Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Чорна, як смола, бо має забагато меланіну

Весна активізувала життя змій. Хто-хто, а вони люблять тепло. Ніжитися під сонячними променями для них — справжнє благо, адже енергія небесного світила заряджає силами і їх, гадів повзучих

Побачивши людину ця змія сама намагатиметься втекти. Тому не зчиняйте паніки і не беріться за дрючок. Фото автора
Побачивши людину ця змія сама намагатиметься втекти. Тому не зчиняйте паніки і не беріться за дрючок. Фото автора

В Україні живе сім видів гадюк. Одна з найбільш поширених — суцільно чор­на. Такого кольору вона набула через надмірну кількість меланіну в організмі. Тому науковці називають її меланісткою.

Противагою меланістам є тварини-альбіноси. Їм бракує меланіну, відтак ма­ють нетипове — біле забарвлення шкіри.

Схожою на меланісток є найбільша в Україні гадюка Нікольського, яка може сягати 80 сантиметрів. Розрізнити цих чорнявок можуть лише фахівці. Обидві схожі, зокрема тим, що мають верти­кальні зіниці.

Ось того цікавого екземпляра, якого бачите на фото, мав нагоду кілька днів тому побачити зблизька автор цих ряд­ків. У селі на Тернопільщині садили кар­топлю, і чорна змія виповзла з ґрунту, неначе хотіла перевірити, чи сумлінно працюють саджальники. Добре, що під руками був планшет. Зробили кілька знімків гадюки, хоча вона була не задо­волена тим, що її турбують.

Попри грізний вигляд і отруйні укуси, ці гадюки першими на людей не напада­ють. Навпаки, намагаються чимшвидше втекти від них. Але коли вже дражните їх, то змушені захищатися. Їхні укуси не смертельні для людини, проте проблем наробити можуть багато.

Ми були чемними, занесеній у Черво­ну книгу України особині прикростей не робили. Із зораного поля галузкою ві­дігнали її на площу, де піднялася ярина. Там швидше знайде собі щось на сніда­нок ця змія-меланістка.