Осінні вибори парламенту? Шанси — 50 на 50
Політологи кажуть, що краще їх проводити навесні, після звільнення Донбасу, і прийняття нового виборчого закону
/wz.lviv.ua/images/news/2014/07/616abf01f9605b01fb791b5e3f915dd2.jpg)
Не виключено, що у четвер, 24 липня, існуюча досі коаліція народних депутатів розпадеться. Інформацією про такий можливий розвиток подій володіє голова комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін. Політологи припускають, що торпедувати коаліцію може фракція “УДАР”. Відтак відповідно до закону розпочнеться відлік 30 діб, протягом яких потрібно буде утворити нову більшість у Верховній Раді. Якщо вона у цей період не народиться, у президента, який не раз висловлювався за “перезавантаження” депутатського корпусу, будуть усі підстави розпустити законодавчий орган і оголосити нові вибори. Очікується, що малопродуктивну ВР “похоронять” 24 серпня, а дострокові вибори глава держави призначить на 26 жовтня... Про нові політичні виклики кореспондент “Високого Замку” розмовляв з директором Інституту глобальних стратегій Вадимом Карасьовим.
— Розпад парламентської коаліції — це ще не доконаний факт. Ймовірність такої кризи я оцінював би у співвідношенні 50 на 50. Бо два члени коаліції, фракції “Батьківщина” і “Свобода”, поки що розмірковують над доцільністю дострокових виборів у парламент. Такі вибори потрібні зараз Петру Порошенку і його політичній силі. “УДАР” Віталія Кличка підтримує цю ініціативу президента. Однак більшість Верховної Ради схиляється до того, щоб діяльність нинішнього парламенту було продовжено. Тож якщо і будуть нові вибори, то навряд чи у цьому році, швидше за все — на початку 2015 року, у березні.
— А якщо президент натисне на своїх союзників у парламенті, обґрунтує, що ця Верховна Рада — недієздатна?..
— А чому Рада недієздатна? Парламент приймає закони. Очищається від комуністів. Достатньо мужньо і ефективно поводить себе Голова Верховної Ради Олександр Турчинов. Працює коаліційний Кабмін, особливих проколів у нього немає. Якби Рада не працювала, ідею нагального її розпуску підтримали б інші члени коаліції.
Зрештою, виникає запитання: а за яким законом проводити дострокові вибори? Знову пролонгувати цю недолугу змішану систему, за якою обирали парламент у 2012 році? Все-таки новій владі треба рухатися у бік європейської моделі виборів і повертатися до пропорційних списків, але уже відкритих. А це внесе достатньо серйозні зміни у менеджмент виборів. Відкриті партійні списки є незвичною для нас технологією проведення виборчих кампаній. Зрештою, щоб обирати за новим законом, його треба прийняти нинішнім депутатам, яких хочуть розігнати...
— Україна веде антитерористичну операцію на сході. Чи можна проводити вибори, коли значна частина громадян через бойові дії не зможе голосувати?
— Це серйозна проблема. Врахуйте, що багато людей будуть в армії. У проблемних регіонах потрібно буде гарантувати безпеку виборців. Виникнуть труднощі з агітацією... Як бути? Поступово звільняємо схід України від терористів, туди повертається українська влада. Думаю, через 2-3 місяці ситуація на сході стабілізується. Тоді можна буде думати про дострокові парламентські вибори. Гадаю, ці вибори пройдуть навесні, уже після звільнення Донбасу.
— Що чекає на комуністів, довкола яких у суспільстві стільки гарячих дискусій? У них є шанси пробитися у нову Верховну Раду?
— Швидше за все, ні. КПУ щораз більше себе дискредитує, у неї зараз немає лідерів, всі розбігаються. При 5%-му прохідному бар’єрі їй не пройти у парламент. При 3% — шанси мізерні. Але, гадаю, з комуністами в Україні буде покінчено. До слова, я проти, щоб її забороняти судовим рішенням. Нехай КПУ заборонять самі люди, проігнорувавши їх на виборах.
А тим часом...
У Верховній Раді ледь не побили голову фракції КПУ Петра Симоненка. Це сталося після того, як “свободівець” Олексій Кайда звинуватив свого візаві у тому, що він ллє бруд на Україну. Зокрема, за словами Кайди, в інтерв’ю російським ЗМІ Симоненко заявив, що влада в Україні “вбила багато тисяч українців, а в зоні АТО вбитих розбирають на органи”.
У відповідь спікер Олександр Турчинов пояснив, що 24 липня в урядовій газеті “Голос України” буде надруковано підписаний президентом закон про внесення змін до регламенту ВР, який дозволить розпустити фракцію КПУ у парламенті. Турчинов запевнив, що після публікації виконає “історичну місію” й оголосить про припинення існування фракції комуністів. “Доба залишилася потерпіти цю фракцію”, — заявив головуючий.