У Ченстохові й Вадовіцах поляки моляться за мир в Україні
Враження журналістки «ВЗ» від подорожі до міст, у яких жив і служив Папа Римський Іван Павло ІІ
Пригадую, у червні 2001 року приїзд Папи Римського Івана Павла ІІ до Києва і Львова сколихнув усю Україну. 23 червня 2001 року Іван Павло ІІ, вийшовши з літака у Борисполі, встав на коліна і поцілував українську землю. Цей його жест не був унікальним. Так він робив під час кожної пастирської подорожі у кожному місті і у кожній країні. Іван Павло ІІ молився за мир в усьому світі. І, мабуть, навіть припустити не міг, що через 21 рік Україну, яку Святійший Отець так щиро любив, російський окупант закидуватиме бомбами. А його рідна Польща не лише допомагатиме українцям продуктами і одягом, а й даватиме прихисток нашим біженцям.
Щоб побачити, як живеться українським біженцям у Польщі, журналістка “ВЗ” поїхала до сусідньої країни. Але саме у ті містечка, які пов’язані з Іваном Павлом ІІ, – у його рідне Вадовіце, Ченстохову, Кальварію Зебжидовську і, звісно, Краків. Тут колись молився понтифік, тут моляться за мир в Україні поляки, тут молилися за нашу перемогу і ми.
Зізнаюсь, коли побачила у соцмережах, які черги на українсько-польському кордоні, бажання їхати відпало. Мій страх підтвердився, коли, під’їжджаючи до Краковця, побачила довжелезну чергу з автівок та великих автобусів. Невідомо, чи за добу ми б пройшли. Але нам пощастило, бо групу журналістів і блогерів прикордонна служба пропустила поза чергою. А вже на польській території, минувши пункт пропуску “Корчова”, ми всі припали до вікон – такої черги з автівок, які їхали в Україну, я не бачила ніколи... Наш водій Володя пояснив, що це – “гонщики”, які придбали машини і женуть для себе чи на продаж. І у тій самій неймовірній черзі – волонтери, які женуть машини для потреб армії... А вже за кілька хвилин мені прийшло смс-повідомлення: “Втікаєш від війни в Україні – Польща гарантує тобі захист” (і адреса польського сайту, куди можу звернутися по допомогу). Ні, я не тікаю, але за турботу – дякую.
Уже вранці ми були у Ченстохові – містечку, що є гордістю поляків і яке входить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ще здалеку, під’їжджаючи до Ченстохови, побачила 106-метрову дзвіницю католицького Ясногорського монастиря. Цей монастир відомий на увесь світ тим, що у ньому зберігається найвеличніша реліквія, чудотворна Ченстоховська ікона Божої Матері (Матки Боскої Ченстоховскої). Ікона має ще одну назву – Чорна Мадонна. Вона єдина така у світі, а “чорною” її називають через темний лик Богоматері.
За легендою, майбутній євангеліст Лука під час свого перебування у Назареті відвідав оселю Марії і Йосифа. Скромна вечеря господарів настільки вразила Луку, що він, не втримавшись, тут же на столі з дощок намалював Богородицю разом із Немовлям Ісусом. Через багато років ікону Богоматері передали імператору Костянтину, її зберігали в одному з християнських храмів міста Константинополя. На службі в імператора у ті роки був галицький князь Лев. Невідомо, за які саме заслуги, але Чорну Мадонну імператор особисто подарував князеві. Князь Лев привіз святиню у рідну Галичину, щедро прикрасив її золотом та коштовностями і подарував церкві у Белзі.
Коли опольський князь Владислав Опольчик став правителем Галицького князівства, йому добрі люди донесли про чудодійну ікону. Вирішив князь особисто переконатися в її могутності. Образ Богоматері з Немовлям вразив його настільки, що Опольчик вирішив забрати її до себе на батьківщину. Коли ікону зняли з церковної стіни і поклали у карету, коні не могли рушити з місця. Владислав присягнув, що буде поклонятися цьому образу до кінця своїх днів і збудує величний храм у тому місті, яке Мати Божа сама собі вибере. Обрала Ченстохову... За легендою, саме так чудодійна ікона Богородиці з Ісусиком відтоді “оселилася” у Ченстоховському костелі й стала одним із головних релігійних атрибутів Польщі.
Щодня тут справжнє паломництво – люди з’їжджаються з усіх куточків Польщі й з-за кордону просити у Богородиці здоров’я. Ми ж прийшли, щоб попросити у Матері Божої заступництва для наших захисників і перемоги. У своєму казанні ксьондз сказав: “Молимося за Україну та її народ, за волю і мир”. І запросив вірних на Вечірню – сказав, що вся Служба буде присвячена молитві за мир в Україні.
Біля вівтаря, де встановлено Богоматір з Ісусом, є маленький коридорчик. Вірні можуть на колінах пройти навколо цього вівтаря, покаятися у гріхах і попросити у Всевишнього та Його Матері здоров’я для себе і своїх рідних. Коли я на колінах йшла святим місцем, по моєму тілу, здавалося, бігали мурашки від величі і енергетики цього святого місця. Передати це відчуття словами неможливо... Кожен, хто опиняється тут, відчуває особливий приплив сил і одухотворення.
Коли вийшли з храму, почула, як жінка пояснювала своїй доньці-школярці: “Ми маємо тут молитися. Це святе місце. Аби швидше усе закінчилося, і ми повернулися додому”. Як з’ясувалося, жінка зі Санжарів на Харківщині. До Польщі приїхала півтора місяця тому. Каже, ніколи б не поїхала з дому, але донька має панічний страх. Чоловік – на війні, а вона щодня приходить сюди просити у Чорної Богородиці, щоб залишився живим. Запитала, як їх приймають поляки? “Це святі люди, – каже Світлана. – Але я дуже хочу повернутися додому”. За словами Світлани, вона би могла залишитися у Польщі й працювати. Але її дім в Україні.
Ще одне маленьке містечко, з населенням близько п’яти тисяч осіб, давно стало відомим паломницьким центром – Кальварія Зебжидовська. Саме тут з’явився у ХVІІ столітті знаменитий Монастирський комплекс. Краківський воєвода Микола Зебжидовський, який зумів розгледіти у навколишньому ландшафті подобу Єрусалима, вирішив створити цю святиню. Спочатку збудували монастир і костел для монахів-бернардинців, а потім об’єкти, що нагадували єрусалимські. Наприклад, одна з гір стала Голгофою, інша – Оливковою, а ріка стала потоком Кедрон... Сорок каплиць і костелів “розляглися” на пагорбах і в долині потоку – на площі 160 гектарів. Це незвичне місце – святиня культу Діви Марії, збудована за зразком Хресної дороги в Єрусалимі. За кількістю паломників ця святиня поступається лише Ченстоховській.
У костелі є ікона Божої Матері з Немовлям, до якої приходять і приїжджають молитися не лише зі всієї Польщі, а й з інших країн. Уже понад триста років у Страсний тиждень у Кальварії Зебжидовській проходять Господні містерії, що відтворюють Муки Господні. Богослуження починається за тиждень перед Великоднем, у неділю, входом Ісуса Христа у Єрусалим. Кульмінаційний момент відбувається у Чистий четвер і Страсну п’ятницю, коли відображаються останні дні життя Христа. У цьому величному дійстві беруть участь тисячі паломників.
Цю історію, а також про те, що у монастирі на сьогодні є сто біженців з України, нам розповів монах. За його словами, цього року вперше у монастирі святкували два Великодні – 17 і 24 квітня. А ще біженці просять про екскурсію – пройти дорогою Ісуса Христа. “Ми їх попереджаємо, бо треба пройти аж сім кілометрів за п’ять годин. Це важкий шлях, але дехто цього дуже потребує”.
Попри те, що вдень стежками Ісуса проходять кілька груп, ми пішли до автобуса, оскільки треба було встигнути у Вадовіце. Це місто, в якому народився і провів дитячі роки майбутній Папа Римський Іван Павло ІІ – Кароль Войтила.
Попри те, що у Вадовіцах живуть лише 20 тисяч осіб, життя тут вирує. Основним джерелом доходів міста Вадовіце є туризм – щороку сюди приїжджають чимало людей, які бажають відвідати місто, де народився Святійший Отець. Кому пощастить, той має можливість відвідати музей Папи, який відкрили на честь 64-ї річниці з дня народження понтифіка, 18 травня 1984 року, – у будинку, де він народився і де минуло його дитинство. За музеєм доглядають черниці, і деяким туристам вказують на те, що одяг має відповідати місцю, в яке вони прийшли.
Окрім будинку-музею, у Вадовіцах є кілька об’єктів, що заслуговують не меншої уваги. На площі, метрів за двадцять від храму Святого апостола Петра, є цукерня, в якій продають знамениті “папські кремувки” – тістечка з листкового тіста зі смачнющим кремом, які у молоді роки любив Папа. Їх продають по п’ять злотих за порцію (майже 36 грн. – Г. Я.). Народ (зокрема, чимало українців) сидить за столиками на вулиці й насолоджується не лише смачнющим десертом, а й спокоєм, який панує у Вадовіцах…
Читайте також: «Максим іноді ображається, бо дехто дає кошти, а від лимонаду відмовляється»
(Редакція газети “Високий Замок” дякує туристичній фірмі “Карпатія-Галич-тур” за організацію подорожі).