У Карпатах збирають шишки для вирощування нових лісів
Насіння переробляють у Львові
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/474091/shyshky3.jpg)
Своєрідні жнива у ці дні відбуваються у працівників лісових господарств — вони заготовляють насіння дерев лісотвірних порід. Однією з основних таких порід у Карпатах разом з буком вважають ялицю білу — вона поступово приходить на зміну ялині, якій не дуже комфортно у горах. Щоб мати у майбутньому достатньо садивного матеріалу, у Славському держлісгоспі уже заготували 5307 кілограмів шишок ялиці білої. Збирали її на спеціально відібраній ділянці - у так званому генетичному резерваті Тухлянського лісництва.
— Ялиця біла і бук дуже добре почуваються у наших умовах, тут їхнє рідне місце, природний ареал, — розповів кореспонденту «Високого Замку» Володимир Леляк, інженер з лісорозведення Славського держлісгоспу. — Скажімо, ялиця біологічно стійкіша за смереку, яку завезено у Карпати, вона має кращу опірність до хвороб і шкідників.
/wz.lviv.ua/images/news/2022/10/%D1%88%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B82.jpg)
Зібрані шишки відправили на переробку у Львівський селекційно-насіннєвий центр, який розташовано у Брюховичах. Спочатку їх ставлять на зберігання, щоб вони добре розкрилися, пропускають через сушарку, а потім відділяють насінини від луски. У згаданому центрі це насіння зберігають у спеціальних холодильних камерах, а навесні вирощуватимуть з них саджанці із закритою кореневою системою. Згодом їх висадять у Карпатах на підготовлених зрубах. Завдяки високоякісній підготовці приживленість матеріалу становить понад 95%. А із частини обробленого у Львові насіння славські лісівники самі плекатимуть саджанці (із відкритою кореневою системою), ними доповнять ділянки, де не всі раніше посаджені деревця прижилися.
/wz.lviv.ua/images/news/2022/10/%D1%88%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B81.jpg)
Крім ялиці білої, у Славському держлісгоспі заготовляють насіння смереки, яку садять на висоті понад 900 метрів. Запаслися і насінням модрини, яка у тутешніх краях росте дуже добре. А зараз настає час заготівлі насіння бука і явора.