Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

У Ірані - по кілька страт щодня…

«Це складова війни авторитарного режиму проти власного народу — з метою втримати владу», кажуть правозахисники

Торік в Ірані стратили майже тисячу осіб. Чотирьох із них привселюдно повісили... Фото Reuters.
Торік в Ірані стратили майже тисячу осіб. Чотирьох із них привселюдно повісили... Фото Reuters.

За даними правозахисних організацій, норвезької Iran Human Rights (IHR) і французької «Разом проти смертної кари», (ECPM), минулого року в Ірані стратили щонайменше 975 осіб. За оцінками IHR, із початку 2025-го в Ірані здійснили вже щонайменше 121 страту.

Правозахисники кажуть, в Ірані зараз страчують найбільше засуджених, починаючи з 2008 року, тобто відтоді, як IHR почала вести статистику страт в Ісламській республіці. Ці дані «свідчать про жахливу ескалацію застосування смертної кари в Ірані 2024 року», зазначають громадські активісти.

«Ці страти є частиною війни Ісламської республіки проти власного народу — з метою втримати владу» — заявив директор IHR Махмуд Амірі-Моґаддам. — Протягом останніх трьох місяців 2024-го, коли загроза війни між Іраном і Ізраїлем зростала, в Ірані страчували в середньому по п’ять осіб щодня".

У своєму звіті правозахисники також зазначили, що порівняно з 2023 роком, коли в Ірані було 834 страти, торік їх кількість зросла на 17%. Причому чотирьох зі страчених минулого року осіб, сказано у звіті, привселюдно повісили.

Смертну кару застосували торік в Ірані до 31 жінки, це найбільша кількість за 17 років. За оцінками експертів, кількість страт жінок в Ірані може бути більшою, але інформацію про 39 інших таких випадків підтвердити не вдалося.

За «підбурювання» страчують політичних опонентів режиму…

Як нагадує AFP, смертна кара залишається ключовою частиною судової системи Ірану, заснованої на Шаріаті (ісламському праві) й запровадженої після Ісламської революції 1979 року, яка скинула спадкову прозахідну монархію (шаха Ірану).

За підрахунками правозахисників, за кількістю страт Іран поступається у світі тільки комуністичному Китаю. IHR і ECPM звинувачують офіційний Тегеран у використанні смертної кари для нагнітання страху в суспільстві. Режим посилив репресії після загальнонаціональних протестів 2022 року.

За які саме злочини в Ірані карають на смерть? Це, зокрема, вбивства, зґвалтування й злочини, пов’язані з наркотиками. Але до смертної кари в Ісламській республіці засуджують також за «корупцію» і «підбурювання». А ці статті, на думку правозахисників, іранський режим застосовує не так проти справжніх корупціонерів, як проти політичних опонентів…