Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Новим президентом Ірану обрали реформатор Масуда Пезешкіана

  • 06.07.2024, 11:45
  • 422

У другому турі президентських виборів в Ірані переміг 69-річний реформіст Масуд Пезешкіан, який обійшов консерватора Саїда Джалілі.

Масуд Пезешкіан. Фото із сайту IRNA
Масуд Пезешкіан. Фото із сайту IRNA

За Пезешкіана свої голоси віддали майже 16,4 мільйона виборців, а за Джалілі — понад 13,5 мільйона. Явка виборців становила 49,8%.

Пезешкіана вважали єдиним кандидатом-реформатором на цих президентських виборах. Його політичний шлях почався, коли він приєднався до адміністрації експрезидента Ірану Мохаммада Хатамі як заступник міністра охорони здоровʼя в 1997 році. Через чотири роки його призначили міністром охорони здоровʼя — він працював на цій посаді у 2001—2005 роках.

Відтоді Пезешкіана пʼять разів обирали до іранського парламенту, де він також мав посаду віцеспікера парламенту у 2016—2020 роках.

Пезешкіан — представник іранських реформістів: він не заперечує загальні принципи Ісламської республіки, однак дотримується гнучкішої позиції у міжнародних відносинах. Зокрема, саме реформісти свого часу активно були за переговори зі США щодо іранської ядерної програми.

На думку політичних аналітиків, пише CNN, більш поміркований президент Ірану може сприяти діалогу між Іраном і західними державами. Усередині країни Пезешкіан також може запровадити деякі соціальні зміни, хоча це не гарантовано. Під час передвиборчої кампанії він обіцяв зробити Іран більш відкритою державою і розширити свободи громадян, а ще виступав за свободу жінок, зокрема від носіння хіджабу.

Опозиція закликала бойкотувати вибори, називаючи їх цирком. Останніми тижнями іранці широко використовували хештег #ElectionCircus у соцмережах.

Дострокові президентські вибори в Ірані відбулися через загибель колишнього президента Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі, що трапилася 19 травня цього року.


Джерело: IRNA

Схожі новини