Передплата 2024 «Добре здоров’я»

У Bellingсat спростували версію Зеленського щодо «вагнергейту»

  • 29.11.2021, 10:32
  • 701

Bellingcat звертатиметься до Офісу президента, аби отримати відповіді на запитання щодо зриву спецоперації захоплення «вагнерівців»

Про це автор розслідування «вагнергейту» Христо Грозєв заявив під час прямого включення в ефірі програми «Реальна політика з Євгенієм Кисельовим» на каналі «Україна 24».

«Це була добре спланована операція з якимось політичним ризиком. Вона була схвалена — в цьому ми пересвідчились на підставі як численних інтерв’ю з учасниками, так і документів. Оскільки вона була схваленою, держава на якомусь етапі вважала її своєю. Питання, чи була вона авантюрою, варто закрити», — сказав Грозєв.

Він сказав, що сподівається на відповіді від Офісу президента на нові питання, які виникли після пресмарафону Володимира Зеленського.

«Раніше ми вважали, що головною причиною відкладення цієї операції було небажання втручатись у процес мінських переговорів про перемир’я. Зараз на підставі цієї пресконференції з’являється більш особистий мотив — недовіра президента до керівництва ГУР МО. Якщо це так, важливішим стає питання, в який момент було схвалено [перенесення], чи була спроба його зупинити формально чи неформально, і хто реально, а не формально, надавав інструкції відкласти операцію», — сказав він.

Він також заперечив, що Василь Бурба був головним інформатором розслідувачів:

«Він не був нашим головним інформатором. Він дав нам інформацію про те, про що міг говорити тільки він, бо він був одним із, за його словами, трьох чи чотирьох людей на зустрічі в Офісі президента. Тому ми не могли отримати цю інформацію від людей нижчого рівня у ГУР МО. Інші європейські держави вважають його професіоналом».

Пізніше він уточнив, що, крім Бурби, інформацію про перенесення операції знали двоє або троє його підлеглих. Однак Офіс президента не підтвердив і не спростував факт перенесення.

Христо Грозєв висловив думку, що відкладення операції не було «спробою допомогти Росії».

«Мотиви були зовсім іншими — ми бачимо, що Офіс президента робить досить багато для боротьби проти російської агресії. Але тим важливіше знати, що саме спричинило рішення перенести цю операцію», — наголосив він.

Нагадаємо, що 17 листопада Міжнародна група розслідувачів Bellingcat опублікувала першу частину розслідування про спецоперацію затримання «вагнерівців».

Cпецоперація під назвою «Авеню» мала завершитися примусовою посадкою літака з бойовиками «Вагнера» в Україні. Однак в останній момент розвідники зустрілися з політичним керівництвом — і операцію перенесли.

За даними Bellingcat, операцію з примусовою посадкою літака схвалили на початку липня 2020 року, однак рішення її відкласти призвело до повного «провалу».

За день до планованого від'їзду бойовиків Бурба та Баранецький прибули до ОП. Вони мали подати остаточну інформацію про перебіг запланованої спецоперації. Бурба повідомив Bellingcat, що Зеленський не зміг з ними сконтактувати, а голова Офісу президента Андрій Єрмак нібито запропонував відкласти операцію на тиждень.

Напередодні президент Зеленський уклав угодиу з Росією та терористами про припинення вогню на Донбасі. Угода мала набути чинності 27 липня. У відповідь Бурба запропонував відкласти операцію на чотири дні. Зрештою — її вирішили перенести на п'ять днів.

«За словами Бурби, позиція Офісу президента була такою, що якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманнями 25 липня, то припинення вогню буде приречене ще до початку», — говориться у розслідуванні. Журналісти Bellingcat зауважили, що не змогли перевірити розмову в Офісі президента, адже ОП не надав своїх коментарів щодо розслідування.

У розслідуванні Bellingcat немає згадок про залученість до спецоперації спецслужб інших країн. Згідно із текстом розслідування, її реалізовували виключно ГУР Міноборони та СБУ. Також немає жодних згадок про нібито «злив» росіянам інформації про плани організувати спецоперацію, про що раніше писали журналісти.

Читайте також: «Досить ганьбити українську розвідку», — Порошенко

Схожі новини