Передплата 2025 ВЗ

Виборчкоми бойовики грозяться розстріляти, приміщення — спалити

На Донбасі президентські вибори організовують у... підпіллі

Намагаючись зірвати вибори на Донбасі, ланцюгові пси самопроголошених ДНР і ЛНР влаштували передвиборчий терор. Захоплення приміщень виборчкомів, погроми і грабежі (бойовики трощать і виносять з ОВК техніку, викрадають документи і печатки, не гребуючи й особистими речами членів комісій), погрози розправою — це далеко не повний список «подвигів» оскаженілих бойовиків. У найгарячіших точках Донбасу (таких, як Слов’янськ, Краматорськ) зірвані президентські вибори — вже доконаний факт. Що може бути на виборчих дільницях, які, на свій страх і ризик, таки відкриються у день голосування, страшно навіть подумати. Ситуація критична, але повально зірвати вибори на Донбасі бойовикам не вдасться, прогнозує голова правління Донецької обласної організації Комітету виборців України Сергій Ткаченко.

—Сепаратисти ледь не щодня захоплюють приміщення окружних виборчих комісій, викрадають документи. В таких умовах багатьом окружкомам доводиться працювати у підпіллі. Люди навіть на квартирах збираються, — каже Сергій Ткаченко. — Але, попри все, вибори на Донбасі однозначно відбудуться. Усі сили і можливості кинуті на те, щоб у день голосування відкрилося якомога більше виборчих дільниць. Остаточно ситуація проясниться до суботи, коли буде зрозуміло, скільки дільниць отримали бюлетені й уточнені списки виборців.

— Боячись за своє життя, члени виборчкомів відмовляються працювати у комісіях. Наскільки це масово?

— Паніка відчувається. І це дійсно проблема. Ніхто не може гарантувати безпеку членам виборчих комісій. Люди відмовляються працювати. Відмовників немає ким замінити. Комісії не можуть зібратися і провести засідання, бо немає кворуму. Якщо пройтися за офіційними адресами виборчих дільниць, то багато де дільниці і не відкривалися. Члени комісій там не збираються. Але, за нашою інформацією, у день голосування готові прийти. Чим більше дільниць відкриється у неділю, тим менше буде у сепаратистів шансів зірвати їхню роботу. Бо одночасно паралізувати процес на більшості дільниць не вдасться.

— Була інформація про спроби зірвати роботу комісій стараннями деяких кандидатів у президенти. Мовляв, своїх представників у виборчкомах масово відкликали Добкін і Симоненко.

— У ситуації, коли представники всіх кандидатів масово залишають виборчкоми, говорити конкретно про якісь прізвища важко. Хоча щодо Симоненка, наприклад, то такі дії з його боку справді цілеспрямовані. Його люди виходять зі складу комісій за вказівкою. Такі факти підтверджуються у багатьох містах і районах Донецької області.

Ситуація з комісіями дуже напружена. Склад усіх ОВК змінився більше як на 50 відсотків. Багатьох ДВК — на відсотків 80. Це створює великі ризики. Люди не знають, що і як робити. Детальних роз’яснень не отримують, бо в тих умовах, в яких доводиться працювати, окружкоми не мають можливості інструктувати усіх оперативно. Але сподіваюся, що все-таки будуть прийняті необхідні рішення, для того, щоб вибори відбулися в усіх округах. Навіть там, де приміщення окружкомів на сьогодні захоплені бойовиками. Розробляється можливість перенести місця розташування ОВК, щоб можна було безперешкодно встановити результати виборів за даними протоколів з виборчих дільниць. Спрогнозувати, як воно буде у день голосування, важко. Але сподіваємося, що результати будуть встановлені по всіх виборчих округах Донецької області.

— Судячи з тривожних виборчих хронік, які ледь не щодня поповнюються інформацією про буйства бойовиків для зриву виборів на Донбасі, місцева міліція «відпочиває». Ніхто нікому не заважає, ніхто нічого не охороняє?

— Що робить наша міліція і кого вона охороняє — це ще питання. Коли відбувалися захоплення виборчих комісій, у багатьох випадках міліціонери стояли поруч і мовчки спостерігали.

Що з охороною виборчих бюлетенів? Наскільки мені відомо, тут вжито певних заходів безпеки. Ніхто не знає, коли і як бюлетені приїдуть у Донецьку область. Але спроби захопити їх, очевидно, будуть.

— Які настрої серед виборців Донбасу? Багато людей не піде на вибори, остерігаючись погроз, що живими додому можуть не повернутися?

— Страх перед бойовиками суттєво вплине на явку виборців. Це однозначно. У таких умовах страх часто переважує громадянську позицію. Це відчувається, коли спілкуєшся з людьми. Хоча настрої — різні. Для багатьох донеччан участь у цих виборах є волевиявленням за мир і єдність України. Ці люди прийдуть на виборчі дільниці, демонструючи, що для них Донбас був і залишається невід’ємною частиною України.

— Події у Криму і на сході відсунули виборчу кампанію на задній план. На Донбасі вона, мабуть, взагалі непомітно пройшла?

— Згадкою були хіба що білборди. Та й то, висіли Тігіпко, Добкін, Коновалюк — це, мабуть, і всі, кого бачив на бордах. Принаймні у Донецьку.