За відсутність хіджабу — 178 ударів батогом
І півтора року тюрми… Іранку Гаміде Зарей визнали винною у «порушенні громадського порядку» й «опорі правоохоронцям»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530192/attuxdyb4rnschlqtgjbeqbt9vkd7qhn9z8wdno1ij8t4.jpeg)
178 ударів батогом і 18 місяців ув’язнення — такий вирок визначив суд магістрантці Тегеранського університету (Іран) Гаміде Зарей. За що таке суворе покарання? Провина Гімаде в тому, що з’явилася в громадському місці з непокритою головою. У Ісламській республіці Іран, нагадує iranwire.com, це заборонено.
На початку лютого 2025 року Революційна прокуратура розташованого на півночі Ірану Рашта (так звана Ісламська революція перемогла в країні 1979-го) вже вимагала засудити Зарей до тюремного ув’язнення — за аналогічним звинуваченням. Правоохоронці тоді дівчину побили… На початку березня, через майже місяць перебування за ґратами, Гаміде звільнили з-під варти під заставу.
І ось черговий вирок за те, що молода іранка наважилася вийти на вулицю без хіджабу… Покарання є таким: 9 місяців ув’язнення і 74 удари батогом за «порушення громадського порядку», ще 9 місяців тюрми за «опір правоохоронцям», 74 удари батогом за «образу офіцера, який перебував на службі», і 30 ударів батогом за «завдання невидимих тілесних ушкоджень».
А раніше відсиділа за «пропаганду» проти режиму
У листопаді 2023 року Революційний суд у місті Карадж засудив Гаміде Зарей до одного року в’язниці за «пропаганду проти Ісламської республіки Іран» (згодом вирок «скостили» до 9 місяців за ґратами).
Її «пропаганда» полягала, зокрема, в тому, що смілива дівчина взяла участь у відзначенні роковин смерті Махси Аміні. Ця 22-річна іранка померла за ґратами після того, як поліція моралі затримала її за неправильне, на думку правоохоронців, носіння хіджабу. Загибель Аміні спричинила масову протестну акцію під гаслом «Жінки, життя, свобода», яка тривала в Ірані місяцями.
За боротьбу проти смертної кари — понад 150 батогів
Автократичний іранський режим бореться з жінками послідовно й систематично.
Зокрема, у жовтні 2023 року іранська підлітка Арміта Джераванд отримала поранення під час «сутички» з поліцією в метро Тегерана. Через відсутність хіджабу Арміту побили… У лікарні дівчина померла.
Також в Ірані протягом багатьох років переслідують фізика й правозахисницю Нарґес Могаммаді, яка бореться, зокрема, за скасування смертної кари. (Щодня в Ірані страчують по кілька осіб).
2016 року Могаммаді засудили до 10 років і 9 місяців позбавлення волі й 154 ударів батогом — за «дії на шкоду національній безпеці» й «пропаганду проти держави». А раніше жінка вже відсиділа кілька тюремних термінів… Уже багато років Могаммаді не бачила чоловіка і двох своїх дітей, які живуть у Парижі.
Навіть за ґратами, позбавлена права спілкуватися з близькими, науковиця не відмовилася від опору теократичному режиму, організовуючи протести на подвірʼї в’язниці «Евін» і оголошуючи голодування. 2023 року Нарґес Могаммаді стала лавреаткою Нобелівської премії миру.