Передплата 2025 ВЗ

«Полонена» зброя Росії

Кияни та гості столиці можуть на власні очі побачити речові докази агресії проти України

У центрі столиці, на Михайлівській площі, триває виставка “Присутність”. Експонати — чисельні докази російської військової присутності на Донбасі: трофейна військова техніка, зброя та снаряди, які використовують терористи-сепаратисти проти мирних жителів сходу України. За даними РНБОУ, основну частину озброєння бойовики на Донбасі отримують з Росії. Зброя та техніка надходять через неконтрольовані Україною ділянки кордону.

На площі людно. Проштовхуюсь через юрбу, аби побачити фрагменти реактивного боєприпасу від РСЗВ «Смерч». Він був випущений 10 лютого 2015 року по житлових кварталах Краматорська Донецької області. Довжелезні уламки від снаряду: ось елемент хвостової частини, стабілізатор, виявлений вилучений на перехресті вулиці Леніна та Краматорського бульвару. Поруч — маршовий двигун, який дістали у дворі біля будинку на вул. Дворцовій, 42. Елемент головної частини (бойовий відсік) наші військові знайшли на вул. Гвардійців Кантемирівців. Блок управління реактивного снаряда вилучили на Краматорському бульварі, 22-а. Мені моторошно дивитись на смертоносні уламки, адже ще місяць тому я мешкала в цих кварталах Краматорська, де постраждали люди...

Найбільшу увагу привертають трофейні бойові машини. Дітлахи залазять на них та досліджують кожну дрібницю. Реактивна система залпового вогню БМ-21 «Град» була захоплена 13 червня 2014 року поблизу населеного пункту Добропілля Донецької області. Приналежність машини до Збройних сил РФ підтверджують знайдені в кабіні елементи армійської амуніції російського виробництва та таблиця для стрільби з відбитком печатки російської в/ч 27777. Також було виявлено залишок тактичного розпізнавального знака на дверях кабіни (ромб у квадраті), що підтвердило приналежність машини до 18-ї окремої мотострілецької бригади 58-ї армії Південного військового округу ЗС Росії (Чечня).

Танк Т-64БВ був захоплений під час спроби незаконних збройних формувань прорватись зі Слов’янська Донецької області. Машина із заводським номером Ц11ЕТ12109 виготовлена у листопаді 1987 року на підприємстві «Завод ім. В. О. Малишева» (Харків). Подальше переміщення танка невідоме, у складі Збройних сил України не перебував. Під час огляду виявлено акумуляторні батареї марки 12СТ-85РМ 2010 року виготовлення. Виробник — Ленінградський акумуляторний завод, ЗАТ «Электротяга», Санкт-Петербург. Маркування на корпусі батареї закріплені за військовою частиною 74814 — це 205-та окрема мотострілецька бригада (Будьоннівськ, Ставропольський край).

Наступний експонат — БТР-80. Цю бойову броньовану машину було підбито внаслідок мінометного обстрілу та пострілами з РПГ-26 бійцями 95-ї окремої бригади ВДВ ЗСУ. БТР евакуйовано з розташування 95-ї бригади у Слов’янську 27 січня 2015 року. На машину встановлено шини нового зразка марки КИ-126 російського виробництва та приціл кулеметника нового зразка (з нічною гілкою), який в Україні не виробляється. Машина і двигун датуються 2010 роком випуску. Впродовж 23 років незалежності Україна не закупила у РФ жодного БТР.

На Донбасі українські силовики захопили також кілька одиниць реактивного піхотного вогнемета (РПВ) «Джміль». Вогнемет — зброя одноразового застосування і переспорядженню не підлягає, після пострілу контейнер викидається. Поруч із РПВ — 12,7-міліметровий кулемет НСВ на станку зі стрічковим боєпостачанням, захоплений під час відбиття нападу озброєних осіб на військову частину А4176 в Артемівську Донецької області, в ніч з 8 на 9 червня 2014 року. Кулемет змонтовано за допомогою саморобної триноги з використанням елементів станка 6Т7 на автомобілі КамАЗ-5350 «Мустанг», виготовленому у ВАТ «КамАЗ» (РФ). Піхотні станки модифікації 6Т7 (конструкції Степанова та Баришева) під 12,7-мм кулемети НСВ на території України не виготовляються та для потреб Збройних сил України не закуповувалися.

Трохи далі — російські безпілотники. Ось безпілотний літальний апарат (БПЛА) «Гранат-Ч», який проводив повітряну розвідку місць дислокації підрозділів ЗСУ 27 листопада 2014 року в районі Щастя Новоайдарського району Луганської області, де і був збитий. Після аналізу розвідувальної інформації, що була збережена на борту літального апарата, встановлено, що зліт БПЛА був здійснений з території РФ поблизу населеного пункту Єлань Тарасовського району Ростовської області. Безпілотник розроблений ТОВ «Ижмаш — беспилотные системы» (Іжевськ, Російська Федерація). Надійшов на озброєння розвідувальних підрозділів Південного військового округу ЗС РФ у 2014 році. А ось безпілотник, виявлений 24 липня 2014 року у Харківській області поблизу кордону України з РФ. Встановлено, що БПЛА незаконно здійснював повітряну розвідку позицій українських військових, залетівши вглиб території України на кілька кілометрів, та з невідомих причин здійснив аварійну посадку в полі поблизу села Стрілеча на Харківщині.