Сміх політика крізь сльози людей
Німецькі ЗМІ засуджують поведінку кандидата у канцлери від ХДС/ХСС Арміна Лашета. І запитують: хіба така особа здатна очолити уряд?
Німеччина потроху оговтується від катастрофічної повені, що вразила дві федеральні землі на заході країни, Північний Рейн-Вестфалію і Рейнлянд-Пфальц. Висока вода, що забрала життя понад 130 осіб, спадає — на відміну від хвилі нищівної критики, що обрушилася на кандидата у канцлери від консервативного блоку ХДС/ХСС Арміна Лашета. Перебуваючи разом із президентом ФРН у Ерфтштадті, який зазнав сильного удару стихії, Лашет під час співчутливої промови Франка-Вальтера Штайнмаєра… безтурботно сміявся. Ці скандальні відеокадри облетіли усі телеканали…
Попри те, що Армін Лашет перепросив за свою безвідповідальну поведінку, німецькі ЗМІ не знаходять для неї виправдань. Зокрема, сміх Лашета під час промови Штайнмаєра в Ерфтштадті (у цьому місті поблизу Кельна стався гігантський зсув забудованої території, мер каже «можемо знайти більше жертв») видання Mitteldeutsche Zeitung назвало «величезною медійною катастрофою».
«Армін Лашет… сміється за спиною федерального президента, який у цей час каже людям „усе це розриває наші серця“, — пише Mitteldeutsche Zeitung. — До цього вони разом відвідали райони Північного Рейну-Вестфалії, які потерпіли від лиха, і переконалися у масштабі страждань… Звісно, людям дозволено сміятися і в кризових ситуаціях. Іноді просто немає іншого способу їм зарадити. Але державні діячі… повинні вміти себе контролювати, коли йдеться про висловлення співчуття чи вселення надії».
«Перед лицем цієї великої трагедії сміх християнського демократа залишиться у пам’яті на тривалий час і поставить під сумнів його здатність бути канцлером, — пише про Арміна Лашета видання Reutlinger General-Anzeiger. — Зате чинна канцлерка Німеччини Анґела Меркель справила добре враження під час свого візиту до району катастрофи. Разом із прем’єркою Рейнланд-Пфальцу Малю Драєр канцлерка Меркель показала, як політик може підбадьорити та вселити надію і впевненість у такій ситуації — співчуваючи, уважно вислуховуючи й обіцяючи допомогти».
За даними поліції ФРН, під час повені у землях Рейнланд-Пфальц і Північний Рейн-Вестфалія загинули щонайменше 133 особи. Найбільше, 90 жертв, — у районі Арвайлєр (15 км на південь від Бонна), де триває пошук загиблих. «Вода скрізь відступає, і ми знаходимо тіла людей, які потонули, — розповіла глава земельного уряду Малю Драєр. — Це жах».
Як інформує DPA, за попередніми підрахунками, залізниці (Deutsche Bahn) стихія завдала збитків на суму 1,3 мільярда євро, мережі автомобільних доріг у двох потерпілих землях — на кількасот мільйонів євро.
За даними DB, виявлено «серйозні пошкодження понад 80 станцій і зупинок, колії протяжністю понад 600 кілометрів, стрілочних переведень… мостів і транспортних засобів, що використовуються у регіональних, швидкісних і вантажних перевезеннях».
Рух на деяких автострадах у двох потерпілих землях може бути перекрито протягом двох місяців.
«Пошкодження транспортної інфраструктури негативно позначається на туризмі, — констатує видання Die Welt. — А недостатньо ефективне енергопостачання перешкоджає роботі тих підприємств, що безпосередньо не постраждали від високої води, але вже не мають резервів — через пандемію. Відтак насувається хвиля банкрутств». Потерпілим від повені районам двох земель, пише Die Welt, «загрожує економічна катастрофа, фінансові наслідки якої значно перевищать фактичні матеріальні збитки від потопу. Економічні наслідки відчуватимуться роками».
Німецькі ЗМІ повідомляють також про екологічні проблеми. Держагенція з охорони довкілля Північного Рейну-Вестфалії відзначає, що через повінь до водойм потрапили мазут (зі зруйнованих баків у підвалах будинків), бензин і дизельне паливо (із затоплених автомобілів). «У Ерфтштадті, де ситуація після зсуву була особливо напруженою, перші екологічні наслідки вже відчуваються, — констатує портал RND. — Вода на вулицях пахнула бензином і мала маслянистий наліт».
«Схоже, інфраструктура настільки пошкоджена, що в деяких місцях питної води може не бути тижнями й навіть місяцями, — розповіла виданню Bild глава муніципалітету Альтенар Корнелія Вайганд.
…Вибори до Бундестагу відбудуться у Німеччині у вересні. Певний час у фаворити вирвалися «Зелені», що випереджали блок ХДС/ХСС. Але згодом консерватори суттєво покращили свої позиції, і зараз саме християнські демократи мають найкращі шанси на те, аби після виборів одержати право сформувати новий уряд.
Чи може вплинути на рейтинг ХДС-ХСС скандал із «веселим» Арміном Лашетом? Гадаю, частина виборців може від консерваторів відвернутися. На думку багатьох експертів, блок ХДС/ХСС пропустив уперед «Зелених» саме завдяки тому, що визначив своїм кандидатом у канцлери вкрай не популярного серед німців Лашета. З часом виборці консерваторів трохи заспокоїлися, але зараз, після «величезної медійної катастрофи» кандидата від ХДС/ХСС, незадоволення Лашетом знову може вийти на перший план… Лідерство у рейтингах християнські демократи, найімовірніше, збережуть. Але розрив між блоком ХДС/ХСС і «Зеленими» може суттєво скоротитися.
Читайте також: «Правлінню злодіїв у Молдові настав кінець»