Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Культура “скасування” дедалі більше перетворюється на зброю

Часто суспільний хейт, особливо в соцмережах, спалахує швидко та без спроби розібратися у ситуації. Людей засуджують на основі емоцій, вирваних із контексту цитат або непідтверджених звинувачень. Це стосується як відомих особистостей, так і звичайних людей

Останніми днями знову розгорівся скандал навколо чергового відомого британського автора, і видавництва вже встигають дистанціюватися від нього ще до того, як стане відомо щось конкретне. Йдеться про Ніла Ґеймана – письменника, який здобув світову славу завдяки таким творам, як "Американські боги", "Кораліна" та "Пісочна людина" та іншим. Так стрімінг Prime Video, на всяк випадок, ухвалив рішення не продовжувати на третій сезон серіал «Добрі знаки» з Майклом Шином та Девідом Теннантом за однойменною книгою письменника (у співавторстві з Террі Пратчеттом), а завершити його 90-хвилинним епізодом. Компанія Disney на тлі скандалу скасувала екранізацію «Цвинтарної книги» Ніла Геймана. А Netflix закрив серіал «Детективи з того світу» за книгами автора. А видавництво скасувало вихід нових коміксів за його авторством. Все це сталося через те, що декілька жінок звинуватили його в сексуалізованому насильстві. Сам Гейман відкидає звинувачення. 14 січня Ніл Гейман прокоментував матеріал New York Magazine, написавши в особистому блозі: «Я ніколи ні з ким не вступав у сексуальні стосунки без згоди. Ніколи». Але процес cancel culture вже триває.

Не знаю як буде розвиватися ця історія, але вона дуже нагадує інші випадки, коли відомих, успішних та богатих діячів культури усували з проєктів або скасовували їхні роботи ще до з’ясування всіх обставин. Одним із найгучніших прецедентів був випадок із Кевіном Спейсі, якого навіть звільнили з серіалу "Картковий будинок" і цим "вбили" проєкт. Хоча згодом обвинувачення проти актора були зняті через виправдання присяжними у суді, але його кар’єра вже не відновилася, а серіал втратив популярність після вимушених змін у сюжеті.

Ще один приклад — Ендрю Куомо, колишній губернатор-демократ Нью-Йорка. Він вважався одним з головних претендентів у кандидати в претенденти від Демократичної партії. Але через інтриги проти нього Куомо змусили піти у відставку на хвилі звинувачень у сексуальних домаганнях, хоча сам він заперечував свою провину. Важливо, що після його відставки жодної кримінальної справи не було доведено до суду і всі вони розвалилися. Політичний тиск і суспільна реакція виявилися сильнішими за правові процедури, і навіть якщо згодом звинувачення не підтвердилися і він не був засуджений, але його кар’єра вже була зруйнована. І до речі, це коштувало Демпартії програшу на останніх виборах.
Така практика стала частиною сучасної політичної та медіакультури: достатньо звинувачень – навіть без доказів – щоб творчість або кар’єра людини опинилися під загрозою. Поки що жодних офіційних деталей щодо Ґеймана немає, але комікси вже скасували, а серіали припинили знімати. І якщо згодом з’ясується, що звинувачення були безпідставними, то чи повернеться все на свої місця? Велике питання без відповіді.

Аналогічні явища можна спостерігати й в Україні. Часто суспільний хейт, особливо в соцмережах, спалахує швидко та без спроби розібратися у ситуації. Людей засуджують на основі емоцій, вирваних із контексту цитат або непідтверджених звинувачень. Це стосується як відомих особистостей, так і звичайних людей. Культура “скасування” дедалі більше перетворюється на зброю, якою можна знищити репутацію будь-кого без суду й розслідування. І ліків проти цього поки не існує.

Джерело