Передплата 2025 «Добра кухня»

Королевська, Кармазін, Кузьмін, Окунська...

Усі вони приглядаються до вакансій у Верховній Раді. Опозиція ж виставила на проблемних округах старих кандидатів

Другий за рік призов у депутатську армію — у розпалі. Місць для «новобранців» лише п’ять, а конкурс ще на старті виборчої кампанії за відмітку сім чоловік на крісло перевалив. Претенденти на іменну графу у бюлетені косяками у Центрвиборчком тягнуться. Щоправда, наразі — переважно дрібна рибина, здатна хіба що скаламутити виборчу воду. З основних кандидатів, які і робитимуть погоду у цій виборчій кампанії, поки що засвітилися лише висуванці від опозиційної трійки. У «Регіонах» про свій кандидатський десант мовчать як партизани. Схоже, бухгалтерію підбивають: ким і чим проблемні округи окучувати, щоб потрібний врожай голосів зібрати.

Опозиційних кандидатів на переправі не міняють

«Батьківщина», «УДАР» і «Свобода» з висуненням кандидатур не затягували. Зрештою, чого тягнути, якщо ще до старту кампанії в опозиції дали зрозуміти: ходитимуть тими ж кандидатами, які балотувалися у проблемних округах торік. Тільки цього разу — без другого ешелону, яким на минулих виборах стали висуванці від «УДАРу» (домовитися про єдиного кандидата на всіх «мажоритарках» в опозиції тоді не спромоглися).

Чотири з п’яти проблемних округів з другої спроби підкорюватимуть ставленики «Батьківщини»: 94-й (Київщина) — Віктор Романюк, 132-й (Миколаївщина) — Аркадій Корнацький, 194-й (Черкаси) — Микола Булатецький, 197-й (Черкащина) — Леонід Даценко. На столичному 223-му окрузі знову «прописали» висуванця від «Свободи» Юрія Левченка.

Інтрига була хіба що навколо прізвища Віктора Романюка, який після порушення проти нього кримінальної справи знайшов прихисток в Італії. Побоюючись, що ЦВК може не зареєструвати Романюка на вибори, в опозиції запаслися дублером. «Пожежним» кандидатом мав стати нардеп попереднього скликання Остап Семерак. Проте запасний варіант наразі не знадобився: Романюк, як і решта четверо висуванців з опозиційної обойми, вже пройшли реєстрацію.

Хоча декому довелося спершу повістку до суду отримати. Для Аркадія Корнацького судова тяганина, яку ще до початку кампанії затіяв інший висуванець по 132-му округу, Володимир Шиманський (на минулих виборах балотувався у списку партії Королевської), ще не закінчилася. Шиманський подав позов через буцімто подвійне громадянство Корнацького. Той у відповідь заявив, що від російського паспорта відмовився ще у вересні 2005 року і має усі документи, які підтверджують це. Судовий розгляд призначили на 30 жовтня.

«Убивця мандатів», і кривава свита Ляшка

Серед самовисуванців, які проанонсували свою участь у повторних виборах, відомих прізвищ наразі небагато. На слуху хіба що двоє колишніх депутатів — Юрій Кармазін та Юрій Гримчак. Обоє мають зуб на опозиційне «головнокомандування» через те, що на минулих виборах залишилися без шансу продовжити своє депутатство. «Убивця мандатів» (як прозвали Кармазіна за відібрані його стараннями депутатські значки Домбровського, Балоги-молодшого і Маркова) збирається завойовувати руку електорату на 94-му окрузі. Гримчак, якого в опозиції вже проголосили «виборчою тушкою», приглядається до округу у столиці...

Які вибори без головного «вилоносця» країни?! Ні, сам Олег Ляшко у похід по ще один мандат не зібрався. Але без «шоу на вилах» не обійшлося. На з’їзді Радикальної партії її керманич «задєлався» Сатаною-пастирем, заявивши: своїх висуванців на вибори благословить лише після того, як вони розпишуться кров’ю (під присягою на вірність) і поцілують хрест. На відмовників же, попередив, страшна кара чекає — Ляшкове зречення і вигнання з партії.

Покрасуватися на виборах (звісно ж, не у провінції, а у столиці) закортіло і «відставній» дружині екс-нардепа Сергія Власенка Наталії Окунській. Мабуть, нудно їй стало судові позови проти «колишнього» штампувати. Ось і вирішила урізноманітнити своє дозвілля.

У Королевської знову є мрія?

«Регіони» на виборах діятимуть за старою схемою, просуваючи у кандидатський список як «партійних», так і нібито «незалежних». Виставляти на проблемних округах торішню гвардію у повному складі точно не наважаться: відпрацьований матеріал. Хоча дехто з аналітиків не виключає, що у бюлетенях можуть знову спливти прізвища «славетної» Тетяни Засухи (на тому ж 94-му окрузі), Богдана Губського (на Канівському окрузі) чи Віктора Пилипишина (він, кажуть, не горить бажанням йти на вибори, але іншої рейтингової кандидатури у ПР по столичному округу немає, тому Пилипишина, мовляв, можуть «випхати»).

За іншою версією, Засуху замінять «регіоналом» з Київської облради Сергієм Мазепою, а Губського — губернатором Черкащини Сергієм Тулубом. Серед можливих креатур від ПР по 94-му округу називають і голову Київської ОДА Анатолія Присяжнюка. Подейкують також, що спробувати тут депутатського щастя не проти віце-прем’єр Юрій Бойко і «списаний» у Раду нацбезпеки й оборони колишній перший зам генпрокурора Ренат Кузьмін.

По 132-му округу (з центром у Первомайську) на слуху — кандидатура агробоса, власника корпорації «Нібулон» Олексія Вадатурського. Запасним варіантом називають губернатора Миколаївщини Миколу Круглова. Ходять чутки, що «первомайським» мандатом мріє запастися (на випадок, якщо з Кабміну попруть) головна «впередукраїнка» Наталія Королевська.

Основним конкурентом опозиціонера Миколи Булатецького у 194-му окрузі називають «хімічну принцесу» Валентину Жуковську (почесний президент черкаського «Азоту»). На минулих виборах перетягування перемоги від Булатецького до Жуковської закінчилося нічиєю (читайте — перевиборами). Нині шанси протеже Дмитра Фірташа політексперти оцінюють 50 на 50.

«Якщо Януковича доведуть до сказу, він таку репетицію президентських виборів влаштує...»

Кандидат у депутати Леонід Даценко — про старт «повторної» виборчої кампанії, шанси опозиції і «шаманські» сценарії влади.

Намагаючись захистити свій результат на торішніх парламентських виборах, Леонід Даценко (балотувався по 197 округу у Каневі як висуванець від Об’єднаної опозиції) до Європейського суду дійшов. Каже, перемогу у майже п’ять тисяч голосів у нього вкрали на користь самовисуванця Богдана Губського, якого негласно підтримувала Партія регіонів. Поки справа про «поцуплений мандат» чекає своєї черги у Страсбурзькому суді, Леонід Даценко — знову на виборчих барикадах. На повторних виборах опозиція висунула його своїм кандидатом по тому ж 197-му округу. Як оцінює свої шанси і чи допускає повторення торішнього «канівського Майдану» (в який вилилися сфальшовані результати перегонів), Леонід Даценко (на фото) розповів в інтерв’ю «ВЗ».

— У «Регіонах» досі не озвучили прізвищ своїх висуванців на повторних виборах. Що чути по вашому округу: кого тут сватають у кандидати від влади?

— Кого б не висунули, це буде ставленик режиму на чолі з Януковичем, а у нас, на Черкащині — з губернатором Тулубом. Тут два сценарії. Або олігарх а-ля Губський, який буквально скуповуватиме голоси, бо нічого іншого їм не залишається. Або — варіант з Тулубом, тобто адміністративний ресурс, коли всіх ставитимуть у позу і котками закатуватимуть, щоб підвищувати результат за Хероя (обігране звання Героя України, яке Сергій Тулуб отримав за президентства Леоніда Кучми. — «ВЗ»).

— На собі відчули вже, що виборча кампанія розпочалася? На деяких округах, судячи з хронік про судові процеси, наїзди на кандидатів, ще на старті порохом запахло.

— На війні як на війні. Тиск на «неугодних» лише посилюватиметься з огляду на те, що влада сприймає нинішні вибори як репетицію президентських і робитиме усе можливе і неможливе, аби опозиціонери не виграли. В одному з телеефірів, коли почалася перерва, «великий шаман» Олійник (нардеп від Партії регіонів Володимир Олійник. — «ВЗ») заявив: на двох округах переможуть опозиціонери, ще на двох — представники «Регіонів», на одному — незалежний кандидат. «Володимире Миколайовичу, — кажу, — то проголосіть у прямому ефірі, що народними депутатами, затвердженими у кабінеті президента, стали Іваненко, Петренко, від Партії регіонів — Сидоренко і ще хтось, від «незалежних» — Пупкін. Навіщо витрачати гроші, якщо вже все «порішали»?». Бульбашки, які пускають у «Регіонах», — це одне. Настрої виборців — зовсім інше. На Черкащині, зокрема по двох округах, які потрапили до так званих проблемних, за опозицію голосували понад 65 відсотків виборців. На сьогодні підтримка — близько 70 відсотків. У «регіоналів» — максимум 20 відсотків. Знаю, що Адміністрація президента замовляла опитування щодо можливості балотування зокрема Тулуба. То рівень підтримки у губернатора був п’ять-шість відсотків, а антирейтинг зашкалював. Через що досі не визначилися: пускати на округ Губського чи все ж таки ставити на Тулуба. Тулуб від участі у виборах віднікується. Але газетки за нього вже роздавали. На чотирьох сторінках розписали, що він зробив для округу, а мене назвали нечистою силою, яка всьому цьому протистоїть.

— Минулої кампанії проти кандидатів від Об’єднаної опозиції зіграло те, що через недомовленості «УДАР» виставив на багатьох округах своїх висуванців. Схоже, не обійдеться без сюрпризів і на цих перегонах? Про участь у виборах вже заявили кілька «ображених» вихідців з опозиції.

— Для мене представник «УДАРУ» не був настільки критичним, як по кількох інших округах, де кандидати від Кличка відтягнули значно більше голосів і, по суті, не дозволили висуванцям від опозиції виграти вибори. Сьогодні ж позиція партії Кличка щодо підтримки узгоджених кандидатів від опозиції чітка і зрозуміла. Щодо самовисуванців, які підуть під маркою «суперопозиціонерів», то на моєму окрузі таких двоє вимальовується: Ляшко з вилами виставив свого кандидата, «братчики» Корчинського — свого. Можливо, знайдуть ще когось, а-ля Кармазін, щоб відтягувати голоси.

— Чи допускаєте повторення торішнього виборчого армагеддону — з фальсифікаціями протоколів, викраденими печатками, потай вивезеними бюлетенями, кордонами «беркутівців» у приміщеннях виборчкомів?

— Якби не тиск Європи на президента, не майбутній саміт у Вільнюсі, ніяких повторних виборів в Україні не домоглися б. Про них можна було б забути. Є надія, що європейський «запобіжник» буде стримувати владу від «бєспрєдєла». Хоча так звані аналітики вперто нашіптують у вуха президентові, що нинішні вибори — це репетиція виборів-2015. Якщо Януковича доведуть до сказу, він таку репетицію на цих п’яти округах влаштує, що торішні вибори «квіточками» здаватимуться. У нас тут Тулуб зі своїми «донецькими» постарається. А якщо ще й Губський підключиться, який дійшов до того, що на минулих виборах шантажував мене життям моїх доньок, то мало не здасться.