Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Христос Скорботний повернувся до Львова

У Музеї Пінзеля відкрили виставку «Те, чого не видно», яка демонструє відреставровану у Польщі 400-річну скульптуру з купола Каплиці Боїмів

Фото автора
Фото автора

Христос Скорботний офіційно повернувся до Львова. 15 січня у Музеї Пінзеля, що на площі Митній, відбулася презентація відреставрованої польськими спеціалістами знакової скульптури Христа, якого перед самим повномасштабним вторгненням росії в Україну демонтували з купола Каплиці Боїмів.

Виставка «Те, чого не видно» відкриває нюанси професійного реставраційного процесу, який був здійснений польськими фахівцями за підтримки Фонду «Полоніка», Міністерства культури Республіки Польща, Генерального консульства Польщі у Львові. У центрі виставкового залу — 400-річна кам’яна фігура Скорботного Христа, який сидить біля великого дерев’яного хреста. По боках зали — галерея стендів, які розповідають про етапи реставрації.

Відкриваючи виставку, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк нагадав, що на початку галерея евакуювала найцінніші полотна та скульптури в музеї Європейського Союзу — задля порятунку цих шедеврів від ймовірної загрози під час обстрілів рашистів та популяризації української культури в світі. У рамках цієї «музейної дипломатії» до Польщі перевезли і скульптуру Христа Скорботного. Там після реставрації вона експонувалася у варшавській галереї Okno na culture і викликала справжнє паломництво відвідувачів.

Генеральна консулка Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкєвіч прочитала лист від міністра культури Польщі до учасників презентації. Він дуже жалкував, що не зміг особисто бути у Львові на цій культурній події. «Переконаний, невдовзі в Україні запанує справжній мир і ми будемо продовжувати польсько-українську співпрацю і діалог щодо збереження нашого спільної культурної спадщини», — написав міністр.

Усі, хто виступав під час імпрези, наголошували, що після української перемоги у війні Христос Скорботний буде повернутий на купол Каплиці Боїмів.

Виставка «Те, чого не видно» відкриється для широкого загалу 16 січня.