«Ілля Левін - це той випадок, коли знають ім'я, і цього достатньо, щоб гарантувати якість»
У Музеї ідей відкрилася ретроспективна виставка легендарного львівського фотохудожника
У Музеї ідей відкрилася ретроспективна виставка легендарного львівського фотохудожника Іллі Левіна. Експозицію створили друзі митця, який пішов із життя два роки тому, у віці 67 років. Дбайливо розібрали архіви, знайшли фотороботи, частину роздрукували зі старих плівок. До речі, виявилося, що зараз у Львові проблема якісно надрукувати велику фотографію з плівки… Ця титанічна праця зайняла цілий рік.
Ілля Левін — митець з епохи класичних фотоапаратів, фотоплівки і друку на папері. Він сам називав себе просто «фотографом», а по суті був фотохудожником. Його професійним зацікавленням було мистецтво. «Технар» за освітою, Левін досконало знав історію світового мистецтва, постійно вдосконалювався у професії, освоював новітні технології. Львівська національна галерея мистецтв, Національний музей імені Шептицького, японський музей замовляли йому створення каталогів своїх творів мистецтва. Мистецтвознавиця зі світовим іменем Віта Сусак так написала про нього: «У Левіна не було звань, він не перебував у жодних організаціях, спілках фотохудожників. Це той випадок, коли знають ім`я, і цього достатньо, щоб гарантувати якість».
А для душі митець творив свої постановочні художні фотографії, де часто обігрував сюжети світового мистецтва. Створював роботи з оголеною натурою, цікавився модою. Як моделей обирав знайомих і друзів. Фотографував навіть весілля, коли йому це було цікаво. Його персональні виставки були рідкістю, він не любив піару, як і більшість «старих майстрів» його покоління. Знімав для вузького кола друзів і знавців мистецтва. Тому кожна виставка Левіна привертала надзвичайну увагу як мистецького середовища, так і любителів художньої фотографії.
Його найкращий друг і фотомодель, художник-графік Ігор Щуров розповів під час відкриття виставки: «Мистецтво Іллі лежить у мейнстримі класичного європейського мистецтва, де треба знати, що таке композиція, що таке світлотінь і вміти користуватися фотоапаратом. Він був класично освіченою людиною. Він був self made man, людиною, яка сама себе створила».
«Коли ми почали визначатися, де будемо робити експозицію, отримали багато відмов від львівських галерей і музеїв, — розповів фотохудожник, громадський діяч, один із організаторів виставки Сергій Смірнов, — Доля вивела нас на Музей ідей, до пана Олеся Дзиндри, який люб`язно надав виставковий зал. І це ідеальне приміщення для експозиції творчості Іллі Левіна. Зробили експозицію, каталог, банер спільними зусиллями. Я, готуючи роботи Іллі на виставку, відкрив його для себе по-новому. Був з ним знайомий із 1997 року, завдяки спілкуванню з театром моди „Райські птахи“, який створили мисткині Тетяна Тарасенко та Ірина Щербатенко. Ілля сильно вплинув на мене в професійному плані, просвітлив мене в питаннях оптики, фотоматеріалів. Але тоді я не бачив багатьох його робіт. А тепер, коли передивлявся всі його роботи, всі цифрові файли, відкрив для себе цілий світ. І побачив, наскільки у його роботах велика концентрація, умовно кажучи, шедеврів. Тобто робіт, які мають художню цінність, робіт, на які людям буде цікаво дивитися і переосмислювати через роки».
Читайте також: У Домівці врятованих тварин — благодійний ярмарок