«Наша війна не закінчилася у 1945 році»
Львівські військові вважають, що в Україні потрібно кардинально змінити політику про Другу світову війну
«Не день перемоги 9 травня, а день брехні. Війна України проти рф не закінчилася у 1945 році, вона знову стартувала у 2014 році, а широкомасштабна, кривава та з порушенням усіх законів війни, розгорнулася у лютому 2022 року. Боротьба ЗСУ триває і перемога України буде!», — сказав на брифінгу, на площі Ринок у Львові Андрій Лібич — військовий, представник громадської організації «Декомунізація Львівщини».
«Нашої перемоги у 1945-у не було»
Андрій Лібич — історик, учасник Революції Гідності, АТОвець у складі добробату Аратта, військовослужбовець 49-ї бригади «Карпатська січ» під час повномасштабної війни. Він двічі поранений, зараз перебуває на реабілітації.
«За що і проти кого воювали українці? Як назвати наступні 46 років після Другої світової? Чому так важливо було для СРСР встановити пам’ятники радянським солдатам майже в кожному селі і місті? — каже спікер брифінгу. — Питань багато, бо так творився міф про „велику вітчизну“. День перемоги можна переназвати і перенести, але у свідомості людей міфи лишаються сильними. Україні потрібна власна політика пам’яті про Другу світову. Наразі її навіть на Галичині не існує… Ми зрозуміли це за минулий рік в процесі демонтажу тільки на Львівщині понад 300 пам’ятників радянським солдатам. Їх ще тисячі залишаються по інших областях, по всій Україні. Бо ще не всі розуміють, що нашої перемоги у 1945-у не було. Але вона обов’язково буде і її наближають вояки у формі українського війська».
Андрій Лібич повідомив, що невдовзі у Львові відкриють виставку про декомунізацію в регіоні. Таким чином ГО «Декомунізація Львівщини» прагне продовжити тему декомунізації, яка важлива як у просторі, так і в змінах суспільної свідомості, законодавстві та науковому дискурсі.
«Організуємо виставку, яка обʼїде всі райони області і її мета — пояснити період Другої світової та радянської окупації, — наголошує спікер. — Покажемо фото демонтажу памʼятників радянським солдатам та фото жертв радянської влади, щоб продемонструвати людям тяглість історії. Цією виставкою хочемо довести, що в 45-му році для України війна не закінчилася. Україна не склала зброю і не здобула незалежність, а всі наступні 46 років були періодом радянської окупації. Наша війна триває…».
Уточнюю про зміну політики про Другу світову війну.
«Маємо змінити політику національної памʼяті про Другу світову війну, — наголошує Андрій Лібич. — Звернемося до народних депутатів і працюватимемо над зміною законів щодо визнання періоду СРСР окупацією України.
На законодавчому рівні радянську армію і армію рф потрібно ототожнити і має бути загальне розуміння, що участь українців у війні в складі радянської армії була трагедією. Хочемо об’єднати зусилля наших однодумців з інших держав, які постраждали від радянської окупації. Передусім це країни Балтії, Фінляндії, Польщі. Маємо довести світові, що перемога над нацистською Німеччиною це не завершення Другої світової, а лише пауза. Мир у світі можливий лише після капітуляції москви".