Виборцям – польова каша, виборчкомівцям – розстріл
Частина Донбасу не проголосувала через зачинені дільниці, інша – через погрози бойовиків
До виборів у напіввоєнних умовах Донбасу не звикати. Робота виборчкомів в евакуації, зачинені дільниці, «голосування ногами» (через погрози бойовиків розправою) — те, через що Донеччина і Луганщина вже проходили на президентських перегонах у травні. Верховну Раду донбасівці обирали у такій же бойовій обстановці. Вибір змогла зробити навіть не половина жителів регіону. З поправкою на окуповані бойовиками території вдалося організувати роботу лише 12 (з 21) округів на Донеччині і п’яти (з 11) на Луганщині. Але навіть там запрацювали далеко не всі виборчі дільниці.
У Слов’янську голосували навпомацки, у Красному Лимані — без бюлетенів
З 1097 робочих дільниць у Донецькій області вчасно у день виборів відкрилися 1047. Решта півсотні не запрацювали. Зокрема через те, що не зібралися дільничні комісії. В останній момент члени окремих ДВК (особливо у прифронтових округах) побоялися вийти на роботу. Погрози бойовиків розправитися з «прислужниками київської хунти» за законами воєнного часу і непоодинокі спроби підкоригувати склад комісій під дулами автоматів зробили свою справу.
З першими офіційними даними про хід виборів на Донеччині вималювався й округ-рекордсмен. Точніше — антирекордсмен. Той самий 45-й у Донецьку, де балотується непотоплюваний регіонівський «динозавр» Юхим Звягільський. Зі 110 дільниць тут відкрилися лише чотири. Це найскромніший результат з усіх округів на Донбасі. Але навіть такий плачевний показник, кажуть знавці виборчих кампаній по-донецьки, навряд чи зіпсує «малину» Звягільському — з його досвідом «кувати» перемогу підвозами виборців, «каруселями» і «зайвими» бюлетенями. Що дим не без вогню, засвідчили перші сигнали від спостерігачів про розбіжність реальної явки виборців з показниками, які комісії подавали у ЦВК. На одній з дільниць результати різнилися майже учетверо (за даними спостерігачів, проголосували 123 виборці, а у Центрвиборчком скинули цифру 409). Хороший запас для вкидання бюлетенів за «кого треба».
Чим далі від лінії фронту, тим людніше було на виборчих дільницях. Подекуди навіть черги вишиковувалися. Вже у перші години голосування явка виборців наблизилася до позначки 10 відсотків. А до опівдня зрівнялася з 13,4 (дані обласного Комітету виборців) — 14,6 (дані ЦВК) відсотка. Навіть на «мирних» парламентських виборах-2012 виборці Донеччини не виявляли такої активності на старті голосування (тоді станом на 12-ту явка і до шести відсотків не дотягувала). Хоча порівняно з минулими президентськими перегонами нинішній результат удвічі скромніший.
Начальство Донеччини голосувало, хто де. Чиновників, «прописаних» в округах на території окупованого бойовиками Донецька, «відрядили» для волевиявлення в інші міста. Губернатор Олександр Кіхтенко голосував у Краматорську. Тоді як його попередник, Сергій Тарута, з’явився на виборчій дільниці у Маріуполі, аби у «мажоритарному» бюлетені поставити галочку навпроти свого ж прізвища.
Поки колишній очільник Донеччини доплюсовував власний голос у свою виборчу скарбничку, «шанувальники» іншого небезвідомого кандидата Сергія Клюєва поспішили намалювати братові біглого екс-секретаря РНБОУ жирний нуль. Приводом стала звістка про те, що в Артемівському окрузі, де балотується Клюєв-молодший, зіпсували усі «мажоритарні» бюлетені, проштампувавши позначкою «вибув» не того висуванця. А оскільки запасних бюлетенів не вистачить, голосувати виборці зможуть лише за партійні списки. Та пізніше з’ясувалося, що напартачили не на всіх дільницях в окрузі, а лише на одній (у Красному Лимані).
У Слов’янську, де балотується чоловік Королевської (і за сумісництвом — «спадкоємець» Азарова-молодшого) Юрій Солод, виборцям влаштували «темну». У прямому розумінні цього слова. Хоч місто звільнили від бойовиків ще влітку, з відновленням інфраструктури — сутужно. На деяких дільницях навіть освітлення не всюди вдалося забезпечити. Тож виборців попередили, аби голосувати йшли з ліхтариками. А то без лампочок над кабінками розгледіти щось у бюлетені важко.
Кашою вибори не зіпсуєш.
А мінометами?
«Каждого, кто пойдёт на хунтовские выборы, будут судить по законам военного времени! Члены хунтовских избиркомов будут расстреляны!». Такими попередженнями за підписом так званого голови «Верховного совета ЛНР» Карякіна бойовики залякували напередодні виборів жителів Луганщини. Були й інші страшилки. У Рубіжному міліція виявила кількасот ЛНРівських листівок з погрозами пенсіонерам: якщо, мовляв, не проголосуєте за «потрібного» кандидата, «експропріюємо» вашу пенсію.
Після таких «залізних аргументів» багатьох і золотими горами на виборчі дільниці з дому не виманив би. Не те що дармовою кашею. І такі пропозиції були. У Старобільську ледь не на кожному стовпі маячили оголошення з адресами польових кухонь, де виборців обіцяли нагодувати кашкою і напоїти гарячим чаєм.
Погрози бойовиків і загалом загрозлива ситуація у регіоні відлякали не лише виборців, а й членів комісії і спостерігачів. «На території Попаснянського району із 17 дільниць відкрилися лише дві. Решта 15 не запрацювали через відсутність кворуму. Члени комісій не вийшли на роботу через нічний обстріл, який влаштували бойовики ЛНР», — таких повідомлень у день виборів прес-служба губернатора Луганщини цілу серію оприлюднила. На деяких дільницях, побоюючись за своє життя, члени комісій ще напередодні виборів відмовилися працювати — бюлетені, іншу виборчу документацію і печатки здали в окружком.
Іноземні спостерігачі, якщо і з’являлися на окремих дільницях, то надовго не затримувалися, заявив очільник Луганщини Геннадій Москаль (він у Сєвєродонецьку голосував). Були, каже, такі, що після короткої фотосесії одразу ж зникали. Бояться.
Зате кремлівські посланці спокійно орудували в окупованих бойовиками Луганську і Донецьку. У день голосування журналісти «кисельовського розливу» транслювали картинки про те, як донбасівці дружно бойкотують вибори до Верховної Ради і з нетерпінням чекають «своїх» — до так званих «Верховных советов» так званих народних республік. В ЛНР вже відзвітували, що на цих перегонах (їх на 2 листопада призначили) явка буде понад 50 відсотків. Вже, мовляв, і виборчкоми готові (з 27 жовтня запрацюють), і перша партія бюлетенів надрукована.