Передплата 2025 «Добрий господар»

Воістину герої!

Парламент визнав воїнів УПА борцями за українську Незалежність

Напередодні Великодня, у Чистий четвер, вітчизняні парламентарії зробили те, що не вдавалося їм усі 24 роки Незалежності, — очистили українську історію від радянських догм і міфів, наповнили її справжніми героями.

Верховна Рада прийняла закон, який визнає борцями за українську Незалежність тих, хто ними воістину був, але замовчувався комуністичною пропагандою, піддавався репресіям. Офіційне визнання отримали Союз визволення України, УСС, УНР, Гетьманат, ЗУНР, партизанські і повстанські загони Наддніпрянщини, Карпатська Січ, УПА, ОУН, Сойм Карпатської України, Українська Гельсінська спілка та інші рухи й організації, а також окремі особи, які наближали нашу волю. Одним із розробників цього та інших “антирадянських” законів є син колишнього Головно­командувача Української Повстанської Армії, народний депутат Юрій Шухевич.

Відтепер, як сказано у законі, публічне заперечення факту правомірності боротьби за незалежність України у ХХ столітті визнається наругою, “приниженням гідності українського народу і є протиправним”, за це передбачено відповідальність. Водночас держава може тепер відзначати борців за волю України своїми нагородами, встановлювати для них соціальні гарантії та пільги.

Пов’язані з цим законом й інші законодавчі рішення парламенту. Один із них передбачає відкриття архівів усіх репресивних органів СРСР в Україні у період з 1917-го по 1991 р. Кожен охочий може полистати їх... Інший закон забороняє пропаганду комуністичного та нацистського режимів, використання і пропаганду їхньої символіки, зобов’язує державні органи розслідувати вчинені носіями цих ідеологій злочини.

Позбавленням “радянських кліше” директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович назвав закон, який передбачає відмову від терміну “Велика Вітчизняна війна”. Замість нього використовуватиметься інший — “Друга світова війна”, який охоплює період 1939-1945 років. 8 травня тепер відзначатиметься як День пам’яті всіх жертв Другої світової війни і примирення, а 9 травня — як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Згідно з цим законом, під час вшанування пам’яті загиблих у цій війні відміняється використання радянської символіки. Як відомо, українська влада і громадськість зійшлися на тому, що символом пам’яті по українцях, які полягли за нашу свободу, буде червоний мак.

Думка з приводу

Володимир В’ЯТРОВИЧ, директор Українського інституту національної пам’яті

Вибачте за пафос — але у мене відчуття, що жив недаремно. Парламент підтримав усі чотири закони з декомунізації. Воістину — Чистий четвер!