Пів року легального перебування з правом працювати
Спецзакон, який розробив уряд Польщі, «запропонує українцям своєрідний замінник нормального життя»
Уряд братньої Польщі ухвалив законопроєкт про допомогу громадянам України у зв’язку з воєнними діями на її території. За словами прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького, до Польщі вже прибув понад мільйон біженців із України. І їх, каже глава польського уряду, буде ще більше, адже “бомбардування міст, сіл, шкіл і лікарень в Україні російськими військами, цим варварським режимом Путіна, цілий час триває”.
“Наші сусіди потребують нашої допомоги, і вона має бути не лише стихійною, а й організованою, – наголосив Матеуш Моравецький. – Саме тому ми на засіданні Ради міністрів ухвалили спеціальний законопроєкт, який останніми днями терміново розробляли під керівництвом глави МВС. Цей документ має насамперед запропонувати усім українцям, які приїхали зараз до Польщі, своєрідний замінник нормального життя”.
Прем’єр-міністр Польщі також повідомив, що цей спеціальний закон також гарантує підтримку полякам, які зараз приймають під свій дах сім’ї з України. “Сьогодні поляки проходять тест на солідарність, тисячі польських родин дали притулок нашим сусідам із-за східного кордону, – відзначив Матеуш Моравецький. – Дякую усім польським родинам, які це зробили. Саме через це у Польщі наразі немає необхідності створювати великі табори для біженців”. Глава уряду Польщі також подякував органам місцевого самоврядування й неурядовим організаціям – за плідну співпрацю з Радою міністрів РП.
Дещо детальніше про новий польський закон щодо підтримки українських біженців розповіла напередодні міністр родини й соціальної політики РП Марлєна Мальонґ.
“Найважливіше: закон передбачає, що громадяни України, які від 24 лютого знайшли притулок у Польщі, зможуть легально перебувати в РП – із правом на роботу”, – розповіла Марлєна Мальонґ в інтерв’ю Polsat News. А у розмові з порталом Do Rzeczy міністр уточнила: йдеться про 180 днів легального перебування у Польщі.
Як наголосила Марлєна Мальонґ в інтерв’ю Polsat News, нині головну увагу слід приділити розміщенню українців та їхньому харчуванню. Але оскільки “українські громадяни напевно залишаться з нами довше”, то Польща, каже міністр, хоче відкрити свій ринок праці для українців. Мальонґ пояснила, що після працевлаштування українського працівника польські підприємці матимуть сім днів, аби повідомити про це відповідні повітові служби на порталі praca.gov.pl. Міністр родини й соціальної політики РП також запевнила, що цей спеціальний закон передбачає чимало рішень, які нададуть підтримку польським органам місцевого самоврядування.
За словами пані Мальонґ, новий закон передбачає одноразову допомогу для українських біженців (такі собі підйомні) – у розмірі 300 злотих на особу. За словами міністерки, її відомство запропонує рішення, пов’язані з опікунами для дітей (удень), – аби бодай частина українських матерів, які знайшли притулок у Польщі, змогла працювати.
Нарешті, міністр розповіла, що цей спеціальний закон також передбачає фінансову підтримку поляків, які прийняли біженців із України у своїх домівках. (За попередніми даними, йдеться про 1200 злотих на місяць). Таку підтримку надаватимуть органи місцевого самоврядування, а “польська держава також братиме участь у цих витратах протягом певного часу. Пропозиція – щодо 60 днів”.
Читайте також: Якщо ми залишимося єдиними в підтримці героїчного опору українців, то Путін остаточно програє, - Джонсон