Передплата 2025 ВЗ

На бюлетенях не можна писати. Навіть – "Слава Україні!"

Тоді ваш голос не врахують

У найближчу неділю, 26 жовтня, українці укотре робитимуть світоглядний вибір — своїм волевиявленням формуватимуть новий парламент. “Сто років” ми ходимо на вибори, здавалося б, знаємо всі правила і тонкощі цього процесу, однак нерідко трапляється, що безпосередньо у процесі голосування стикаємося з проблемами, губимося. Щоб цього не сталося і тепер, нагадаємо “прописні виборчі істини”.

Вибори народних депутатів відбудуться у день, коли Україна переходить на зимовий час, коли стрілки годинників переведуть на годину назад. Є можливість довше поспати і пізніше проголосувати. Але не забудьте з суботнього вечора перевести годинники! Виборчі дільниці відкриються для голосування 26 жовтня, о 8.00, а закриються цього ж дня о 20.00. Можете зайти на дільницю навіть о 19.55. Якщо, наприклад, ще до 20.00 ви прибули у приміщення ДВК, але через велику чергу не могли проголосувати до 20.00, комісія дасть вам можливість зробити свій вибір і після вказаного часу — закриє дільницю для підрахунку голосів лише тоді, коли з неї вийде останній голосувальник. Але краще не зволікати, приходьте на дільницю завчасно.

Не забудьте взяти зі собою “внутрішній” паспорт громадянина України або інший, передбачений законом, документ (військовий квиток — для військовослужбовців строкової служби, тимчасове посвідчення громадянина України), за яким вам можуть видати бюлетені. Закордонний паспорт у цей перелік не входить.

Не зайве нагадування для членів виборчих команд. З вечора, 24 жовтня, треба зняти з білбордів, афішних тумб, з під’їздів та інших носіїв реклами передвиборчі агітки своїх партій-кандидатів — щоб на ранок 25 жовтня, “день тиші”, їх не було. Особливо треба бути ретельним на підходах до виборчих дільниць — не зняту вчасно рекламу ваші опоненти розцінять як агітацію у заборонений час. Це може стати підставою для скасування через суд результатів голосування на тій чи іншій дільниці.

Виборцям видадуть по два бюлетені. За одним ви обиратимете одну із 29 партій, якій симпатизуєте, за іншим — конкретного кандидата у депутати у вашому мажоритарному окрузі. Позначку треба ставити у квадратику навпроти тих, кому довіряєте — це може бути “галочка”, знаки +, Х, або інша позначка. Позначок у кожному бюлетені може бути тільки одна, навпроти однієї партії і одного кандидата-мажоритарника. Якщо поставите їх більше — бюлетень визнають недійсним. Так само недійсним він буде, якщо надумаєте зробити якийсь напис на цьому виборчому документі. У тому числі — якщо від напливу радісних почуттів вирішите написати щось на кшталт “Слава Україні!”. Не робіть цього, інакше ваш похід на вибори буде даремним.

Трапляється, що виборець від хвилювання помилково поставив позначку не у тій клітинці або через необережність пошкодив бюлетень. Поки ви не вкинули цей бюлетень у виборчу урну, маєте можливість поправити справу. Для цього слід звернутися з письмовою заявою до членів виборчої комісії, щоб вам замість зіпсованого видали новий бюлетень. При цьому зіпсутий бюлетень погашають. Апелювати про помилку після того, як вкинете бюлетень у скриньку, буде вже пізно.

Заборонено виносити бюлетені із виборчої дільниці, передавати їх комусь. Не можна у кабінці перебувати більш як одній особі (за винятком, якщо виборець похилого віку сам попросив іншого виборця (крім членів ДВК чи спостерігача), щоб допоміг йому знайти у бюлетені ту чи іншу партію, того чи іншого кандидата.

Люди, які через незадовільний стан здоров’я не зможуть прийти на дільницю, повинні до 20 години п’ятниці, 24 жовтня, передати на ДВК медичну довідку і заяву про те, що хочуть голосувати вдома. Інвалідам, які хворіють давно, щодо яких є відповідна помітка у реєстрі виборців, заяв подавати не потрібно — до них члени виборчої комісії навідаються з переносною скринькою самі.

Суворе застереження для тих, хто надумає агітувати у день виборів, впливати на волевиявлення інших з допомогою подачок, заохочень чи погроз. Пам’ятайте: за такі протиправні дії можна на 5 років сісти за ґрати.

Коментар для «ВЗ»

Федір АЛЄЙНІКОВ,

начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців у Львівській ОДА

Порадив би виборцям перевірити себе у списках виборців, виправити незначні помилки — у написанні прізвища, у даті народження. Це можна зробити навіть у день голосування. Член ДВК має право викреслити неправильно написане прізвище, а вписати у списки правильне.

Цього разу обласна держадміністрація видала довідничок виборця, які будуть на кожній дільниці. У довідниках зазначено основні права, обов’язки виборців, вказано, куди звертатися у разі виявлення помилок у списках. Там є і загальна інформація про вибори.

Важливий нюанс: у разі зміни виборцем місця голосування (про це повинно бути відповідне посвідчення) ці особи повинні знати, що їхні прізвища розміщені у самому кінці виборчого списку. На минулих виборах часто траплялося таке, що люди, які змінили місце голосування, “не доходили” до кінця списку, а, не знайшовши себе за адресою, йшли додому не проголосувавши. А потім безпідставно скаржилися, що їх нібито не включили у списки виборців. Наберіться терпцю, шановні...

Підглядати у кабінку і підказувати виборцям, як голосувати, не можна. Бо можна "загриміти".