Львівщина зганьбилася на всю Україну!
Експерти одностайні: у зриві проміжних виборів до Львівської обласної ради винні її депутати і керівництво
У неділю, 27 січня, на Львівщині мали відбутися проміжні вибори до Львівської обласної ради. Та не судилося галичанам відвідати виборчі дільниці. Голосування безпрецедентно зірвано — через відсутність фінансування. Депутати Львівської облради не виділили на довибори сім мільйонів гривень. Львівська обласна виборча комісія до кінця сподівалася, що жителям області все ж таки вдасться піти проголосувати, але наприкінці минулого тижня офіційно визнала факт скасування виборів. Зрив волевиявлення — це скандал! Такого ще не було! Хто понесе відповідальність за зрив виборів та чим загрожує недоукомплектація сесійної зали Львівської облради, дізнавалася кореспондент “ВЗ”.
ВИБОРИ мали відбутися у семи мажоритарних округах — половині міста Львова, двох округах Бродівського району, половині Городоцького та Яворівського районів, а також у Сколівському та Кам’янка-Бузькому районах. Бюджетна депутатська комісія обласної ради досі вдає, що місцеві вибори мала би фінансувати держава. Обласні обранці, які погано читають законодавство, не заклали гроші в обласній скарбниці. Мовляв, з обласного бюджету і так забагато витрат — на комунальну сферу, соціалку, фінансування обласних програм...
Друга чудасія- трапилася тоді, коли у трьох вибочих ко-місіях (Львові, Кам’янка-Бузь-кому та Сколівському районах) надрукували фальшиві бюлетені. Голова Львів-ської обласної виборчої комісії Микола Щур лише розвів руками: знайти вин-них має прокуратура.
Експерти з питань місцевого самоврядування кажуть, що відсутність мажоритарних депутатів вплине на роботу облради негативно. По-перше, соціально незахищені жителі регіону не зможуть претендувати на матеріальну допомогу від депутата. По-друге, на окрузі не буде депутата-лобіста, який би вирішував проблеми виборців. Попри те, Львівська обласна рада залишається легітимною: кворум та депутатська більшість є.
Як розповів “ВЗ” голова правління Львівської обласної громадської організації “Комітет виборців України” Роман Кошовий, у зриві виборів винні тільки депутати обласної ради. Те, що вони не заклали гроші на їх проведення, — політичне рішення. “Сума не дуже велика, оскільки попередні довибори коштували області трохи дорожче, — каже пан Кошовий. — Виникає питання, на яке ніхто не має відповіді: хто за цим стоїть, кому вигідно, щоб в обласну раду не прийшли новачки? Згідно із законодавством, зрив проміжних виборів дає Верховній Раді підстави ініціювати розпуск депутатського корпусу Львівської облради. Це питання має розглянути профільний парламентський комітет з питань місцевого самоврядування, щоб з’ясувати, хто винен в цій ситуації. Прогнозую, нардепи не розпускатимуть Львівську обласну раду, а сподіватимуться на те, що на наступні довибори (у квітні 2013 року) все-таки закладуть необхідну суму на проведення волевиявлення”.
Голова Львівської обласної ради Пет-ро Колодій категорично не хоче визнавати, що винні у зриві виборів саме обласні обранці. “Депутати не винні, бо мають право не виділяти гроші, а лише голосувати, — зазначає Петро Колодій. — Фінансове управління Львівської ОДА підготувало на сесію відповідний документ, але там не було вказано, з яких джерел потрібно взяти сім мільйонів: з соціальної сфери, чи з освіти, медицини? Фінуправління не хотіло брати на себе таку відповідальність. Уявляєте, який би був скандал та ганьба, якби депутати виділили б гроші на вибори, але зняли їх, наприклад, з освіти... Насправді це не ганьба для Львівщини, а помилка закону, де пропущено три слова. Там написано: “Вибори фінансуються з обласного бюджету”, а потрібно так: “Вибори фінансуються з обласного бюд-жету через державну субвенцію”. Я звернувся до голови Верховної Ради, профільних парламентських комітетів, щоб врегулювати це питання на законодавчому рівні”.
Коментар для “ВЗ”
Олег ПРОЦАК, політолог, заступник директора Інституту політичних технологій
Львівська обласна рада та ОДА відповідальні за забезпечення виборів. Тепер кандидати у депутати можуть добиватися через суди покарання винних. Доки депутати обласної ради тішилися перемозі своїх колег на парламентських виборах, минув час, за який можна було шукати гроші на підготовку до нових перегонів. Потрібно було одразу уважно прочитати закон, і знати, хто має фінансувати виборчу кампанію.
А тим часом…
Проміжні вибори до обласної ради відбулися учора на Франківщині — у Надвірнянському, Снятинському районах та в Івано-Франківську. Там обирали трьох депутатів замість їхніх попередників, які 28 жовтня 2012 року стали народними депутатами — самовисуванця Юрія Дерев’янка, представника «Батьківщини» Василя Гладія і «свободівця» Олександра Сича. Недільні вибори, як і у Львові, через відсутність фінансування були під загрозою зриву. Але у п’ятницю, 25 січня, кошти все-таки знайшлися. На три мандати претендували 23 кандидати. Аналітики кажуть, що найбільші шанси на перемогу мали представники опозиції.