Кличко – чемпіон, а у Гурвіца «маму увєлі»...
Місцеві вибори не обійшлися без несподіванок
У день виборів хтось по одному бюлетеню на руки отримав, а комусь щонайменше два дісталося. Одні лише президента обирали, інші ще й за мера, сільського голову чи місцевий парламент голосували. Лише мерські вибори одразу у семи обласних центрах пройшли — Києві, Чернівцях, Миколаєві, Одесі, Сумах, Херсоні та Черкасах. Найбільша увага була прикута до місцевих перегонів у столиці і кориди між колишнім мером Одеси Едуардом Гурвіцом та екс- «регіоналом» Геннадієм Трухановим, якого називають тіньовим керманичем одеського антимайдану і звинувачують у російському підданстві.
За «вінценосним» «УДАРом» — «вилоносний» Ляшко
Якщо у виборах столичного мера і намічалася інтрига, то хіба що у цифрах: з яким результатом переможе Віталій Кличко? Поки офіційних підсумків немає, орієнтиром залишаються показники екзит-полів. Виборчі статисти «ШустерLive» нарахували Кличку 57,4 відсотка голосів. На другій позиції, за даними «шустерівського» екзит-полу, — нардеп Леся Оробець (10,3%). А замикає трійку нинішній керманич Київміськадміністрації Володимир Бондаренко (8,2%).
Проте «бронзовому призеру» мерських виборів (якщо, звісно, офіційні результати не розійдуться з даними екзит-полу), схоже, не довго у кріслі очільника КМДА залишилося. Віталій Кличко ще до виборів озвучив свої претензії і на цю посаду (мер і голова адміністрації — два в одному). А оскільки президентська булава дісталася Петрові Порошенку, для якого Кличко поступився місцем у головних перегонах, бажання головного «УДАРівця» можна вважати здійсненним. «Для об’єднання посади мера та голови КМДА потрібно буде прийняти закон у Верховній Раді, або ж президент своїм указом може об’єднати ці посади, призначивши мера головою КМДА. Нам не потрібно двовладдя, а потрібна команда, яка ефективно реалізує очікування, які є на сьогодні у Києві», — озвучив Кличко механізм свого перетворення на столичного «мера-губернатора».
Поки лідер «УДАРу» приміряється до подвійного крісла, його соратники прикидають варіанти «навколоУДАРівської» більшості у Київраді. За даними вже згаданого екзит-полу, на виборах столичного парламенту партія Кличка отримала 42,3% голосів (за партійним списком). «Це, звичайно, тільки половина Київради, але у мажоритарних округах тенденція також зберігається. Стає очевидним, що нова більшість Київради буде формуватися навколо «УДАРу», — заявив
«УДАРівець» Андрій Странніков. — Фракція сформує більшість або самостійно, або з іншими суб’єктами, які пройшли до Київради».
Якщо керуватися результатами екзит-полу, обирати «довісок» до більшості буде з кого. Крім «кличковців», путівки до Київради отримали (наразі без підтвердження офіційними результатами) «радикали Ляшка» (7,9%), «свободівці» (7,7%), «Самопоміч» львівського мера Андрія Садового (7,4%), «Батьківщина» (4,7%), «Нове життя» Лесі Оробець (4,1%), а також «Демальянс» (3,7%), «Громадянська позиція» з Гриценком-молодшим на чолі списку (3,5%) і партія «Єдність» колишнього столичного градоначальника Олександра Омельченка (3,4%). Якщо щось у цьому списку й обводити червоним, то другу і третю позиції. Роль «найрадикальнішого радикала» вдалася Ляшкові настільки, що, схоже, навіть частина тягнибоківського електорату на його вила купилася. Є чим похвалитися і львівському мерові, який транзитом через Київраду сподівається просунути свою «Самопоміч» у Раду Верховну.
Порошенко + Кличко — Гурвіц
Формулу «виборець любить трійцю», яку вивели штабісти Порошенка-Кличка, переламали мерські вибори в Одесі. За розрахунком, третім у переможній зв’язці «порошенківців-кличковців» мав стати парламентський «УДАРник»
Едуард Гурвіц. Але на шляху до його повернення у крісло одеського мера став «виходець» з «Регіонів» Геннадій Труханов. Судячи з того, що Гурвіц поспішив заявити про наміри оскаржити результати виборів у суді, на перемогу іменем виборчкому, а не Феміди, екс-мер вже не сподівається. Хоча, якщо вірити «шустерівському» екзит-полу (42,6% проти 36% за Труханова), якраз Гурвіцу і не треба доводити, що лавровий вінок переможця мав би на його голові красуватися.
Проте у Труханова — свої екзит-поли. І хай ті, хто їх проводили, широко відомі у вузьких колах, це не завадило екс-«регіоналу» достроково оголосити себе переможцем виборів. У штабі Гурвіца таку перемогу навіть не пірровою, а піратською охрестили.
— Результати виборів мера Одеси, де з фантастичною різницею «переміг» Труханов, шокують, — каже голова Одеського обласного осередку «УДАРу» Андрій Юсов. — Зрозуміло, що така «перемога» стала можливою завдяки фальсифікаціям і застосуванню адмінресурсу. Їхній масштаб «вплинув» на результати голосування, і це ляже в основу рішення суду, який обов’язково відбудеться. Якщо 2010 року фальсифікації Ахметова й екс-губернатора Матвійчука (який на нинішніх виборах очолював штаб Труханова) подарували Одесі «славного» мера Костусєва, то вибори-2014 — Труханова. Тіньового лідера антимайдану зі сепаратистськими настроями. У нинішніх внутрішньополітичних умовах це дає Одесі всі шанси упродовж кількох місяців перетворитися на другий Донецьк чи Луганськ.
Троє «юліанців», «біглий» «регіонал» і воскреслий Одарич
Що не вдалося одеському екс-меру Гурвіцу, те світить колишньому черкаському градоначальнику Сергієві Одаричу. Якщо озвучені його штабом результати паралельного підрахунку голосів підтвердяться офіційними даними, Одарич повернеться у крісло мера через рік після свого звільнення (у квітні 2013-го депутати Черкаської міськради проголосували за відставку Одарича).
У «мерській скарбничці» партії Тимошенко очікується потрійне поповнення. За попередніми результатами, кандидати від «Батьківщини» лідирують на виборах міських голів Сум (Олександр Лисенко), Чернівців (Олексій Каспрук) та Херсона (Володимир Миколаєнко).
Результати мерських виборів у Миколаєві вимальовуються на користь колишнього «регіонала» (вийшов з партії у березні цього року) Юрія Гранатурова. Головний його конкурент, Сергій Ісаков, теж з «регіонівським» душком (помічений у зв’язках з «біло-блакитним» олігархом Вадимом Новинським).
А тим часом...
В одному з округів Івано-Франківська виборці ставили галочки не лише у «президентському», а й у «парламентському» бюлетені. Обирали заміну «свободівцю» Олександру Сичу, який з Верховної Ради перебрався у віце-прем’єрське крісло. За попередніми даними, переможцем проміжних виборів на 83-му мажоритарному окрузі став директор туркомплексу «Буковель» Олександр Шевченко.