І на повторних виборах на боці влади гратимуть технічні кандидати
Чи зробить опозиція на перевиборах «дубль-2»?
Від минулої середи Україна знову занурилася у вир виборчої боротьби. Розпочалася кампанія з повторного обрання народних депутатів у п’яти «проблемних» округах, де у жовтні 2012 року внаслідок маніпуляцій переможця так і не визначили (хоча, за попередніми даними, всюди перемагали опозиціонери). Висунення кандидатів триватиме до 4 листопада. Голосування за них відбудеться
15 грудня. Вибори призначили після настирливих вимог Євросоюзу, вони є однією з умов підписання Угоди про асоціацію України з ЄС.
У прем’єрний день документи на реєстрацію подали 18 кандидатів. З’їзди партії «Батьківщина» і «Свобода» підтвердили, що єдиними кандидатами від опозиції є: у в/о № 94 — Віктор Романюк, у в/о № 132 — Аркадій Корнацький, у в/о № 194 — Микола Булатецький, у в/о № 198 — Леонід Даценко, у в/о № 223 — Юрій Левченко. Одна з особливостей нової політичної боротьби у тому, що свою кампанію Віктор Романюк вестиме… заочно, з Італії, де переховується від переслідування української влади. До делегатів партійного з’їзду він звернувся через скайп, дав слово боротися неординарно — і перемогти. Зважаючи на екстремальні умови, голова політради «Батьківщини» Арсеній Яценюк пообіцяв приділяти особливу увагу цьому округу.
Якщо восени минулого року об’єднана опозиція майже не мала проблем із взаємопоборюванням, то цього разу воно таки буде. У київському окрузі № 223, де на мандат претендує «свободівець» Левченко, збирається висуватися уже колишній член ВО «Батьківщина», а ще раніше — член «Народної Самооборони» Юрій Гримчак. На попередніх виборах він займав 91-шу, позицію у виборчому списку, тож до парламенту не потрапив. Сам Гримчак і його соратники були ображені тим, що опинилися «за бортом», — у той час, як на прохідні місця в опозиційні списки потрапили «тушки». На знак протесту проти такої кадрової політики Гримчак написав заяву про вихід з «Батьківщини» і попросив ЦВК виключити його з партійних списків. Це звільнило його від будь-яких політичних зобов’язань. Тепер балотуватиметься як самовисуванець. Підштовхує Гримчака до такого рішення ще й та обставина, що проти нього порушено кримінальну справу (за кидання димових шашок у парламенті під час ратифікації харківських угод). Перемога на виборах давала б Гримчаку депутатський імунітет. Цікаво, що колишні соратники Гримчака, зокрема письменник Володимир Яворівський, просили його «погамувати образу», не кидати цим висуванням «тінь на своє ім’я» — бо це, мовляв, грає на руку владі. А Олександр Турчинов обіцяв переговорити з Юрієм Луценком, щоб той відрадив Гримчака від висування. Однак, схоже, Гримчак на вмовляння не погодиться. Пообіцяв зняти свою кандидатуру лише у випадку, коли напередодні голосування соціологія покаже вищий рейтинг іншого опозиціонера. І якщо лідери опозиції до Дня Свободи домовляться про єдиного кандидата у президенти…
Крім «важковаговиків» в особі висуванців від «Батьківщини», «Свободи», про свою участь у перегонах заявили лідер «Братства» Дмитро Корчинський зі своїми «братчиками», «найбалакучіший» нардеп попередніх скликань Юрій Кармазін, екс-голова Шевченківської РДА Києва Віктор Пилипишин, адвокат-правозахисник Тетяна Монтян. Висунули своїх людей Соцпартія, «Союз», «Российское единство», партія малого і середнього бізнесу, Народна екологічна партія, «Ліберальна Україна», ВО «Центр». Не виключена поява у кандидатських списках відомих бізнесменів. Майже гарантовано, що у бій за мандат вступить одіозна Тетяна Засуха та інші невдахи попереднього «забігу»…
Партія регіонів імена своїх кандидатів ще не оприлюднювала. Каже, назве в останній момент — аби убезпечити їх від навали компромату, щоб не було провокацій. Це попахує лукавством — «регіонали» сушать голови над тим, де знайти гідних конкурентів проти опозиції. Бо поразка з рахунком 0:5 була би поганим знаком перед виборами президентськими.
Олександр ПАЛІЙ,
політолог
В опозиції є високі шанси перемогти у всіх п’яти округах. Але їй треба бути готовою до того, що влада і цього разу застосовуватиме шахрайські технології. Зокрема, висуватиме технічних, більш-менш яскравих кандидатів, які прикриватимуться опозиційними гаслами. Головне для влади зараз — якнайкраще замаскувати свого кандидата, показати його як доброго господарника, а на опозиційне поле викинути «світлячків», які забиратимуть голоси у головного претендента.