадські активісти Миколаєва 20 січня 2015 року зустрічалися з головою Львівської облдержадміністрації Олегом Синюткою. Щоразу було чути обіцянки “посприяти справі”, “взяти питання на контроль”. Проте далі слів справа не йшла.
У липні минулого року сесія Миколаївської міськради ухвалила рішення «Про створення осередку національної пам’яті» та звернулася листом до тодішніх голови Львівської облради Петра Колодія, голови комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності облради Ярослава Качмарика, голови комісії з питань освіти Юрія Підлісного, голови комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Романа Ковальчука, голови комісії з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму Тараса Скиби з проханням надати Миколаївській міськраді в оренду приміщення друкарні. Відповідь була негативною. Згадуваний пан Качмарик повідомив, що іще в липні 2014 року Львівська обласна рада своїм рішенням внесла приміщення друкарні у перелік об’єктів, що підлягають приватизації. Додав, що процедуру приватизації уже розпочато, тож, мовляв, «з моменту прийняття рішення про приватизацію нерухомого майна забороняється його передача в оренду…».
То навіщо, питається, представники облради обіцяли допомогу та сприяння, наперед знаючи, що приміщення буде продано? Чому не взяли до уваги думку миколаївців? Ці запитання так і залишаться риторичними. Якщо ж зважити на те, що зовсім нещодавно обласна влада зобов’язала миколаївців підшукати серед нерухомого майна приміщення для військкомату, а в той же час за смішну ціну продала своє приміщення у центрі Миколаєва, то питань стає ще більше…
У надії, що питання все ж можна владнати та припинити процедуру приватизації, голові Львівської облради Олександру Ганущину скерували свої звернення депутат Миколаївської райради Іван Андрійчик та депутат Львівської облради Петро Марунчак. Марно. 25 грудня відбувся аукціон. Його єдиним учасником та, відповідно, переможцем став підприємець Юрій Гнатів. За підписом ліцитатора В. Банери та начальника управління майном спільної власності Львівської обласної ради М. Бандри підприємцеві віддали приміщення за ціною всього лише 2 327 грн. за квадратний метр. Про ці торги миколаївців не оповістили. Повідомлення про проведення аукціону оприлюднили в одній із львівських газет. І ні міська рада, ні інші підприємці Миколаєва не отримали змоги взяти участь у ньому. Тож залишається тільки констатувати, що «кабінетні аукціони» все ще є буденними і звичними для нашої бюрократичної системи.