Передплата 2025 «Добрий господар»

Контрастна музика на фестивалі “Контрасти”

У Львові розпочався Міжнародний фестиваль сучасної музики

26 вересня у Львівській філармонії розпочав роботу Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». У програмі фестивалю концерти кращих композиторів сучасності у виконанні виконавців з різних куточків світу.

“Контрастам” цього року виповнюється 19 років. Одне з основних завдань фестивалю — популяризувати українську музику XX століття. Цього разу розмаїття музичних форм, стилів, жанрів та інтерпретацій ще більше підкреслить контрастність «Контрастів». Про цьогорічний фестиваль «Контрасти» журналісту “ВЗ” розповів генеральний директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп.

— Яку програму Львівська філармонія підготувала на цьогорічний фестиваль?

— Фестиваль «Контрасти» тішить своєю постійністю, стабільністю. Під час фестивалю, який триватиме до 18 жовтня, відбудуться 23 концерти. У кожному концерті — знайомство з національними композиторськими та виконавськими школами. У такому місті, як Львів, абсолютно виправдано проводити таку кількість концертів з такою кількістю музики. Фестиваль презентуватиме світові прем’єри, серед яких — твори українських композиторів. Цьогоріч відбудуться також прем’єри творів львівських композиторів Віктора Камінського, Богдани Фроляк, ювілейний авторський вечір з творів Олександра Козаренка, авторський вечір відомої київської композиторки Ганни Гаврилець, музична творчість якої розвивалася у Львові. Ми продовжимо знайомити слухачів з творчістю Мирослава Скорика. У рамках фестивалю відзначимо ювілеї Василя Барвінського, Миколи Колесси. У Львівській області цей рік оголошено роком родини Нижанківських, тож в одному концерті у камерній програмі виконуватимуться камерно-інструментальні вокальні твори батька Остапа та сина Нестора Нижанківських.

— Окрім виступів плануєте зустрічі з музикантами і композиторами?

— У рамках фестивалю відбудуться творчі зустрічі, обговорення сучасної музики Іспанії, Єгипту, заплановано зустріч з Майклом Пепою, присвячену 100-річчю професійної канадської музики. Українська композиторка, гість фестивалю Вікторія Польова у співпраці з львівською актрисою Наталкою Половинкою представить свою монооперу «Мистецтво вмирати». Перед тим відбудеться зустріч з Вікторією Польовою, під час якої пані Вікторія розповість про свою творчість. Багато музикантів і композиторів проведуть зустрічі і майстер-класи у Львівській національній музичній академії.

— Хто фінансово підтримає цьогоріч фестиваль «Контрасти»?

— Фестиваль представляє твори різних національних шкіл. Тому такі проекти підтримують закордонні інституції, які представляють ці країни. Завдяки Польському інституту в Києві та інституту Адама Міцкевича у Варшаві на фестиваль приїде польський піаніст Павел Альбінський, органіст з Гданська Роман Перуцький, диригент Антоні Віт з Варшави.

У рамках «Днів культури Чехії у Львові» за підтримки Генерального консульства Республіки Чехії у Львові побуває на фестивалі диригент з Праги Ондржей Врабец, який разом з оркестром «Віртуози Львова» представить програму чеських композиторів. На фестиваль приїде диригент Георг Майс завдяки підтримці Посольства Німеччини в Україні.

— Гортаючи програму, побачила, що цього року у “Контрастах” заявлені композитори з Єгипту.

— Культурні інституції Єгипту причетні до того, що на фестивалі вперше побувають Мохамед Абдалла Фоуда — виконавець традиційного стилю єгипетського квела і Мохамед Саад Баша Реяд — відомий композитор з Каїру.

Закордонні партнери підтримують фестиваль і, найперше, пропагують свою національну музичну культуру. І мені завжди хочеться побажати, щоб так само і українські державні культурні інституції пропагували і підтримували нашу українську музичну культуру за кордоном, чим, на жаль, ми сьогодні не можемо похвалитися.