росія оминає санкції для отримання військових технологій, — ЗМІ
- 04.03.2023, 13:45
- 844
рф, схоже, успішно оминає санкції ЄС та Групи семи, щоб отримати найважливіші напівпровідники та інші технології для війни проти України
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/485574/05a9dce1-bfe9-4ee9-bff4-b5d661296875.jpeg)
За даними дипломатів, на які покликаються ЗМІ, російський імпорт загалом значно повернувся до довоєнного рівня 2020 року, а аналіз торговельних даних свідчить, що сучасні чипи та інтегральні схеми, вироблені в ЄС та інших союзних країнах, постачають у росію через треті країни, як-от Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати та Казахстан.
Казахстан є основним прикладом. У 2022 році ця центральноазіатська країна експортувала в рф передові напівпровідники на 3,7 млн доларів, порівняно з усього лише 12 000 доларів за рік до початку війни.
З 2017 по 2021 рік росія щорічно купувала у ЄС, США, Японії та Великої Британії передові чіпи та інтегральні схеми в середньому на 163 мільйони доларів. У 2022 році цей показник зменшився приблизно до 60 мільйонів доларів.
Дані підтверджують, що Туреччина, Сербія, ОАЕ і ще пів дюжини країн Східної Європи та Центральної Азії допомогли заповнити цей дефіцит. Тим часом постачання високотехнологічних компонентів у ці країни з країн-союзників зросли на таку ж суму.
Країни ЄС і G7 запровадили численні санкції після вторгнення в Україну рік тому, щоб послабити російську військову машину і вплинути на її економіку. Отримані дані свідчать про те, що реальний вплив у деяких галузях поки що не досяг того рівня, на який розраховували офіційні особи.
Постачання з Китаю в рф також зросли, і Пекін відіграє дедалі важливішу роль у постачанні москви. ЄС ввів санкції проти майже 1500 фізичних осіб, обмежив експорт сотень товарів і технологій та спрямував зусилля на багато основних джерел прибутків росії. Та деякі чиновники стурбовані, що блок все ще не має ефективного апарату для забезпечення дотримання цих заходів, і він відстає від США.
У ЄС правозастосування є розрізненою роботою, за яку здебільшого відповідають держави-члени. Тим часом, як Європейська комісія стежить за виконанням і надає рекомендації, національна влада відповідає за виявлення порушень і запровадження штрафів.
Один із чиновників ЄС пояснив, що зрештою все зводиться до політичної волі, і національні чиновники можуть опинитися під тиском, коли йдеться про жорсткі заходи проти своїх компаній.