Вакцинованим усюди у нас дорога
Європарламент підтримав запровадження європейського цифрового Covid-сертифіката
Документ видаватиметься національними органами безоплатно і буде доступним як у цифровому форматі (наприклад, людина зможе пред’явити його на своєму смартфоні), так і у паперовому вигляді. Сертифікат міститиме QR-код, який за потреби зможе зчитати прикордонник чи персонал об’єкта, який планує відвідати людина. Уся інформація надійно зберігатиметься на серверах, розміщених у Люксембурзі.
Документ засвідчуватиме, що людина отримала повний імунний захист від Covid-19, тобто дві дози вакцини чи одну (якщо йдеться про вакцину Johnson & Johnson), або що результат ПЛР-тесту у неї є від’ємним, або що недавно (протягом останніх пів року) вона перехворіла на коронавірус. Усю цю інформацію не вписуватимуть в один сертифікат, це будуть три окремі документи. Ці сертифікати визнаватимуть у всіх країнах-членах ЄС, а спільна електронна система видачі цих документів, яка запрацює з 1 липня цього року, дозволить запобігти можливим шахрайствам.
Що важливо. Усі країни ЄС повинні приймати сертифікати про щеплення, видані в інших країнах-членах ЄС на вакцини, які дозволило застосовувати Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА). А от чи приймати сертифікати на вакцини, які схвалені ВООЗ для екстреного використання, проте у країнах ЄС не застосовуються (той же Sinovac-CoronaVac, яким зараз активно щеплять населення в Україні), кожна країна вирішуватиме самостійно.
До слова, вже 7 країн ЄС, зокрема Польща, почали видавати своїм громадянам електронні сертифікати про вакцинацію. Їх отримали понад мільйон європейців.
А що в Україні?
За інформацією в.о. генерального директора Львівського обласного лабораторного центру Наталії Іванченко, будь-яка людина, яка отримала дві дози будь-якої з вакцин, що застосовується в Україні (AstraZeneca, її аналогу CoviShield, CoronaVac або Pfizer), може отримати свідоцтво про вакцинацію. Однак на місці щеплення зробити цього не вдасться. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, який роздрукує свідоцтво з медичної інформаційної системи на бланку, що відповідає міжнародним вимогам медико-санітарних правил 2005 року. Проте без печатки сімейного лікаря і без печатки установи, яка видала цей документ, він вважатиметься недійсним!
Що буде записано у свідоцтві?
- Ваше прізвище та ім’я латинкою (як у закордонному паспорті), а також по батькові;
- число, місяць і рік народження;
- відомості, коли та яку вакцину вам ввели.
Де потрібно буде пред’являти цей документ?
- Під час перетину кордонів країн, які цього вимагатимуть. Наприклад, Франція вимагає від громадян України і свідоцтва про двократну вакцинацію, і від’ємний результат ПЛР-тесту. А Болгарія — або сертифікат, або лабораторне підтвердження, що людина не інфікована, або довідку про те, що вона перехворіла на Covid-19 впродовж минулих шести місяців;
- якщо захочете взяти участь у масових заходах. 7 червня було внесено відповідні зміни до Постанови Кабінету Міністрів. Відтепер зали, де проводяться масові заходи, можуть бути заповнені не на 50%, а на 2/3. Однак, щоб взяти участь у такому заході, ви повинні надати або документ, що ви — вакциновані, або від’ємний результат ПЛР-дослідження чи швидкого тесту на визначення антигену коронавірусу. Результати таких досліджень, нагадує головна епідеміологиня Львівської області, дійсні протягом наступних 72 годин.
А тим часом…
МОЗ 9 червня оновило поділ на карантинні зони в Україні, повідомляє «Громадське». Усі регіони України вже у «зеленій» зоні карантину — вперше за довгий час. «Зелена» зона передбачає такі обмеження: масковий режим у громадському транспорті та публічних місцях, перевезення пасажирів тільки на сидячих місцях, масові заходи — за участі більш як однієї людини на 4 кв. метри або з заповненням на дві третини місць, кінотеатри і установи культури теж можна заповнювати на дві третини. Рішення про перехід до слабших обмежень має ще ухвалити Державна комісія ТЕБ та НС.
А міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на засіданні уряду 9 червня заявив, що, попри покращення ситуації із захворюваністю на ковід-19, Кабінет Міністрів продовжить карантин до кінця літа. Ляшко підкреслив, що у випадку збільшення захворюваності міністерство знову буде ініціювати введення «жовтих», «помаранчевих» і «червоних» карантинних обмежень.