Олені на подвір'ї та коні «у пальто»
Як живеться українцям, які рятуються від війни у Швеції
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/489933/zamok-shvetsiia.jpg)
Після початку повномасштабного вторгнення українців можна зустріти в усіх куточках земної кулі. Частина наших земляків обрали для себе Скандинавські країни, зокрема — Швецію. Північне королівство манить красою, високим рівнем життя та неповторною архітектурою. Утім, до клімату і менталітету нащадків вікінгів доводиться звикати. Як із цим дають собі раду українці та яким чином облаштовуються на берегах Балтійського моря?
Краєвиди чудові, клімат — суворий
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%88%D0%B2%D0%B5%D1%86%D1%96%D1%8F.jpg)
Від початку повномасштабного вторгнення Швеція гостинно приймала біженців з України. Новоприбулих розселяли у готелях та інших місцях з триразовим харчуванням. Наталя та Олексій з трьома дітьми та бабусею розпочали життя у країні вікінгів у будиночках, що належать гольф-клубу. Були вражені місцевими краєвидами, свіжим повітрям і комфортними умовами проживання. Утім, тривало це недовго. Кожній родині, поки не нададуть постійне житло, доводиться тривалий час переїжджати з одного готелю в інший. Таким чином можна об'їздити мало не цілу Швецію. Декого поселяють у місцеві сім'ї. Трапляється, українцям доводиться ділити одну квартиру на дві-три родини. Це вже як пощастить…
Якщо хочете отримати соціальне житло, будьте готові до життя у сільській місцевості. Оскільки родина Олексія та Наталі - велика, їм врешті-решт надали у безкоштовне користування чотирикімнатну квартиру з двома санвузлами у мальовничому селищі Буа.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D0%B1%D1%96%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%96.jpg)
У численних навколишніх будинках живуть виключно українці, які рятуються від війни. В окремому приміщенні розташована пральня, якою спільно користуються мешканці найближчих будинків. Аби випрати та висушити білизну, доводиться записуватися на визначений час у чергу.
Українська діаспора живе дружно. За допомогою оголошень у місцевих групах можна безкоштовно або ж за мінімальну ціну дістати усе необхідне.
Серед переваг життя у сільській місцевості - цілюще морське повітря й розкішні краєвиди. Можна щодня прогулюватися скелястим морським узбережжям, спостерігати за багатою фауною. Для українців справжня дивина, що на їхнє подвір'я навідуються олені. Тварин шведи неабияк цінують. На них заборонено полювати. Наприклад, жартівливий вираз «кінь у пальто» — стає реальним у Швеції. Оскільки тут переважає холодна дощова погода, коні пасуться у спеціальному одязі. Власне місцевий клімат можна віднести до суттєвих мінусів. Сирість і часті дощі - реалії країни замків і вікінгів. Чимало українців скаржаться на депресію. На відміну від наших співвітчизників, шведи до рідного клімату пристосовані. Для них навіть злива — не завада для прогулянок. Мають для цього спеціальний одяг. Місцеві діти без вагань валяються у болоті. Дорослі їм не забороняють, як і більшість дій, що не становлять загрози життю та здоров’ю. «Коли забираю сина зі школи, око у мене сіпається!» — з усмішкою каже харків'янка Ольга, яка на початку минулої весни переїхала до Варберга — містечка неподалік Гетеборга. Дитина щоразу від п’ят до потилиці - у болоті. І це вважається нормою. Адже під час перерв школярів виводять на прогулянки, де діти мають змогу «відриватися по повній». До речі, після таких забав вони, як і після прогулянок у сиру погоду, не хворіють. Загартовуванню надають неабияке значення змалку. Так, у дитячому садку діти сплять, навіть узимку, на вулиці у теплих спальниках. Заборони і покарання — окрема тема. Підвищення голосу, зневажливе ставлення, а тим паче — фізичне покарання відносять до насилля, яке тут неприпустиме. За це не просто штрафують, а вилучають неповнолітніх з сімей. Також тут неприпустимо шуміти: якщо заважатимете спокою сусідів — це привід викликати поліцію.
Без знання мови багато не заробите
У Швеції українці можуть оформити статус біженця, який передбачає постійний прихисток, а також директиву — на зразок тимчасового захисту. У такому випадку отримуватимете 1800−1900 крон на місяць. Чим більша сім'я, тим менше забезпечення на кожного її члена. Далеко не всім українцям ці виплати можуть покрити базові потреби, адже ціни у цій країні - кусючі. Останнім часом ще й пішли угору. Утім, соцзабезпечення залишається сталим. А гроші тут потрібні на кожному кроці. Проїзд у транспорті - дорогий, парковки власного авто зазвичай платні. Якщо вам потрібно залишити дитину у садочку або школі після обіду — також за гроші. До того ж матимете таку можливість за умови, що працюєте або відвідуєте курси. Підтвердити цей факт доведеться — документально.
Шведи всіляко сприяють тому, щоб українці мали можливість безкоштовно вивчати мову. Навіть у випадку, якщо перебувають у сільській місцевості. Бо без знання мови багато не заробите. У перспективі - прибирання, будова, сортування квітів, комплектування сухпайків тощо. Праця — надзвичайно важка. Часто — у некомфортних приміщеннях, де немає навіть вікон. Приблизний робочий графік — з 7 ранку до 16 дня, за тимчасовим контрактом. Простіше влаштуватися мешканцям великих міст, де достатньо українців. Тут непогано заробляють наші майстри у галузі краси, майстри з ремонту, виробники меблів, вікон, дверей, а також — перевізники. Чимало наших співвітчизників не сприймають місцевих продуктів, тож воліють замовляти їжу з України. Якщо наважишся йти на роботу — соцвиплати припиняються.
У рейтингу щасливих країн Швеція — сьома
Самі шведи роботи не цураються. Усе життя працюють, зате заслужену пенсію проводять насичено та цікаво. Людей похилого віку можна зустріти у численних парках, музеях та замках. Надають перевагу здоровому способу життя. Літні люди захоплюються велопрогулянками, скандинавською ходьбою у лісах, риболовлею. Гуляють не поодинці, а парами або ж великими компаніями у колі однолітків. Тут популярні безкоштовні бані, розташовані на березі моря: після 60-градусної пари можна зануритися в обійми морських хвиль. Окремо — жіночі та чоловічі дні. Їх також здебільшого відвідують пенсіонери. Цікаво, що купальними костюмами — нехтують. Але шведи переважно стрункі. До похилого віку зберігають чудову форму, тож вважають, що соромитися — не варто.
Нащадки вікінгів також ретельно зберігають свої традиції та культуру. У чудовому стані - численні замки та музеї, які розповідають про історію, спосіб життя та звичаї їхнього народу, переносячи відвідувачів на 500 років назад. Можна на власні очі побачити, як виглядали та провадили побут пращури у найдавніші часи. Можливо, саме у дбайливому ставленні до власних історії, флори та фауни і криється секрет процвітання. Адже у рейтингу щасливих країн Швеція посіла достойне сьоме місце. Тож не дивно, що переважна більшість українців, які знайшли тут прихисток під час війни, прийняли рішення залишитися тут назавжди.