Узаконюють право тварин мати свій голос
Бо декого у селах дратує спів півня, бекання кіз, квакання жаб
У Польщі група депутатів Сейму ініціювала ухвалення законопроєкту, який захищатиме сільськогосподарських тварин. Точніше, їхнє природне право мукати, бекати, кукурікати, ґелґотати. У тому числі - право виділяти під час своєї життєдіяльності специфічні запахи, які декому з людей можуть не сподобатися…
Пропозиція парламентаріїв народилася через конфлікти окремих громадян із фермерами, які утримують неподалік їхніх садиб «надто галасливу» худобу і птицю. Одним заважають свиноферми і пташники з їхніми їдкими «ароматами», іншим не подобається сусідство із тваринницькими приміщеннями, де утримують корів, овець, кіз. Депутати виступають за те, аби аграрії, за умови дотримання всіх санітарно-епідеміологічних норм, мали право займатися господарською діяльністю. І ніщо не може завадити їхнім підопічним виділяти звуки і запахи, якими їх наділила природа.
Для Польщі ця проблема порівняно нова, а от у багатьох інших країнах Євросоюзу, зокрема у Франції, її вирішували навіть у судовому порядку. Із позовами зверталися здебільшого колишні міські пенсіонери, які переїхали у сільську місцевість і яких на світанку будили півні, яким не давали заснути ставкові жаби, яких дратували позивні корів. Позивачі вимагали усунути джерело їхнього неспокою, ще й виплатити грошову компенсацію за завдану моральну шкоду.
Ці судові процеси спричинили великий суспільний резонанс, на захист «порушників тиші» виступали активісти природоохоронних організацій. І суд відмовив скаржникам, постановивши, що тварини не порушили їхніх свобод. Більше того, вказав, що брати наші менші від народження мають право видавати властиві їм звуки і виділяти запахи. А ще суд зобов’язав позивачів відшкодувати власникам тварин судові витрати.
Одним із найбільш відомих судових процесів, де від власників вимагали, щоб їхні тварини замовкли, була історія з півнем Морісом. Попри претензії сусідів, він і далі кукурікає.