Янукович нікого звільняти не збирається...
Попри протести мільйонів українців, президент, схоже, йти на компроміс з опозицією не готовий. Сьогодні летить у Китай...
/wz.lviv.ua/images/news/2013/12/484add3d334686d5c13385ea4060dab0.jpg)
Сьогодні, у вівторок, 3 грудня, може частково розрядитися вкрай напружена політична ситуація в Україні. Це станеться, якщо президент і Верховна Рада, проймаючись відповідальністю за долю країни (і за свою власну — також), дослухаються до волі мільйонів українців і відправлять у відставку уряд Миколи Азарова. Саме на них лежить відповідальність за зрив євроінтеграції і за бандитське побоїще мирних протестувальників на Майдані Незалежності. Парламентський Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоуправління (голова комітету — Давид Жванія, який напередодні вийшов з фракції Партії регіонів) учора рекомендував прийняти постанову про недовіру нинішньому Кабміну. Якщо Азарову не покажуть на двері, а президент, не давши відповіді на головне питання дня, чкурне з візитом у Китай, за його відсутності може статися що завгодно…
Звільнити Азарова і його команду, створити уряд Національної альтернативи вимагали лідери опозиції. Після того, як у понеділок вдосвіта кілька тисяч демонстрантів узяли в облогу будівлю уряду на Грушевського, Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок прийшли на погоджувальну раду парламенту і пред’явили спікеру Верховної Ради Володимиру Рибаку ультиматум. Найперше вимагали відправити у відставку Кабмін Азарова, припинити політичні репресії і звільнити з в’язниці Юлію Тимошенко, а також — затриманих міліцією на попередній акції активістів Євромайдану. Рибак виглядав розгубленим. Його пропозицію сісти разом за «круглий стіл» і почати переговори опозиція відкинула. «Ми з ним уже сідали за «круглий стіл», коли домовлялися про закони щодо євроінтеграції, — сказав Яценюк. — Це все — розводка». Інший політик — Петро Порошенко — заявив, що переговори з владою про стабілізацію в країні без відставки Азарова — неможливі...
Згодом лідери фракцій пішли на зустріч з послами 28 країн Євросоюзу, а також дипломатами США і Японії. Виклали їм власне бачення ситуації у країні і продемонстрували відеодокази того, як заслані владою «тітушки» влаштовували провокації, зокрема біля адмінбудівель державних органів.
А тим часом ситуація на периферії загострювалася. На заклик керівництва Євромайдану Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська облради прийняли рішення про страйки. На вулиці західноукраїнських міст і селищ вийшли тисячі людей. Жорсткі заяви на адресу Банкової приймали місцеві ради Галичини, Волині, Полісся, Буковини. Водночас по той бік Дніпра, у східних і південних областях, органи місцевого самоуправління приймали заяви протилежного змісту — заявляли про підтримку президента Януковича і його уряду. Нависла загроза розколу. Почали поширюватися чутки про введення надзвичайного стану. Західні уряди, зокрема німецький канцлер Анґела Меркель, закликали українське керівництво піти на переговори з опозицією і в жодному разі не допустити силового розвитку подій.
Віктор Янукович у своєму вчорашньому телеінтерв’ю закликав до порозуміння між владою і опозицією. “Кожна людина має не лише право, а й можливість висловити свою точку зору. Важливо, щоб ці акції завжди мали мирний характер, — сказав він. — Я переконаний у тому, що будь-який, навіть поганий, мир краще за будь-яку найкращу війну”.
Обнадійливими ознаками у поведінці Януковича виглядає його прохання, висловлене під час телефонної розмови з президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу, — прийняти делегацію з України “для обговорення деяких аспектів Угоди про асоціацію”. Баррозу відповів згодою.
Експерти кажуть, що Янукович може принести в жертву Азарова і його уряд, керівників силових відомств — щоб уникнути перевиборів президента. «Уже зрозуміло, що відставка Азарова і силовиків неминуча. Також зрозуміло, що Угоду про асоціацію з ЄС все-таки підпишуть. Решта залежить від того, на який компроміс готова піти влада», — сказав політолог Олексій Голобуцький. Була інформація, що президент найближчим часом заявить про радикальні кадрові рішення у своїй команді. Однак згодом стало ясно, що з ними президент не квапиться. Він заявив, що до закінчення розслідування подій на Євромайдані нікого звільняти не збирається. Хоча й визнав, що силовики перегнули палицю. При цьому наголосив, що оцінку подіям останніх днів має дати суд. Вочевидь, має на увазі «суд Кірєєва»...
Сергій ТАРАН, директор Міжнародного інституту демократій
Вимальовується три сценарії:
1) консервативний: переформатування парламентської більшості та зміна уряду, наповнення його умовно нейтральними виконавцями, які проголошують стратегію євроінтеграції. В усьому винним оголошують уряд Азарова. Саме тому опозиціонери пікетують будинок уряду;
2) радикальний: нові вибори до ВР. В усьому винним оголошують парламент, який не зміг доголосувати євроінтеграційні закони;
3) революційний: тотальні перевибори. В усьому винним виявляється Янукович, який, можливо, потрапить під суд.
Є ще варіант «0» — ескалація владою силового сценарію. Але це призведе до варіанта 3.
Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ, політтехнолог
Критичний день для ситуації на Євромайдані — 3 грудня. Янукович летить у Китай, тому бачу два сценарії. Або у вівторок за відсутності президента у країні внутрішні війська і «Беркут» придушать протести у Києві, штурмом візьмуть адмінбудівлі у столиці. Або запрацює Верховна Рада, і тоді перший сценарій буде скасовано. Якщо у вівторок збирається Верховна Рада, влада вже програла.
Віктор НЕБОЖЕНКО, директор соціологічної служби «Український барометр»
500 тисяч осіб, які вийшли на Майдан, вимагають рішення від опозиційних лідерів, вимагають видимих ??зрушень — а це саморозпуск Верховної Ради і відставка Кабінету Міністрів. Якщо до вівторка опозиція не доб’ється відчутних результатів, протести будуть рости.
Володимир КОРНІЛОВ, директор українського філіалу Інституту країн СНД
Практично всі обласні і міські ради Півдня і Сходу у найближчі дні збираються провести надзвичайні сесії і офіційно засудити події, які відбуваються у Києві. Прихильники Януковича обурені, що відбувається там. Бачимо, всі питання вирішуються на вулиці, в столиці натовп вирішує, що захоплювати, кому працювати, а кому ні. Східні регіони готові захищати конституційний лад, але поки що люди дезорієнтовані — президент досі не зробив офіційної заяви щодо київських подій. На відміну від 2004 року, у влади є всі ресурси для стримування хаосу, для того, щоб дати відсіч провокаторам, тим, хто захоплює адміністративні будівлі. Всі можливості у Януковича є. А його мовчання в цьому випадку тільки ускладнює ситуацію.
Вадим КАРАСЬОВ, директор Інституту глобальних стратегій
Треба знайти компроміси, які допомогли б усім сторонам конфлікту вийти з нього з мінімальними втратами. Неважливо, як саме це відбуватиметься — шляхом перегрупування політичних сил у парламенті чи іншими мирними методами. Головне — не спровокувати загрози територіальній цілісності України, зважаючи на те, що по-різному оцінюють події у Києві на сході і на заході країни. Вирішити всі конфлікти через парламент — це єдиний шанс врятувати країну і не допустити ескалації конфлікту. Треба вести діалог, тоді буде видно реальні варіанти виходу з кризи.