Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

На Львівщині поширюється коронавірус, хоча у травні оголосили про фініш пандемії

Повідомила для «ВЗ» генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко

Фото ілюстравтине з сайту pexels
Фото ілюстравтине з сайту pexels

У другій половині вересня у Львові та області спостерігається зростання хворих на гострі респіраторні захворювання. Очікується, що активний сезон грипу прийде на початку листопада. Коронавірус зараз теж є, але спалах інфекції очікують з жовтня. Зараз до сімейних лікарів переважно звертаються пацієнти з ознаками застуд — нежитю, підвищенням температури, кашлю, ломоти в м’язах.

В Україні цього осінньо-зимового сезону циркулюватимуть віруси грипу типу, А та В — чотири штами. Єдиний спосіб вберегтися від хвороби або мінімізувати наслідки — щеплення, вакцин у Львові та області вистачає.

Про це повідомила для «ВЗ» генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.

«На Львівщині циркулює коронавірус трьох штамів»

«Якщо люди звертаються по допомогу до закладів охорони здоров’я, то завдяки вірусологічним обстеженням дізнаємося, які саме віруси циркулюють на теренах Львівської області, — продовжує розмову Наталія Іванченко. — Станом на сьогодні, у нас є COVID-19, він нікуди не зник, попри те, що в травні оголошено про завершення пандемії. Якщо ще попереднього тижня на Львівщині було 72 хворих на ковід, то за останній тиждень — 188. Аналогічна історія відбувається в Україні: попереднього тижня — 1200 хворих на корону, тепер — 2000. Маємо хворих, які через ковід лікуються на стаціонарі. По Україні — близько 300 пацієнтів, на Львівщині — 15. Серед хворих люди віком 30−60 років. Найбільше хворіє працездатне населення. Попереднього тижня в Україні від ускладнень коронавірусу померло троє людей».

Наталія Іванченко каже, що за результатами експертизи зразків із позитивних тестів корони, на Львівщині зараз циркулює коронавірус трьох штамів — «Омікрон», ХВВ.1.5 (вперше був виявлений у Сполучених Штатах Америки в жовтні 2022 року) та ХВВ.1.2. Це ті самі штами, що були навесні 2023 року.

«Ніяких видозмінених нових варіантів коронавірусу поки що на Львівщині не зафіксовано, — продовжує розмову пані Наталія. — Хоча, згідно з повідомленнями ЄС та США виявлено циркуляцію нових штамів ковіду — „Пірола“ (різновид „Омікрону“). Повідомлення про „Пірола“ на Львівщині не маємо».

Про гостру потребу вакцинації

Наталія Іванченко радить мати дві дози базової вакцини (CoronaVac, Pfizer) та дві бустерні дози вакцини — через п’ять місяців від вакцинального комплексу. Головна новина боротьби з ковідом — у США працюють над використанням нової вакцини проти коронавірусу. Компанія Moderna та Pfizer виготовили вакцину, яка відрізняється від усіх попередніх.

«Але питання — чи вона нам потрібна? — міркує чиновниця. — На Львівщині другу бустерну дозу отримали менш як 1% населення, а першу бустерну дозу — 8%. Двома дозами вакциновано 47% населення Львівщини».

Вакцинуватися потрібно і тим людям, які перехворіли один чи два рази. Штам «Пірола» уражає здебільшого людей, які перехворіли.

Про масковий режим наразі не йдеться. Наталія Іванченко радить носити маски тим, хто захворів і хворим треба вийти за ліками в аптеку, або тим, хто відвідує хворих у медзакладах, де лікують корону.

Схожі новини