Кава: склад, користь та обмеження у вживанні
- 13.03.2024, 22:00
- 1 376
У природі вік кавового дерева може перевищувати 200 років, а на плантаціях — не більш ніж 30. Свою назву рослина отримала від назви ефіопської провінції Каффи, де лісові дикі зарості кави аравійської залишилися й досі
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/508724/kava.jpg)
У кавових зернах знайдено близько 200 екстрактивних речовин, 11−12% води, 10−13% жирів, 10−14% білків, 13−16% цукрів, є декстрини, кислоти. Цінність кави визначається присутністю в ній алкалоїдів (передусім кофеїну), кількість яких, залежно від сорту, коливається у межах 0,65−2,7%, у смажених зернах дещо менше (до 1,5%). Одна чашка натуральної кави містить близько 2% заліза, що становить 1/7 добової потреби у ньому людини.
Кофеїн використовується для підвищення фізичної і психічної працездатності, за спазм судин головного мозку, мігрені, недостатності серцево-судинної системи, отруєння наркотиками. У клінічній практиці добова максимальна доза кофеїну становить 1,5 г.
Кава широко використовується в народній медицині: знімає головний біль, поглиблює дихання, покращує кровообіг. Настоянка сирої кави корисна за кашлюку і нервових розладів, артритів і подагри. Настояна, але не варена кава ефективно впливає на перистальтику кишок.
Каву застосовують як долікарську допомогу від отруєнь, у тому числі алкоголем. У тропіках насіння кави вживають як протиотруту опіуму, проти холери та інших недугів. Однак кава має низку протипоказань та побічних дій.
Руслан Сергієнко.