Передплата 2025 «Добрий господар»

Благовіщення: історія, традиції та заборони свята

  • 07.04.2021, 08:35
  • 2 793

7 квітня православні віряни святкують Благовіщення (повна назва - Благовіщення Пресвятої Богородиці). Це третє за важливістю свято після Різдва та Великодня

Благовіщення у християнстві — блага вістка від архангела Гавриїла до Діви Марії про те, що вона непорочно зачне від Святого Духа і народить Ісуса Христа, Сина Божого.

У звичаях європейських народів асоціювалося з приходом весни, початком нового землеробського року. В англійській традиції свято називалося «Днем Марії» (англ. Lady Day) і позначало початок англійського Нового року до 1752 року.

Одна з провідних тем у християнському іконописі та європейському живописі.

Благовіщення згадується лише в одному з чотирьох євангелій — в Євангелії від Луки. Апостол Лука взагалі вважається євангелістом Богородиці, бо в його творах Богородиця згадується найчастіше.

Також цю подію пророкували пророки Старого Заповіту. Найчастіше пригадують пророцтво Ісаї: «То Сам Господь даст вам знак: Ось, Діва зачала і породить Сина, і дасть йому ім’я Еммануїл».

Архангел Гавриїл явився Діві Марії в містечку Назарет, коли вона набирала воду з джерела.

Цього дня відбувається святкова літургія, яка часто завершується хресним ходом та красивою традицією — випускати у небо білих голубів. Голуб — символ Святого Духа.

Головний колір богослужіння на Благовіщення — блакитний, його ще звуть Богородичним.

На Благовіщення дозволяється їсти рибу та випити трошки богослужебного вина — Кагору. Бажано сповідатися та причаститися, це вважається благословенням.

Наступного дня — 8 квітня — святкується собор Архангела Гавриїла, як головного благовісника, посланця від Самого Господа.

  • Відомий український етнограф Василь Скуратівський у книжці «Місяцелік» пише, що раніше селяни з особливою пошаною ставилися до цього свята, а тому вважали великим гріхом братися за будь-яку роботу. Особливо застерігали вагітних жінок, бо як працюватимуть, то, мовляв, відріжуть ногу своїй дитині.
  • Також існує повір'я, що навіть птиця на Благовіщення не в'є гнізда. За легендою, зозуля не має свого кубла й підкидає яйця в інші, бо колись на свято вила гніздо.
  • Цього дня господарі намагалися не брати яєць з кубел, бо вірили: якщо доторкнутися до них рукою, то начебто вилуплюватимуться курчата з двома головами.
  • Великим гріхом вважалося на Благовіщення позичати вогонь. Цей звичай зафіксований на всій території України.
Читайте також
Біля Домініканів — Геракл із яблуками: чому будинок на Ставропігійській, 4, вважають одним із найеротичніших?
24.04.2025
Біля Домініканів — Геракл із яблуками: чому будинок на Ставропігійській, 4, вважають одним із найеротичніших?

Цей будинок серед історичної архітектури Львова вважають одним із найеротичнших. Кам’яниця ХVI ст. на вул. Ставропігійській, 4, розташована навпроти Домініканського собору. Будинок виходить одним фасадом на вулицю Ставропігійську, іншим — на вулицю Федоровича. Сама чотириповерхова будівля не привертає особливої уваги, натомість на обох фасадах інтригують досить неординарні барельєфи, які рясніють… інтимними подробицями