Передплата 2025 «Добра кухня»

"Гратися у піжмурки з Януковичем ніхто з «регіоналів» не хоче"...

Або чому провладна фракція підтримала євроінтеграцію

Минулого тижня Верховна Рада працювала результативно. Було дано хід п’ятьом із семи законів, прийняття яких Європа розцінила б як курс на цивілізовані стандарти життя. Серед таких документів ­ закони про зміни до Кримінального кодексу, про виконання судових рішень, митні збори, про прокуратуру, про вибори у «проблемних» округах. Усі новації передбачають «демократичні» поправки, які гуманізують вітчизняне законодавство. Чекає своєї черги ще один законопроект з пакета необхідних — про роздержавлення державних ЗМІ. В унісон із опозиційними «Батьківщиною», «УДАРом», «Свободою» кнопки «за» тиснули представники Партії регіонів, часом навіть комуністи, в яких слово «євроінтеграція» викликає алергію…

Є різні пояснення таким перемінам у діях колишніх прихильників Митного союзу. Одні кажуть, що Віктор Янукович (а без нього такі рішення рідна фракція не ухвалює) геть чисто розчарувався у російських партнерах, які розмовляли з ним мовою ультиматумів. Особливо дискримінаційним, принизливим ставлення Кремля було при спробі «полюбовно» розв’язати паливно­енергетичні питання. Про це президент сказав під час інтерв’ю вітчизняним телеканалам. Чи не останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння Януковича, була затіяна Москвою торгова вій­на з Україною. Ще одне пояснення раптової любові «регіоналів» до Заходу навів радник президента Російської Федерації Сергій Глазьєв. «У них же («регіоналів») рахунки за кордоном, у них там будинки, майно, капітали. Знаючі люди їм показали, що ці рахунки відомі. Є така процедура ­ боротьба з відмиванням незаконно отриманих доходів. Інструменти боротьби буде застосовано і щодо українського політичного істеблішменту, застосовано за повною програмою», ­ сказав Глазьєв.

А ось що думають про ці несподівані віражі у політиці теперішньої влади експерти.

Коментарі для «ВЗ»

Олександр ПАЛІЙ, політолог

Підтримка провладними нардепами євроінтеграційних законів, далеко не одностайна. Так чи інакше проти одного чи кількох таких законів висловилися близько 40 депутатів, а це 20% фракції ПР. Такої недисциплінованості у «регіоналів» не було ніколи. Це означає, що наказ з Москви і бажання їй догодити для багатьох виявилися важливішими, ніж особисте звернення Януковича. Бачимо велике промосковське лобі у партії Азарова­Януковича. Проте є й лобі великого бізнесу, яке розуміє, що Москва зжерла б їх і не поперхнулася. Їм у Європі потрібні легалізація, входження в коло солідного бізнесу, перспективні ринки, захист інвестицій тощо. Це інтереси, а не цінності. Усього цього в Росії просто немає.

Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ, політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications

У тому, що «регіонали» проголосували за євроінтеграційні закони, не бачу жодної несподіванки. Ще раніше я прогнозував: коли постане питання руба, голосувати чи ні — фракція ПР підтримає ці закони. Бо гратися у піжмурки з Януковичем ніхто з «регіоналів» не хоче. Фактичний лідер ПР сьогодні максимально зацікавлений у тому, щоб отримати результат. Йому це важливо, аби перед Європейським Союзом виглядало так, що курс президента має стовідсоткову підтримку з боку парламентської більшості. Неголосування колесніченків, царьових, богуслаєвих було би ударом по престижу Януковича. Віктор Федорович має сьогодні всі ресурси, насамперед бізнесові важелі, для того, щоб знай­ти аргументи для переконання будь­якого затятого прихильника Митного союзу. Тому всі вони голосуватимуть слухняно. А показовою була ситуація з народним депутатом Ігорем Марковим, на якого завели кримінальну справу. Наступного для після цього Марков слухняно натискав кнопку за всі євроінтеграційні закони...

Віктор НЕБОЖЕНКО, директор соціологічної служби «Український барометр»

Парадокс полягає у тому, що серйозні закони прийняв один з найбільш слабких, некваліфікованих і скупих парламентів. Знач­на частина депутатів, які ухвалили ці закони, не знають, навіщо вони це зробили. Не розуміють суті цих законів, не розуміють, чому голосують за поправки у КПК, за суддів, прокурорів, за нові вибори… Пригадую, у 1991 році у Верховній Раді існувала прокомуністична «група 239». Вона теж проголосувала за Незалежність, не розуміючи, що робить...

Інтереси Януковича не співпадають з інтересами парламентської більшості, багато представників якої орієнтуються на Росію. Але у них закон «єдіноначалія» — як в армії. Вони вважають, що Янукович знає, для чого це робити, що саме він нестиме відповідальність за те, що Україна іде в Євросоюз.

Мав рацію радник Путіна Глазьєв: «регіонали» перебувають у сильній фінансовій залежності від західних структур. Парламентська більшість на чолі з Януковичем пам’ятає про «кіпрське розкуркулювання». У ході цієї операції постраждали не тільки росіяни, а й українські багатії, походження капіталів яких є сумнівним. Жоден з них тоді не подав у суд, не здійняв галасу. Вони зрозуміли, що у Заходу є жорсткий механізм, який за одну хвилину може позбавити їх «за бугром» так тяжко накраденого майна.

Ну а Янукович курсом в Євросоюз вирішує свої проблеми — хоче залишитися на другий президентський термін…