Передплата 2025 «Добра кухня»

«До виборів на Донбасі не можна допустити тих, на чиїх руках кров...»

Заступник голови ЦВК Андрій Магера — про те, чи можливе вільне волевиявлення на територіях, які нині окупували бойовики

Комплекс заходів з виконання мирних Мінських домовленостей, що їх 12 лютого схвалили лідери «нормандської четвірки», окрім іншого, передбачає проведення в окремих районах Донбасу дострокових місцевих виборів. 2 березня, через 14 днів після потенційного відведення важкого озброєння, між владою України і представниками “ДНР”, “ЛНР” повинні розпочатися консультації з організації цих виборів. Усупереч захцянкам сепаратистів, вони мають пройти під контролем ОБСЄ і відповідно до Закону України “Про тимчасовий порядок місцевого самоуправління в окремих районах Донецької і Луганської областей”, що його народні депутати ухвалили у вересні.

На думку офіційного Києва, з якою солідарні наші західні партнери, демократичне волевиявлення, а не шоу під дулами автоматів (яке ми бачили у Донецьку-Луганську у листопаді), дасть старт політичному діалогу на сході України. З обраними у законний спосіб носіями влади регіону Банкова готова вести розмову. Про перспективу найскладніших в українській історії виборів говоримо із заступником голови ЦВК Андрієм Магерою.

— Як ви собі уявляєте виборчий процес на окупованих територіях? Наскільки він реальний?

— Однією з головних передумов місцевих виборів на Донбасі є виведення звідти незаконних воєнізованих формувань. Відповідно до стандартів ОБСЄ, громадянам має бути забезпечено загальне, рівне пряме виборче право, вільна участь у виборчому процесі, зокрема у голосуванні. Без цих демократичних основ розмова про вибори даремна.

— Зважаючи на ступінь зомбування населення на Донбасі, можна собі уявити, які це будуть вибори, хто піде на них, за кого там голосуватимуть... Навіть зарубіжні експерти вважають, що у такий спосіб Київ легітимізує сепаратистів. Аналітики кажуть, що у депутати, у керівні структури органів місцевого самоврядування прийдуть бандити…

— Я б не хотів робити таких категоричних заяв. Водночас, якщо парламент навесні цього року прийматиме новий закон про місцеві вибори, то, очевидно, у розділі, де йтиметься про реєстрацію кандидатів у місцеві депутати, слід добре подумати над формулюваннями — щоб до представницьких органів не потрапили терористи, люди зі злочинним минулим, в яких на руках кров. Одна річ, коли йдеться про громадян, які були обмануті російською пропагандою, виходили на підтримку тих чи інших сепаратистських заходів, брали участь у незаконних референдумах тощо. Інша, якщо ці люди брали до рук зброю, вбивали українських військових і мирне населення, катували полонених. У новому законі має бути передбачено підстави для відмови у реєстрації особам, які вчиняли злочини проти людства.

— Як у такому складному регіоні сформувати виборчі комісії? Люди там бояться вийти у магазин, не кажучи про політичну акцію…

— Це питання комплексне. Я не випадково говорив, що найперше має бути роззброєно незаконні формування, нормалізовано обстановку у регіоні — щоб виборці могли здійснити свій вибір без жодного страху, а члени виборчих комісій не відчували тиску, могли ефективно виконувати свої обов’язки. Завдання архіскладне.

— На окупованих нині територіях, крім тих, хто мріє про «Новоросію», живуть і проукраїнськи налаштовані громадяни, які обстоюють соборність країни. Вони теж би хотіли балотуватися. Де гарантія, що цих кандидатів у депутати та членів їхніх команд не переслідуватимуть? Як забезпечити їхню вільну виборчу кампанію?

— Вибори проводяться на відомих демократичних принципах, засадах. Якщо на Донбасі їх не буде дотримано, сумніваюся, що таке псевдоволевиявлення визнають українська сторона і міжнародне співтовариство, зокрема ОБСЄ, Рада Європи та інші поважні інституції.

— За чий рахунок буде проведено вибори на Донбасі?

— Чергові місцеві вибори, які на всій території України мають відбутися в останню неділю жовтня цього року, фінансуватимуть з державного бюджету. Натомість на позачергові місцеві вибори мають бути виділені кошти з місцевого бюджету — за умови, якщо законом не буде змінено джерело витрачання відповідних коштів. Зважаючи на скруту у нашій країні, теоретично можливо, що гроші на ці вибори дадуть іноземні держави. Але такі кошти мають спершу надійти у бюджет, а вже звідти їх виділятимуть на проведення виборів.

— Що підказує ваша інтуїція: чи відбудеться політичне врегулювання на Донбасі, а відтак — чи матиме ЦВК роботу у цьому регіоні?

— Все залежатиме від багатьох чинників. Глава нашої держави і очільник МЗС у Мінську зробили все можливе для обстоювання української позиції, для пошуку виходів з кризи. Розвиток подій залежатиме не стільки від так званих «ДНР», «ЛНР», як від позиції російського президента. Саме він безпосередньо впливає на своїх маріонеток у Донецькій та Луганській областях. Хоча і ціна його слова відома. На думку спадають слова Отто фон Бісмарка, який говорив, що жодна угода з Росією не варта паперу, на якому вона написана...